Temat interpretacji
W dniu 17 lutego 2005r. został złożony wniosek z dnia 05 lutego 2005r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.
Stan faktyczny przedstawiony we wniosku z dnia 5 lutego 2005r., uzupełniony w dniu 9 marca 2005r. i 5 maja 2005r.:
Będąc podatnikiem podatku od towarów i usług prowadzi Pan jako osoba fizyczna przedsiębiorstwo, które zamierza wnieść aportem do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, w której jest udziałowcem, albo sprzedać. Wniesienie przedsiębiorstwa jako wkładu niepieniężnego do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością - zdaniem Pana - jest alternatywnym do likwidacji i wnoszenia aportem poszczególnych jego składników, sposobem przeniesienia działalności prowadzonej przez osobę fizyczną do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Wniesieniu podlegać będzie przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 55 k.c. stanowiące zespół składników materialnych i niematerialnych przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, obejmujące wszystko co wchodzi w skład przedsiębiorstwa. Przedsiębiorstwo w rozumieniu ww. art. 55 k.c. nie jest towarem. Skoro przedsiębiorstwo jako całość nie mieści się w definicji towaru, zatem czynności, których przedmiotem jest to przedsiębiorstwo wyłączone są z zakresu działalności ustawy o podatku od towarów i usług. Podatnik, który całe przedsiębiorstwo wnosi aportem do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, czynności tej nie wykazuje w deklaracji podatkowej VAT.Przedsiębiorstwo, które zamierza Pan wnieść aportem do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, po jego wniesieniu - zamierza Pan zlikwidować.
Stanowisko tutejszego Organu:
W przedmiotowym wniosku stwierdza Pan, że zbycie przedsiębiorstwa w przedstawionym stanie faktycznym wiąże się z likwidacją firmy prowadzonej przez Pana jako osobą fizyczną i po wniesieniu w formie aportu do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością zamierza Pan to uczynić.
Zgodnie z art. 14 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowaniu podatkiem podlegają towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy towarów, w przypadku zaprzestania przez podatnika, o którym mowa w art. 15, będącego osobą fizyczną wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, obowiązanego, na podstawie art. 96 ust. 6, do zgłoszenia zaprzestania działalności naczelnikowi urzędu skarbowego.
Zgodnie z ww. art. 14 ust. 5 ustawy w przypadkach, o których mowa w m.in. w ust. 1, podatnicy są obowiązani sporządzić spis z natury towarów na dzień zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, zwany dalej "spisem z natury" w terminie 14 dni, licząc od dnia zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu oraz zawiadomić o dokonanym spisie z natury, o ustalonej wartości i o kwocie podatku należnego naczelnika urzędu skarbowego w terminie 7 dni, licząc od dnia zakończenia tego spisu. Przy czym zgodnie z ust. 8 ww. art. 14 ustawy podstawą opodatkowania jest wartość towarów podlegających spisowi z natury, ustalona zgodnie z art. 29 ust. 10, tj. według ceny nabycia towarów, a gdy cena nabycia nie istnieje, koszt wytworzenia określony w momencie dostawy tych towarów.
W świetle zatem ww. przepisów, jeżeli nastąpi zbycie przedsiębiorstwa osoby fizycznej do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, tj. jego sprzedaż lub wniesienie w formie aportu - przed datą likwidacji działalności gospodarczej ( co ma Pan zamiar uczynić zgodnie z pismem z dnia 5 maja 2005r. stanowiącym uzupełnienie ww. wniosku ), to remanent końcowy wyniesie " 0 ". Natomiast w przypadku gdyby zbycie przedsiębiorstwa nastąpiło po dacie likwidacji działalności gospodarczej, wówczas podatnik obowiązany jest wypełnić obowiązek wynikający z ww. art. 14 ust. 1 pkt 2 ustawy, tj. opodatkować towary, które były na stanie firmy w dniu likwidacji i odprowadzić należny podatek od towarów i usług.
Jednocześnie należy stwierdzić, że w przypadku likwidacji firmy prowadzonej przez osobę fiyzczną - zgodnie z art. 96 ust. 6 ww. ustawy o podatku od towarów i usług - zarejestrowany podatnik podatku VAT, który zaprzestał wykonywania czynności podlegającej opodatkowaniu jest obowiązany zgłosić zaprzestanie działalności naczelnikowi urzędu skarbowego; zgłoszenie to stanowi dla naczelnika urzędu skarbowego podstawę do wykreślenia podatnika z rejestru jako podatnika VAT.
Tutejszy Organ informuje także, że zbycie przedsiębiorstwa ( w rozumieniu art. 55.1 i 2 k.c. w ziwązku z art. 6 ww. ustawy o podatku od towarów i usług), tj. jego sprzedaż lub wniesienie w formie aportu do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością pozostaje bez wpływu na wcześniejsze odliczenie podatku naliczonego dokonane w trybie art. 86 ww. ustawy o podatku od towarów i usług, w związku z zakupami dotyczącymi składników majątku trwałego jak i obrotowego ( towary handlowe ), jeśli służyły prowadzonej działalności podlegającej opodatkowaniu w zbywanym przedsiębiorstwie.Jeśli jednak podatnik w roku ubiegłym rozliczał podatek naliczony związany z zakupami, które w zbywanym przesiębiorstwie posłużyły zarówno sprzedaży opodatkowanej, jak i czynnościom, od których odliczenie takie nie przysługuje, obliczając go zgodnie z proporcją, o której mowa w art. 90 ust. 2 - 9 ustawy o podatku od towarów i usług, wówczas po zakończeniu roku podatkowego, nabywca przedsiębiorstwa obowiązany jest dokonać korekty kwoty podatku naliczonego z uwzględnieniem proporcji obliczonej dla zakończenia roku podatkowego (art. 91 ust. 9 ww. ustawy).