Temat interpretacji
Stan faktyczny :
Podatnik zamierza przystąpić do przetargu na dostawę samochodów dla straży pożarnej. Jednym z warunków przystąpienia do przetargu jest dostawa samochodów ze stawką VAT 7 %. Kryteria techniczne postawione przez Zamawiającego spełnia samochód osobowy marki "Skoda Octawia". Podatnik zamierza wyposażyć powyższy samochód dodatkowo w sygnalizację dźwiękową - syrenę i świetlną tzw. "belka sygnalizacyjna na dachu" oraz nanieść stosowny napis "STRAŻ" na karoserii samochodu.
Ocena prawna stanu faktycznego :
Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Podstawowa stawka podatku od towarów i usług dla dostawy towarów i świadczonych usług - poza wyjątkami wyszczególnionymi w w/w ustawie oraz rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) - zgodnie z przepisem art. 41 ust. 1 w/w ustawy wynosi 22 %.
Na podstawie art. 41 ust 2 w/w ustawy dla towarów i usług wyszczególnionych w załączniku Nr 3 do ustawy stosuje się stawkę podatku VAT w wysokości 7 %.
Stawkę podatku, o której mowa w ust. 2, stosuje się do dostaw na terytorium kraju towarów wymienionych w poz. 129-134 załącznika nr 3 do ustawy, dla jednostek ochrony przeciwpożarowej, przeznaczonych na cele ochrony przeciwpożarowej - art. 41 ust. 10 w/w ustawy o VAT.
Pod poz. 129 w/w załącznika ustawodawca wymienia towary przeznaczone na cele ochrony przeciwpożarowej obejmujące m. in. sprzęt przewozowo-samochodowy:
pożarnicze samochody specjalne i specjalistyczne (gaśnicze, rozpoznawcze, drabiny samochodowe, techniczne, chemiczne, ekologiczne, dźwigi i podnośniki, cysterny, sanitarki) oraz fabrycznie wykonane i oznakowane pojazdy straży pożarnej.
Z przedstawionego stanu prawnego wynika, że zastosowanie 7 % stawki podatku od towarów i usług w przypadku dostawy na rzecz straży pożarnej sprzętu przewozowo-samochodowego możliwe jest w przypadku, gdy w/w pojazdy należą do kategorii:
- pożarniczych samochodów specjalnych lub specjalistycznych (gaśnicze, rozpoznawcze, drabiny samochodowe, techniczne, chemiczne, dźwigi podnośniki, cysterny, sanitarki) oraz
- fabrycznie wykonane i oznakowane pojazdy straży pożarnej.
W przedstawionym stanie faktycznym Podatnik (dealer samochodów) zamierza przystosować do potrzeb straży pożarnej sprzedawane samochody osobowe.
Jednakże poprzez sam fakt wyposażenia samochodów osobowych w dodatkową (demontowaną) sygnalizację dźwiękową i świetlną oraz poprzez naniesienie na folii napisu "Straż pożarna" na karoserię samochodu - nie staną się one automatycznie ani samochodami specjalnymi, ani samochodami specjalistycznymi i to zarówno w rozumieniu przepisów ustawy prawo o ruchu drogowym, jak i przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie bowiem z przepisem art. 86 ust 4 pkt 2 za samochód specjalny można uznać pojazd, jeżeli ze świadectwa homologacji wydanego zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym wynika takie jego przeznaczenie.
Jak wynika z treści cyt. załącznika Nr 3 dla dostawy z 7 % stawką podatku od towarów i usług innych pojazdów samochodowych musi być spełniony dodatkowy warunek - muszą to być fabrycznie wykonane i oznakowane pojazdy straży pożarnej.
Reasumując powyższe należy stwierdzić, że jeżeli po dokonanych przeróbkach samochodów marki "Skoda Octawia" dealer uzyska na nie stosowną homologację, z której wynikać będzie, iż są to samochody specjalne, to przy dostawie w/w samochodów dla jednostek ochrony przeciwpożarowej z przeznaczeniem na cele ochrony przeciwpożarowej - może stosować obniżoną do wysokości 7 % stawkę podatku VAT na podstawie art. 41 ust. 2 i załącznika Nr 3 do cyt. ustawy o podatku od towarów i usług.