Temat interpretacji
Działając na podstawie art. 14a § 1, § 3, § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 5 ust. 1, art. 15, art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie po rozpatrzeniu wniosku Jednostki z dnia 28.04.2005 r., znak F.K.3021/8/2006, z datą wpływu do tut. Urzędu 8.05.2006 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego - postanawia uznać stanowisko Jednostki za prawidłowe.
W dniu 8.05.2006 r. Jednostka zwróciła się do tut. Organu podatkowego z zapytaniem o zakres stosowania przepisów prawa podatkowego w następującym stanie faktycznym:
Powiat działający poprzez Starostwo, przy pomocy którego Zarząd Powiatu wykonuje zadania powiatu (art. 33 ustawy z dnia 5.06.1998 r. o samorządzie powiatowym), zakupił samochód marki Opel LWB VAN 1,9D i przekazał go Uchwałą Zarządu z dnia 24.03.2006 r. w sprawie przekazania nieodpłatnie mienia ruchomego stanowiącego własność Powiatu na rzecz ośrodka wychowawczego, który wykonuje zadania własne powiatu wynikające z art. 5 ust. 5a ustawy z dnia 7.09.1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 ze zm.), tj. prowadzi szkołę podstawową i gimnazjum oraz internat dla dzieci z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym i ciężkim. Dzieci te wymagają w ramach usprawnienia zaburzonych funkcji, rewalidacji i resocjalizacji, przewożenia poza teren szkoły na badania specjalistyczne do poradni psychologiczno-pedagogicznej, na zajęcia na basen (na podstawie zleceń lekarzy i psychologów) i do tego wyłącznie wykorzystywany będzie zakupiony samochód , który przystosowany jest do przewozu osób niepełnosprawnych. Samochód został zakupiony z dofinansowaniem środków PFRON w ramach programu "Edukacja - program pomocy w dostępie do nauki dzieci i młodzieży niepełnosprawnych". W § 8 ust. 3 pkt 2 umowy z dnia 16.12.2005 r. zawartej z PFRON zawarty jest zapis, że w rozliczeniu nie uwzględnia się podatku VAT w przypadku kiedy Beneficjent jest płatnikiem podatku VAT, a usługi będące elementem projektu podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT, z wyjątkiem sytuacji, gdy Beneficjent będąc płatnikiem VAT nie może obniżyć kwoty podatku należnego o podatek naliczony związany z dofinansowanym zakupem.
W przedstawionym stanie faktycznym wątpliwości Jednostki dotyczą możliwości odliczenia podatku naliczonego przy zakupie samochodu o którym była mowa wyżej. Zdaniem Jednostki , pomimo że jest podatnikiem podatku VAT, nie ma możliwości odliczenia VAT naliczonego, ponieważ zakupiony samochód będzie służył czynnościom związanym z wykonywaniem zadań publicznych nałożonych na powiat ww. ustawą o systemie oświaty, które to zadania są zwolnione z podatku VAT na podstawie § 8 ust. 1 pkt 13 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004r. (Dz. U. z 2004 r. Nr 97, poz. 970 ze zm.). Również zdaniem Jednostki ośrodek wychowawczy nie ma możliwości odliczenia podatku VAT, ponieważ przedmiotem jego działalności jest świadczenie usług zwolnionych od podatku wymienionych w poz. 9 załącznika nr 4 do ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług i w związku z tym Ośrodek nie jest zarejestrowany jako podatnik VAT.
Mając powyższe na uwadze Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, uprzejmie informuje:
Podatnikom podatku od towarów i usług przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług. Prawo do odliczenia podatku naliczonego od podatku należnego jest fundamentalną zasadą konstrukcji VAT, która opiera się na zasadzie potrącalności podatku naliczonego zapłaconego w poprzednich fazach obrotu, a każdy przypadek jego ograniczenia musi wynikać wprost z przepisów prawa. Należy jednak podkreślić, iż podatnik może skorzystać z tego uprawnienia przy ustaleniu swojego zobowiązania podatkowego, lecz nie stanowi to jego obowiązku.
Podstawowe zasady dotyczące odliczania podatku naliczonego zostały sformułowane w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) - zwanej dalej ustawą o VAT. Zgodnie z powołanym przepisem w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Z treści tego przepisu wynika, iż:
- - prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, zwanego również prawem do odliczenia podatku naliczonego, przysługuje jedynie podatnikowi,
- - podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego z którego może skorzystać lub nie,
- - prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje podatnikowi jedynie "w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych".
Mając na uwadze przedstawiony przez Jednostkę w zapytaniu stan faktyczny, dla ustalenia i realizacji prawa do odliczenia podatku naliczonego niezbędne jest dokonanie w szczególności analizy pod kątem istnienia związku tegoż podatku naliczonego z czynnościami opodatkowanymi. Określając tę zasadę w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, ustawodawca wskazał, że podatek naliczony podlega odliczeniu w zakresie, w jakim towary i usługi, z których nabyciem naliczono ten podatek, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Chodzi w tym przypadku o czynności opodatkowane VAT, które zostały wymienione w art. 5 ust. 1 ustawy o VAT, tj.:
- - odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,
- - eksport towarów,
- - import
towarów,
- - wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju,
- - wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.
Przedstawiona zasada wyłącza zatem możliwość dokonywania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających opodatkowaniu. Jednocześnie z zasady tej wynika, że odliczenie podatku naliczonego, może być częściowe, tzn. w tej części, w jakim dane towary lub usługi, z którymi związany jest podatek naliczony są wykorzystywane do realizacji czynności opodatkowanych, z pominięciem tej części podatku od tych towarów i usług, w jakiej towary te (usługi) są wykorzystywane do wykonywania czynności zwolnionych od podatku. Odliczenie to odbywa się wówczas w określonej przepisami prawa proporcji.
Biorąc pod uwagę przedstawiony wyżej stan prawny oraz stan faktyczny przedstawiony we wniosku Jednostki , z którego wynika iż zakupiony samochód będzie służył wyłącznie czynnościom zwolnionym od podatku, tut. Organ podatkowy stwierdza, iż Jednostce nie przysługuje prawo do rozliczenia (odzyskania) - na podstawie ustawy o podatku od towarów i usług - kwot podatku naliczonego wynikającego z faktury dokumentującej zakup przedmiotowego samochodu.