POSTANOWIENIE - Interpretacja - PP1-443/37/05/1

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 08.06.2005, sygn. PP1-443/37/05/1, Urząd Skarbowy Kraków-Krowodrza

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku Spółdzielni z dnia 23 marca 2005 r. (data wpływu: 30 marca 2005 r.) uzupełnionego pismem z dnia 2 czerwca 2005 r. (data wpływu: 3 czerwca 2005 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług- w części dotyczącej uzupełnienia wkładu budowlanego i ustanowienia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego - stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko nie jest prawidłowe.

Uzasadnienie

Na podstawie podanych we wniosku informacji ustalono, że Spółdzielnia Mieszkaniowa w 2001 r. zawarła ze swoimi członkami umowy na sfinansowanie budowy mieszkań i ustanowienie spółdzielczych własnościowych praw do lokali. W 2002 r. budynek został przejęty do użytkowania i członkowie spółdzielni otrzymali lokale do używania pomimo nie wpłacenia pełnego wkładu budowlanego. W 2005 r. uzupełnili wkład budowlany i Spółdzielnia zobowiązana jest zawrzeć z nimi umowy o ustanowieniu spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego. Zapytanie Wnioskodawcy dotyczy stawki podatku VAT w odniesieniu do uzupełnionego wkładu budowlanego w 2005 r. i ustanowienia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego.

Zdaniem Spółdzielni wpłacana wartość wkładu budowlanego po dniu 1 maja 2004 r. jest zwolniona z opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 43 ust. 10 ustawy o podatku od towarów i usług.

Stanowisko Spółdzielni jest nieprawidłowe.

Po analizie przedłożonego przez Podatnika wniosku tut. Organ podatkowy informuje, że zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu.

Zgodnie z art. 19 ust. 10 ustawy o podatku od towarów i usług w przypadku dostawy towarów, której przedmiotemsą lokale i budynki, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 3 dnia, licząc od dnia wydania, z zastrzeżeniem ust. 13 pkt 10 i 11. W myśl ust. 13 pkt 10 i 11 obowiązek podatkowy powstaje z chwilą:

ust. 10 - otrzymania całości lub części wkładu budowlanego lub mieszkaniowego, nie później jednak niż z chwilą ustanowienia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu w przypadku czynności:

- ustanowienia na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego lub ustanowienia na rzecz członka spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, lub ustanowienia na rzecz członka odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu, lub przeniesienia własności lokalu w rozumieniu przepisów o spółdzielniach mieszkaniowych,
- przeniesienia na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej własności domu jednorodzinnego wrozumieniu przepisów o spółdzielniach mieszkaniowych;

ust. 11 - upływu terminu płatności - z tytułu czynności wykonywanych na rzecz członków spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali, członków spółdzielni będących właścicielami lokali, osób niebędących członkami spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze własnościowe prawa do lokali, lub na rzecz właścicieli lokali, niebędących członkami spółdzielni, za które są pobierane opłaty, zgodnie z art. 4 ust. 1- 2, 4 i 5 ustawy z dnia 15 grudnia 2000r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 oraz z 2004 r. Nr 19, poz. 177 i nr 63, poz. 591)

Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Stosownie do art. 29 ust. 6 ww. ustawy o podatku od towarów i usług w przypadku czynności, o których mowa w art. 19 ust. 13 pkt 10 ustawy (w tym w przypadku ustanowienia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego), jako kwotę należną, o której mowa w ust. 1, przyjmuje się wartość należnego wkładu budowlanego albo wkładu mieszkaniowego, pomniejszoną o kwotę należnego podatku. Do wniesienia wkładu w formie innej niż pieniężna stosuje się odpowiednio art. 29 ust. 10 ustawy. W przypadku gdy część wkładu budowlanego lub mieszkaniowego została sfinansowana z zaciągniętego przez spółdzielnię mieszkaniową kredytu na sfinansowanie kosztów budowy, podstawę opodatkowania powiększa się o kwotę kredytu, w części przypadającej na dany lokal. W przedmiotowej sprawie istotne znaczenie ma przepis przejściowy zawarty w art. 153 ust. 1 ww. ustawy, zgodnie z którym do podstawy opodatkowania, o której mowa w art. 29 ust. 6 i 7 ustawy, nie wlicza się wartości wkładów i opłat, o których mowa w tym przepisie, oraz części tych wkładów i opłat, wniesionych przed dniem 1 maja 2004 r.
Biorąc pod uwagę cytowane wyżej przepisy, w przypadku uzupełnienia wkładu budowlanego przez członka spółdzielni, który przed dniem 1 maja 2004 r. wniósł część wkładu budowlanego, do kwoty należnej z tytułu sprzedaży (będącej bazą do określenia podstawy opodatkowania i kwoty podatku) wchodzi jedynie ta część wkładu budowlanego, którą członek spółdzielni wniósł po dniu 30 kwietnia 2004 r. Wpłaty poszczególnych kwot wkładu budowlanego dokonywane przez członków spółdzielni po 30 kwietnia 2004 r. stanowią obrót podlegający opodatkowaniu wg stawki VAT 7% w przypadku gdy uzupełniany wkład budowlany dotyczy lokalu mieszkalnego na którym w 2005 r. zostanie ustanowione spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu (art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. b ww. ustawy).

Natomiast stosownie do art. 146 ust. 1 pkt 3 lit. c ustawy o podatku od towarów i usług przeniesienie na rzecz członków spółdzielni własności lokalu mieszkalnego podlega opodatkowaniu stawką 0% (do dnia 31 grudnia 2007 r.).

Dodatkowo wyjaśnia się, że przedmiotem wniosku o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego może być jedynie skonkretyzowana sytuacja prawno-podatkowa. Nie jest właściwym składanie jednego wniosku dotyczącego kilku sytuacjiprawno-podatkowych. Jeżeli wnioskodawca jest zainteresowany uzyskaniem interpretacji dotyczących kilku zagadnień tworzących odrębne sytuacje prawno-podatkowe, to do każdego zagadnienia winien złożyć odrębny wniosek. Interpretacja przepisów prawa podatkowego wydawana jest bowiem w formie postanowienia, w którym Naczelnik Urzędu Skarbowego potwierdza (bądź nie) prawidłowość stanowiska zaprezentowanego przez podatnika.
Ponieważ wniosek z dnia 23 marca 2005 r. (uzupełniony pismem z dnia 2 czerwca 2005 r.) obejmuje dwa zagadnienia prawno-podatkowe na drugie zagadnienie przedstawione we wniosku zostanie wydane odrębne postanowienie.

Powyższa interpretacja:

- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i traci moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,

- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie:

Na niniejsze postanowienie służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza w terminie 7 dni od daty doręczenia.

Urząd Skarbowy Kraków-Krowodrza