Temat interpretacji
Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r. -Ordynacja podatkowa (Dz.U.Nr137 z 1997r. poz.926 ze zm.) właściwy organ podatkowy pierwszej instancji na żądanie podatnika, zapytanie płatnika lub inkasenta jest obowiązany do udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie wszczęto postępowania podatkowego lub kontroli podatkowej.
Działając na podstawie cytowanego art. 14a §1 Ordynacji podatkowej, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Brzegu na otrzymane w dniu 30.09.2004r. (uzupełnione pismem z dnia 05.10.2004r. oraz z dnia 29.10.2004r. ) pismo w sprawie
udzielenia urzędowej interpretacji przepisów prawa w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług dostawy (sprzedaży) budynków wyjaśnia, co następuje:
Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zgodnie z art.5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) zwanej dalej ustawą o podatku od towarów i usług, podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Natomiast towarami w myśl ustawy są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług , które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty (art.2 pkt6 ustawy).
Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że Powiat dokonuje dostawy (sprzedaży) obiektów mieszkalno - użytkowych oraz obiektów użytkowych.
Zgodnie z art. 43 ust.2 ustawy przez towary używane
dla celów zwolnienia od podatku od towarów i usług rozumie się:
1) budynki, budowle i ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat
2) pozostałe towary, z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku .
W myśl art. 43 ust.1 pkt2 ustawy, zwolnieniu od podatku poddano dostawę towarów używanych, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków, budowli i ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.
Jednak w art. 43 ust.6 ustawy postanowiono, że powyższego zwolnienia nie stosuje się do dostawy towarów w postaci budynków, budowli i ich części - jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez
podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej, a podatnik:
1) miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków,
2) użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonania czynności opodatkowanych.
Z sytuacji opisanej w pytaniu wynika, że powyższe obiekty są budynkami co do których przed wprowadzeniem do ewidencji środków trwałych, a także w trakcie użytkowania nie były ponoszone wydatki na ulepszenie, okres ich użytkowania był dłuższy niż 5 lat oraz że przy zakupie budynków podatnikowi nie przysługiwało prawo do odliczenia. Zatem warunek konieczny do zwolnienia dostawy budynku z opodatkowania został spełniony.
Reasumując, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Brzegu stwierdza, że Powiat dokonując dostawy (sprzedaży) obiektów mieszkalno - użytkowych oraz użytkowych stosuje zwolnienie z opodatkowania podatkiem VAT.
Powyższej informacji udzielono w oparciu o
stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu oraz obowiązujące w tym okresie przepisy prawa podatkowego.