W odpowiedzi na pismo Spółki ... w sprawie udzielenia informacji w zakresie stosowania przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów ... - Interpretacja - DP/443-119/04/2

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 15.11.2004, sygn. DP/443-119/04/2, Pierwszy Urząd Skarbowy w Tarnowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W odpowiedzi na pismo Spółki ... w sprawie udzielenia informacji w zakresie stosowania przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 5357) - Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Tarnowie działając na zasadzie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) wyjaśnia co następuje:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:
1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
2. eksport towarów;
3. import towarów;
4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Na mocy art. 13 ust. 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług , przez wewnątrzwspólnotowa dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt. 5, rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniu czynności określonych w art. 7 na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, z zastrzeżeniem ust. 2 - 8. W myśl art. 20 ust. 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług, w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów obowiązek podatkowy powstaje 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towarów, z zastrzeżeniem ust. 2 - 4.

Stosownie do przepisów art. 42 ust. 1 ww. ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów podlega opodatkowaniu według stawki podatku 0% pod warunkiem że:
1. podatnikjjpkonał dostawy na rzecz nabywcy posiadającego właściwy i ważny numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych, nadany przez państwo członkowskie właściwe dla nabywcy, zwierający dwuliterowy kod stosowany dla podatku od wartości dodanej i podał ten numer oraz swój numer, o którym mowa w art. 97 ust. 10, na fakturze stwierdzającej dostawę towarów,
2. podatnik przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, o którym mowa w art. 99 posiada w swojej dokumentacji dowody, że towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy zostały wywieżione z terytorium-kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju.

Zgodnie z treścią ust. 3 wyżej powołanego art. 42, dowodami o których mowa w ust. 1 pkt. 2 są z zastrzeżeniem ust. 4 i 5 następujące dokumenty jeżeli łącznie potwierdzają dostarczenie towarów będących przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów do nabywcy znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju:
1. dokumenty przewozowe otrzymane od przewoźnika (spedytora) odpowiedzialnego za wywóz towarów z terytorium kraju, z których jednoznacznie wynika że towary zostały dostarczone do miejsca ich przeznaczenia na terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju - w przypadku gdy przewóz towarów jest zlecany przewoźnikowi (spedytorowi),
2. kopia faktury dostawy,
3. specyfikacja poszczególnych sztuk ładunku,
4. dokument potwierdzający przyjęcie przez nabywcę towaru na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju.

Z powyższego jednoznacznie zatem wynika, iż wyżej wymienione dokumenty powinny łącznie potwierdzać dostarczenie towarów będących przedmiotem wewnątrzwspólnotowych dostaw do nabywcy.
Jednakże, zgodnie z treścią art. 42 ust. 11 ustawy o podatku od towarów i usług, w przypadku gdy dokumenty, o których mowa w ust. 3 - 5, nie potwierdzają jednoznacznie dostarczenia do nabywcy znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju towarów, dowodami o których mowa w ust. 1 pkt. 2, mogą być również inne dokumenty wskazujące że nastąpiła dostawa wewnątrzwspólnotowa, w szczególności:
1) korespondencja handlowa z nabywcą, w tym jego zamówienie;
2) dokumenty dotyczące ubezpieczenia lub kosztów frachtu;
3) dokument potwierdzający zapłatę za towar, z wyjątkiem przypadków, gdy dostawa ma charakter nieodpłatny lub zobowiązanie jest realizowane w innej formie, w takim przypadku inny - dokument stwierdzający wygaśnięcie zobowiązania.

Stosownie natomiast do przepisów art. 42 ust. 12 ustawy o podatku od towarów i usług , jeżeli warunek, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, nie został spełniony przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany okres, podatnik wykazuje te dostawę w ewidencji, o której mowa w art. 109 ust. 3 jako dostawę na terytorium kraju.
Spełnienie warunków o których mowa w ust. 1 pkt 2 w terminie późniejszym niż określony w ust. 12 upoważnia podatnika do dokonania korekty złożonej deklaracji podatkowej.

Zatem, w przedstawionej sytuacji, gdy dostawca wysyła mniej towaru niż wynika to z dokumentów i zamierza dosłać brakujące w następnej dostawie, wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów powinna być rozliczona z zastosowaniem stawki 0% w miesiącu w którym wystawiono fakturezgodnie z ilością towarów z niej wynikających jednak pod warunkiem, że przed złożeniem deklaracji VAT-7 za miesiąc właściwy dla wystawienia faktury dostawca zgromadzi dokumenty potwierdzające wywóz towarów z Polski i dostaczy nabywcy (dla potrzeb niniejszej sprawy może to dotyczyć dostaw dwóch pierwszych partii towarów).
W wypadku, gdy termin na zgromadzenie dokumentów zostanie przekroczony, dostawca wykazuje te partie dostawy jako dostawę krajową stosując właściwą stawkę podatku.
Późniejsze otrzymanie ww. dokumentów będzie upoważniało dostawcę do korekty deklaracji VAT-7 i informacji podsumowującej.

Należy, nadto zwrócić uwagę, iż zgodnie z art. 20 ust.3 ustawy o podatku od towarów i usług, w przypadku gdy przed dokonaniem dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, otrzymano całość lub część ceny, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury potwierdzającej otrzymanie całości lub części ceny. W tej sytuacji obowiązek podatkowy powstaje warunkowo, o ile dostawcaprzedstawi w urzędzie skarbowym zabezpieczenie majątkowe kwoty zwrotu różnicy podatku o której mowa w art. 87 ust. 2 ustawy.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Tarnowie