W odpowiedzi na pismo Ośrodka z dnia 24 maja 2004 r. znak: MOPS.VI.336/8/04 z zapytaniem w zakresie podatku od towarów i usług - Naczelnik Pierwszego... - Interpretacja - DP/443-65/04

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 25.06.2004, sygn. DP/443-65/04, Pierwszy Urząd Skarbowy w Tarnowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W odpowiedzi na pismo Ośrodka z dnia 24 maja 2004 r. znak: MOPS.VI.336/8/04 z zapytaniem w zakresie podatku od towarów i usług - Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Tarnowie działając na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. nr 137, poz. 926 ze zm.) uprzejmie wyjaśnia:

Stosownie do regulacji art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. c ustawy z dnia 11 kwietnia 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) zwanej w dalszej części ustawą - w okresie od 1 maja 2004 r. do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do usług gastronomicznych, z wyłączeniem:
- sprzedaży napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,2% oraz napojów alkoholowych będących mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych, w których zawartość alkoholu przekracza 0,5%,
- sprzedaży kawy i herbaty wraz z dodatkami, napojów bezalkoholowych gazowanych, wód mineralnych, a także sprzedaży w stanie przetworzonym innych towarów opodatkowanych stawką 22%).

Kwestie zasad wystawiania faktur uregulowane zostały w Dziale XI (Rozdział 1) ustawy oraz w wydanym na podstawie delegacji art. 106 ust. 8 rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971). Elementy jakie co najmniej powinna zawierać faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży zawarte zostały w par. 12 ww. rozporządzenia. Wśród tych elementów zgodnie z par. 12 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia wymienione zostały m.in.:
- cena jednostkowa towaru lub usługi bez kwoty podatku (cena jednostkowa netto);
- wartość towarów lub wykonanych usług, których dotyczy sprzedaż, bez kwoty podatku(wartość sprzedaży netto);,
stawki podatku,
- suma wartości sprzedaży netto towarów lub wykonanych usług z podziałem naposzczególne stawki podatku i zwolnionych od podatku oraz niepodlegającychopodatkowaniu,
- kwota podatku od sumy wartości sprzedaży netto towarów (usług), z podziałem na kwotydotyczące poszczególnych stawek podatku.
Sprzedawca na podstawie par. 12 ust. 3 rozporządzenia może określić na fakturze również kwoty podatku dotyczące wartości sprzedaży poszczególnych towarów i usług wykazanych w tej fakturze.
Zwraca się przy tym uwagę na treść par. 12 ust 6 w/w rozporządzenia, zgodnie z którym kwoty podatku wykazuje się w złotych bez względu na to, w jakiej walucie określona jest kwota należności w fakturze. Kwoty wykazane w fakturze zaokrągla się do pełnych groszy, przy czym końcówki poniżej 0,5 groszy pomija się, a końcówki 0,5 grosza i wyższe zaokrągla się do l grosza.

Jednocześnie, zgodnie z par 15 ust. 1 i 2 ww. rozporządzenia, w przypadku gdy sprzedawca stosuje jako ceny sprzedaży umowne ceny brutto, w fakturze stwierdzającej dokonanie sprzedaży:
- jako cenę jednostkową wykazuje się cenę wraz z kwotą podatku (cenę brutto), a zamiast wartości sprzedaży netto wykazuje się wartość sprzedaży brutto,
- kwota podatku jest obliczana według wzoru podanego w pkt 2 ww. przepisu tj. rachunkiem w stu;
- sumę wartości sprzedaży netto stanowi różnica między wartością sprzedaży brutto a kwotą podatku, z podziałem na poszczególne stawki podatku.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Tarnowie