POSTANOWIENIE - Interpretacja - 1438/443/125-95/2005/AP

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 25.05.2005, sygn. 1438/443/125-95/2005/AP, Urząd Skarbowy Warszawa-Ursynów

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) w odpowiedzi na pismo z dnia 1 marca 2005 r. skierowane do Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa - Wola (przesłane do tut. organu podatkowego dnia 1 kwietnia 2005 r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w kwestii dotyczącej opodatkowania podatkiem od towarów i usług transakcji kupna sprzedaży praw do roszczeń, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Ursynów postanawiauznać stanowisko zawarte we wniosku za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Ze stanu faktycznego przedstawionego w przedmiotowym piśmie wynika, iż Strona nabyła (poza prowadzoną działalnością gospodarczą) przysługujący sprzedającemu cały udział w prawach i roszczeniach do nieruchomości położonych na gruntach dziedzicznych w Warszawie. Z treści zawartej umowy wynika, iż umowa ta dotyczy w szczególności roszczenia o ustanowienie prawa wieczystego gruntu lub odszkodowania ze te nieruchomości. Powyższa transakcja dotyczy jedynie przeniesienia praw do roszczeń, nie dotyczy natomiast prawa własności tej nieruchomości.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez świadczenie usług, w myśl art. 8 ust. 1 pkt 1 w/w ustawy, należy rozumieć m. in. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej.

Zatem przeniesienie praw do roszczeń związanych z nieruchomością podlega co do zasady opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Należy jednak zauważyć, iż zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Z kolei zgodnie z ust. 2 w/w artykułu działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Z przedstawionego stanu faktycznego nie wynika, aby transakcja ta była wykonywana w sposób ciągły oraz nosiła znamiona czynności dokonywanej w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania jej w sposób częstotliwy. W związku z tym czynność dokonana jednorazowo przez osobę fizyczną nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Urząd Skarbowy Warszawa-Ursynów