Temat interpretacji
Działając na podstawie art.216 i art.217 oraz 14 a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa /Tekst jednolity Dz.U. z 2005r. Nr 8 poz.60/ Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nysie stwierdza , że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 9 lutego 2005r. , uzupełnionym w dniu 25 lutego 2005r. o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie , dotyczącej wysokości stosowania stawki podatku od towarów i usług przy świadczeniu usług budowlano-montażowych w budynkach mieszkalnych z wykorzystaniem własnych materiałów - jest prawidłowe .
Pismem z dnia 9 lutego 2005r. uzupełnionym w dniu 25 lutego 2005r. Podatnik zwrócił się o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej wysokości stosowania stawki podatku od towarów i usług przy świadczeniu usług budowlano-montażowych w budynkach mieszkalnych z wykorzystaniem własnych materiałów .
Stan faktyczny przedstawiony we wniosku :
Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika , że Podatnik planuje rozszerzyć prowadzoną działalność gospodarczą o świadczenie usług budowlano-montażowych w budynkach mieszkalnych z wykorzystaniem zakupionych wcześniej przez siebie materiałów budowlanych ( bram garażowych , rolet zewnętrznych i wewnętrznych) .
Stanowisko podatnika :
Zdaniem Podatnika , sprzedaż towarów bez usługi opodatkowane jest według stawki 22% , natomiast wykonanie usług
budowlano-montażowych z wykorzystaniem własnych materiałów realizowanych w budynkach mieszkalnych winno być opodatkowane według stawki 7% .
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nysie po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego w piśmie wyjaśnia co następuje .
Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega , zgodnie z art.5 ust.1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54 poz.535 ze zm.) , odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju . Stosownie natomiast do treści obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa , zarówno towary jak i usługi identyfikowane są na podstawie przepisów o statystyce publicznej (art.2 pkt 6 oraz art.8 ust.3 ustawy o VAT) . Zatem o tym , czy materiał może wchodzić do wartości usługi , czy też mamy do czynienia z wykonywaniem usług i dostawą towaru , decyduje rodzaj czynności i etap na jakim jest ta czynność wykonywana , z czym związana jest określona
klasyfikacja statystyczna .
Od dnia 1 maja 2004r. dostawa materiałów budowlanych objęta została stawką podstawową 22% (art.41 ust.1 cyt. ustawy) . Natomiast do dnia 31 grudnia 2007r. w myśl postanowień art.146 ust.1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług - preferencyjną 7% stawką objęte są usługi budowlane świadczone w odniesieniu do :robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą orazobiektów budownictwa mieszkaniowego i ich części z wyłączeniem lokali użytkowych .
Przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego (art.146 ust.2) . Przez obiekt budownictwa mieszkaniowego , stosownie do art.2 pkt 12 ustawy , rozumieć należy budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania , sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych : 111 - Budynki mieszkalne jednorodzinne , 112 - Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe , ex 113 - Budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie : budynki kościołów i innych związków wyznaniowych , klasztory , domy zakonne , plebanie , kurie , rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej .
Dla precyzyjnego zatem określenia wysokości stawki podatku od towarów i usług konieczna jest więc przede wszystkim precyzyjna identyfikacja obiektu , zgodnie z zasadami klasyfikacji statystycznych tj. Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych .
Ponadto zastosowanie właściwej stawki podatkowej zależy od przedmiotu umowy cywilnoprawnej , z której powinno wynikać , czy usługa zostanie wykonana z dostarczonych przez wykonawcę materiałów , czy też z materiałów usługobiorcy .
Jeżeli przedmiotem umowy cywilnoprawnej są roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie budownictwa mieszkaniowego bądź remonty obiektów budownictwa mieszkaniowego (o odpowiednim symbolu PKOB) , w ramach których Podatnik będzie montował zakupione wcześniej we własnym imieniu i na własny rachunek określone materiały budowlane (m.in. bramy garażowe , rolety zewnętrzne i wewnętrzne) , wówczas wykonawca uprawniony jest do zastosowania jednolitej stawki VAT w wysokości 7% do pełnej wartości kosztorysu . W takiej sytuacji materiały wykonawcy - jako integralne elementy całej usługi - będą objęte tą samą stawką podatkową , tj. stawką 7% . Istotnym przy tym jest to , aby treść faktury wskazywała rodzaj i zakres robót (usług) , bez wyszczególniania rodzaju i wartości zużytych materiałów , w przeciwnym wypadku zarówno "robociznę" , jak i zużyte materiały należy opodatkować właściwymi stawkami podatku od towarów i usług . Należy podkreślić , że wyłączenie z kosztorysu poszczególnych elementów , tj. towarów , transportu , robocizny dla celów opodatkowania ich podatkiem od towarów i usług osobno (według przewidzianych stawek) możliwe jest w sytuacji , gdy umowa zawarta z klientem określa odrębnie dostawę poszczególnych towarów i odrębnie świadczenie poszczególnych rodzajów usług .
Uwzględniając powyższe , sposób fakturowania w/w czynności wykonywanych przez Podatnika będzie zależał każdorazowo od warunków umowy na wykonanie tych czynności , jakie zostaną ustalone ze zleceniodawcą .
Jednocześnie tutejszy Organ podatkowy informuje , iż przedmiotowa interpretacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i w stanie prawnym obowiązującym na dzień zaistnienia omawianego zdarzenia .
Zgodnie z art.14 b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika . Jest natomiast wiążąca dla organu podatkowego i organu kontroli skarbowej właściwych dla podatnika i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji , w trybie określonym w art.14 b § 5 .
Na postanowienie niniejsze przysługuje stronie zgodnie z art.236 w związku z art.14 a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nysie w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia .
W przypadku wniesienia zażalenia na postanowienie , należy dołączyć opłatę skarbową w znaczkach skarbowych na podanie i załączniki , zgodnie z art.1 ust.1 ustawy z dnia 9 września 2000r. o opłacie skarbowej /tekst jednolity Dz.U. z 2004r. Nr 253 , poz.2532/.