Temat interpretacji
Na podstawie art.14a §1 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr137, poz.926 ze zm.), stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa §1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie - art.14a §4.
Pismem z
dnia 10.01.2005r (data wpływu do urzędu-12.01.2005r) uzupełnionym pismem z dnia 08.03.2005r. zwrócił się Pan do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Brzegu z prośbą o wydanie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów podatkowych. Z przedstawionej w piśmie sytuacji wynika, że od 06.11.2004r prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakresie usług budowlanych. Usługi budowlane wykonuje jako podwykonawca w Norwegii. Dla prowadzonej działalności wybrał Pan zryczałtowaną formę opodatkowania przychodów oraz zwolnienie od podatku od towarów i usług.
W piśmie przedstawił Pan pytanie dotyczące wyboru zwolnienia od podatku od towarów i usług.
Dokonując analizy zagadnienia, należy stwierdzić, że do powyżej opisanego stanu faktycznego w zakresie podatku od towarów i usług mają zastosowanie następujące normy prawa podatkowego: art. 96 ust.1, 3 i 5, art. 113 ust.1, 5, 9, 10 ustawy z dnia 11.03.2004r o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54, poz.535 ze zm.)
Na podstawie art. 113 ust.1 ustawy z dnia 11.03.2004r o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr54, poz.535 ze zm.)zwanej dalej ustawą o podatku od towarów i usług, zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10 000 euro. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku.
W myśl art. 113 ust.9 ustawy o podatku od towarów i usług, podatnik rozpoczynający wykonywanie czynności określonych w art.5 w trakcie roku podatkowego jest zwolniony od podatku, jeżeli przewidywana przez podatnika wartość sprzedaży nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży, kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10 000 euro. Jeżeli faktyczna wartość sprzedaży, w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży, przekroczy w trakcie roku podatkowego kwotę określoną w ust.1 lub w ust.8, zwolnienie określone w ust.9 traci moc z momentem przekroczenia kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10 000 euro. Podsumowując, jeżeli Pański obrót nie przekroczył równowartości 10 000 euro w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży w 2004r, nadal nie jest Pan zobowiązany do zarejestrowania się jako podatnik VAT i składania miesięcznych deklaracji.
Jeżeli wartość Pana sprzedaży (wartość świadczonych usług) w 2005 roku przekroczy kwotę, o której mowa w ust.1, zwolnienie traci moc w momencie przekroczenia tej kwoty. Obowiązek podatkowy powstaje z momentem przekroczenia tej kwoty, a opodatkowaniu podlega nadwyżka sprzedaży ponad tę kwotę. Podatnik w przypadku utraty zwolnienia, obowiązany jest do złożenia zgłoszenia rejestracyjnego.
Jednocześnie należy wskazać, że niniejsza informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dokonana została dla konkretnego stanu faktycznego przedstawionego we wniosku na dzień obowiązywania ww. przepisów w zakresie podatku od towarów i usług.Zmiana któregokolwiek z elementów stanu faktycznego, bądź zmiana przepisów może mieć wpływ na zmianę zakresu obowiązków podatnika.