Temat interpretacji
Stosownie do postanowień zawartych w art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na zapytanie dotyczące udzielenia informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego Brzesku uprzejmie informuje:
W pismach z dnia 30 listopada 2004 r. oraz 1 grudnia 2004 r. Gmina zwróciła się o udzielenie informacji, czy istnieje możliwość obniżenia podatku należnego o podatek naliczony oraz prawo do uzyskania bezpośredniego zwrotu podatku od towarów i usług z urzędu skarbowego w związanego z realizacją inwestycji "Budowa kanalizacji sanitarnej wraz z przykanalikami w miejscowości ", która jest finansowana ze środków Programu SAPARD. Pomimo, iż Gmina poniosła wydatki związane z budową kanalizacji sanitarnej wraz z urządzeniami towarzyszącymi, jej zdaniem nie ma prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony oraz zwrotu różnicy podatku, jak również nie ma możliwości odzyskania podatku VAT poza jego systemem. Wydatki związane z realizacją inwestycji nie mają związku ze sprzedażą opodatkowaną podatkiem od towarów i usług realizowaną przez Gminę, na którą składają się obroty uzyskane z zawartych umów czynszu. Ponadto umowy na świadczenie usług odprowadzenia ściegów, będą zawierane z odbiorcami indywidualnymi przez Zakład Gospodarki Komunalnej w j, będącemu zakładem budżetowym Gminy, któremu została przekazana cała sieć kanalizacyjna wraz z infrastrukturą towarzyszącą.
Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U.Nr 54 poz. 535) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. W przypadku, gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w 86 ust. 2 jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub zwrotu różnicy na rachunek bankowy(art. 87 ust. 1 ustawy). Natomiast w myśl art. 5 ust. 1 w. w. ustawy opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej "podatkiem", podlegają:
- 1) odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na świadczenie usług na terytorium kraju,
2) eksport towarów,
3) import towarów,
4) wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju,
5) wewnątrzwspólnotowa dostawa na terytorium kraju.
Wobec tego, iż Gmina nie prowadzi działalności opodatkowanej podatkiem od towarów i usług, której realizacji służyłaby inwestycja budowy kanalizacji finansowanej ze środków pochodzących Programu SAPARD, nie ma ona możliwości odzyskania podatku od towarów i usług uprzednio przez nią uiszczonego przy nabyciu towarów i usług służących inwestycji w trybie art. 87 ww. ustawy.
Ponadto należy zauważyć, iż Gmina będąc jednostką
samorządu terytorialnego zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity: Dz. U. Nr 54 z 2000 r., poz. 654 ze zm.) zwolniona została od tego podatku w zakresie dochodów określonych w przepisach ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Korzystając ze zwolnienia swoich dochodów od opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych Gmina nie ma podstawy prawnej zaliczenia nie podlegającego odliczeniu podatku od towarów i usług do kosztów uzyskania przychodów.
Oznacza to, iż Urząd Gminy nie ma możliwości odzyskania podatku od towarów i usług związanego z opisanym w piśmie przedsięwzięciem w systemie podatku VAT jak też poza tym systemem poprzez zmniejszenie swoich zobowiązań z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych.