Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14a, art. 216 §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst. jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 10.03.2005 r. znak Zn. US.\1\03\2005 w sprawie zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego postanawiam:
ocenić stanowisko Strony jako prawidłowe.
UZASADNIENIE
Podany we wniosku stan faktyczny jest następujący: Podatnik zamierza dokonać sprzedaży towarów używanych (środków trwałych zakupionych w 1995 r.), w stosunku do których nie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, gdyż zostały one nabyte jako nieruchomości zwolnione od podatku VAT. Przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych poniesiono nakłady na ich
ulepszenie w wysokości przekraczającej 30% wartości początkowej środka trwałego i dokonano obniżenia podatku należnego o podatek naliczony z nimi związany. Do ewidencji środków trwałych poszczególne składniki nieruchomości zostały wprowadzone w styczniu 1997 r. i do chwili obecnej wykorzystywane są na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej. Do sprzedaży przeznaczono wagę samochodową wraz z budynkiem oraz częścią działki utwardzonej trylinką. Wątpliwości podatnika budzi zapis art. 43 ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z póżn. zm).
Zgodnie z art. 43 ust.1 pkt 2 w/w ustawy zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt. 10, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub
innych umów o podobnym charakterze. Dla celów przedmiotowego zwolnienia ustawodawca określił w ust. 2 tego artykułu, że towarami używanymi są:
1)budynki, budowle i ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat,
2)pozostałe towary, z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku.
W art. 43 ust. 6 cyt. wyżej ustawy określono, że zwolnienia, o którym mowa wyżej, nie stosuje się do dostawy towarów, jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej, a podatnik:
-miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków;
-użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.
Ponieważ warunki
wyłączenia ze zwolnienia określone w art. 43 ust. 6 cyt. wyżej ustawy o PTU powinny być spełnione łącznie, to mimo iż wydatki podatnika na ulepszenie nieruchomości poniesione przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych przekroczyły 30 % wartości początkowej i podatnik zrealizował prawo do odliczenia podatku od towarów i usług będzie mógł skorzystać ze zwolnienia z opodatkowania VAT przy ich sprzedaży, gdyż okres użytkowania przedmiotowych nieruchomości przez podatnika w celu wykonania czynności opodatkowanych był dłuższy niż 5 lat.
Jednocześnie zgodnie z art. 2 pkt 6 w/w ustawy o PTU grunt jest towarem, a według art. 29 ust. 5 tej ustawy w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu, wobec czego, skoro dostawa budynku jest zwolniona z VAT, to i grunt związany z tym budynkiem również korzysta ze zwolnienia.
Udzielona interpretacja dotyczy stanu
faktycznego przedstawionego przez Stronę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jego zaistnienia.
Zgodnie z art. 14b §1 i §2 w/w ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 236 w związku z art. 14a §4 w/w ustawy Ordynacja podatkowa służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Zamościu w terminie 7 dni od daty jego otrzymania.