Temat interpretacji
P O S T A N O W I E N I E
Na podstawie art. 14 a § 1 i art. 216 ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997r. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.), po rozpatrzeniu podania Strony z dnia 7 czerwca 2005r. Naczelnik Urzędu Skarbowego
- uznał stanowisko wnioskodawcy za nieprawidłowe.
U Z A S A D N I E N I E
Wnioskiem z dnia 7 czerwca 2005r. Strona wystąpiła z prośbą o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania art. 113 ust. 8 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o
podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.).
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że prowadzi Pani działalność gospodarczą w zakresie udzielania lekcji aerobiku oraz prowadzi Pani kolekturę Totalizatora Sportowego, z czego ta druga działalność wynagradzana jest w formie prowizji.
Od 1 czerwca 2005r. na podstawie ustawy z dnia 21 kwietnia 2005r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 90, poz. 756) pośrednicy w sprzedaży gier liczbowych i zakładów wzajemnych podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT.
Zgodnie z art. 6 ust. 3 ustawy o VAT, jej przepisów nie stosuje się do działalności w zakresie gier losowych, zakładów wzajemnych, gier na automatach niskich wygranych, podlegającej opodatkowaniu podatkiem od gier na zasadach określonych w odrębnej ustawie. Wyłączenie to dotyczy jednak tylko tej działalności, która jest objęta podatkiem od
gier.
Pośredniczenie w czynnościach związanych ze sprzedażą gier liczbowych i loterii pieniężnych nie podlega opodatkowaniu podatkiem od gier, więc nie korzysta z tego wyłączenia. W związku z tym wynagrodzenie prowizyjne z tytułu sprzedaży gier liczbowych, loterii pieniężnych zakładów wzajemnych jest objęte podatkiem VAT.
W art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. usługi wymienione w załączniku nr 4 zostały zwolnione od podatku VAT. Pod poz. 11 tego załącznika wymienione zostały usługi o symbolu PKWiU ex 92 związane z kulturą, w tym również usługi twórców i artystów wykonawców w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania, usługi związane z rekreacją i sportem (dotyczy wyłącznie usług związanych ze sportem świadczonych przez podmioty, które nie mają jako celu systematycznego dążenia do osiągania zysków, zaś wszelkie zyski,
które mimo wszystko osiągną, przeznaczą na utrzymanie lub poprawę świadczonych usług).
W wymienionym wyżej dziale PKWiU - 92 mieszczą się w grupie 92.71.10 usługi związane z grami hazardowymi i organizowaniem zakładów. Zgodnie z interpretacją dotyczącą klasyfikowania usług do usług związanych z grami hazardowymi i organizowaniem zakładów, zawartą w wykazie interpretacji klasyfikacyjnych z zakresu klasyfikacji Wyrobów i Usług do grupy tej zaliczono między innymi - pośrednictwo w sprzedaży usług spółki "Totalizator Sportowy" Spółka z o.o. (przyjmowanie zakładów, wypłaty wygranych, sprzedaż losów loterii), za które pośredniczący otrzymuje wynagrodzenie prowizyjne.
Tak więc wyżej wymienione usługi pośrednictwa od 1 czerwca 2005r. nie korzystają ze zwolnienia przedmiotowego. Świadczone są bowiem w ramach działalności gospodarczej, która ma za cel, co do zasady, systematyczne dążenie do osiągania zysków.
Zgodnie z art. 113 ust. 1 i ust. 9 ustawy o VAT podatnicy, których sprzedaż
nie przekracza 10.000 euro są zwolnieni od podatku.
Według art. 113 ust. 8 ustawy o podatku od towarów i usług, w przypadku podatników, o których mowa w art. 30 ust. 1 pkt 4 (między innymi agent, zleceniobiorca), przez wartość sprzedaży określoną w ust. 1 rozumie się 30-krotność kwoty prowizji lub innych postaci wynagrodzeń za wykonanie usług.
Zgodnie z art. 19 ust. 1 obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi. Jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, to zgodnie z ust. 4 powyższego artykułu obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później niż w 7 dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.
Według art. 29 ust. 1 podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytuły sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należnego podatku obejmuje całość świadczenia należnego od
nabywcy.
W związku z powyższym, w Pani przypadku, usługi aerobiku oraz usługi sprzedaży gier losowych i sprzedaży losów loterii pieniężnych w imieniu "Totalizatora Sportowego" na zasadach umowy agencyjnej, zgodnie z którą Strona otrzymuje prowizję, są zwolnione z obowiązku opodatkowania podatkiem od towarów i usług do momentu, gdy łączna wartość obrotu z tytułu świadczonych usług aerobiku i kwota stanowiąca 30-krotność kwoty prowizji nie przekroczą 43.800 zł.
Strona w 2004r. korzystała ze zwolnienia określonego w art. 113 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535).Jeżeli natomiast w 2005 roku wartość sprzedaży opodatkowanej przekroczy kwotę 10.000 EURO - co w 2005r. stanowi kwotę 43.800 zł. - świadczone przez Stronę usługi będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki właściwej dla danych usług w kraju (w niniejszym przypadku usługi aerobiku i usługi pośrednictwa opodatkowane są stawką 22%).