Temat interpretacji
W nawiązaniu do pisma z dnia 25.08.2004 r. (data wpływu 8.09.2004 r.) w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Stalowej Woli, działając w oparciu o art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. 137, poz. 926 ze zm.), informuje jak niżej:
Jak wynika z przedmiotowego pisma, podatnik wykonuje usługi montażu lub wymiany okien własnej produkcji w budynku mieszkalnym. Pytanie dotyczy możliwości zafakturowania robocizny oraz zużytych materiałów z 7-procentową stawką podatku VAT.
Po zapoznaniu się z treścią pisma oraz obowiązujących w tym zakresie przepisów podatkowych tut. organ wyjaśnia jak niżej:
W myśl art. 146 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31.12.2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7 % w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą. Zgodnie z ust. 2 przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego. Stosownie do treści art. 2 ust. 12 ustawy przez obiekty budownictwa mieszkaniowego rozumie się budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111 - Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 - Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 - Budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
Mając na uwadze powyższe wykonywanie usług w zakresie montażu lub wymiany stolarki budowlanej z materiałów dostarczonych przez wykonawcę pochodzących z własnej produkcji w obiektach budownictwa mieszkaniowego, gdy na tę okoliczność zawarta została ze zleceniodawcą stosowna umowa cywilnoprawna podlega opodatkowaniu preferencyjną stawką podatku VAT w wysokości 7 %. O zastosowaniu powyższej stawki decyduje klasyfikacja budowlana budynku, w którym wykonywane są roboty. Faktura VAT dokumentująca przedmiotową transakcję powinna zawierać jedną pozycję obejmującą całość wykonywanych robót wraz z wykorzystanymi materiałami, z przywołaniem odpowiedniego kodu PKOB, wskazującego na związek z budownictwem mieszkaniowym.
Reasumując przedstawione w przedmiotowym piśmie stanowisko podatnika jest prawidłowe.