Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 216 § 1, art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz.60- tekst jednolity) w odpowiedzi na Pani pismo z dnia ...03.2005r. uzupełnione pismem z dnia .....04.2005r. dotyczące opodatkowania czynności wykonywanych przez spółdzielnię mieszkaniową na rzecz członka spółdzielni, któremu przysługuje własnościowe prawo do lokalu użytkowego, nie podzielam Pani stanowiska w sprawie.
UZASADNIENIE
W dniu .....03.2005r. złożyła Pani wniosek o interpretację przepisów w sprawie opodatkowania czynności wykonywanych przez spółdzielnię mieszkaniową na rzecz członka spółdzielni, któremu przysługuje własnościowe prawo do lokalu użytkowego.
Udzielając odpowiedzi na Pani zapytanie informuję, iż zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 11 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz .U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) zwalnia się od podatku czynności wykonywane na rzecz członków spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali mieszkalnych, członków spółdzielni będących właścicielami lokali mieszkalnych lub na rzecz właścicieli lokali mieszkalnych niebędących członkami spółdzielni, za które są pobierane opłaty, zgodnie z art. 4 ust. 1, 2, 4 i 5 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (tj. opłaty za czynności, które na rzecz tych osób realizuje spółdzielnia, pobierając na podstawie statutu opłaty czynszowe m.in. za eksploatację i utrzymanie ich lokali oraz nieruchomości wspólnych, zobowiązania spółdzielni z innych tytułów czy fundusz remontowy).
W związku z tym czynności wykonywane na rzecz osób, którym przysługują własnościowe prawa do lokalu użytkowego są opodatkowane stawką 22% VAT - zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o VAT. Natomiast zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy o VAT podstawą opodatkowania tym podatkiem jest obrót, czyli kwota należna z tytułu sprzedaży (świadczenia usług) pomniejszona o kwotę podatku VAT. Wynika z tego, że podstawę stanowi cała kwota należna za czynności eksploatacyjne wykonywane przez spółdzielnię na rzecz jej członków, które spółdzielnia realizuje pobierając za nie opłaty zgodnie z w/w art. 4 ust. 1, 2, 4 i 5 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych.
Niniejsza interpretacja dotyczy konkretnego stanu faktycznego przedstawionego we wniosku na dzień zaistnienia zdarzenia, zgodnie z obowiązującymi przepisami. Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika (art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa), wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 2 w/w ustawy). Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za moim pośrednictwem w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa ).