Temat interpretacji
POSTANOWIENIE Na podstawie art.14a § 1,3,4 ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U.Nr 8, poz.60 z dnia 14.01.2005r.) po zapoznaniu się z treścią wniosku o pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, złożonego w tutejszym Urzędzie Skarbowym w dniu 17.03.2005r. Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdza, że stanowisko podatnika jest w przedmiotowej sprawie prawidłowe.
UZASADNIENIE Stan faktyczny przedstawiony przez podatnika Posiłki sprzedawane w stołówce szkolnej .
Zapytanie podatnika: Czy posiłki sprzedawane w stołówce szkolnej podlegają zwolnieniu z VAT, czy też są opodatkowane stawką 7% ?
Stanowisko podatnika Wnioskodawca uważa, że prowadzenie stołówki w szkole przez personel szkoły dla uczniów i pracowników, pod warunkiem, że stołówka nie jest odrębnym podmiotem gospodarczym a prowadzenie jej jest ściśle związane z działalnością szkoły należy sklasyfikować w dziale PKWiU ex 80"Usługi w zakresie edukacji", które z mocy art.43 ust.1 pkt 2 podlegają zwolnieniu z VAT.Jedynie stołówki szkolne prowadzone przez podmioty inne niż szkoła powinny naliczyć podatek VAT w wysokości 7%.
Stanowisko organu podatkowego: Zgodnie z postanowieniami art.5 ust.1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54, poz.535 z późń. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT opodatkowaniu podlega między innymi odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez świadczenie usług, o którym mowa w art.5 ust.1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art.7 ustawy o VAT.Oznacza to, że definicja usług dla potrzeb stosowania przepisów o podatku od towarów i usług nie zawsze będzie tożsama z pojęciem usług w rozumieniu Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług.
Szkoła wykonuje podstawowe zadania systemu oświaty, a mianowicie usługi edukacyjne ( PKWiU 80.10.12-00.10 poz.7 załącznik nr 4 do w/w ustawy o VAT). Prowadzenie stołówki szkolnej przez personel szkoły z przeznaczeniem dla uczniów i pracowników szkoły, pod warunkiem, że stołówka nie jest odrębnym podmiotem gospodarczym a prowadzenie jej jest ściśle związane z działalnością szkoły, to zgodnie z art.43 ust.1 pkt 1 ustawy o VAT podlega zwolnieniu z opodatkowania od towarów i usług.
W przypadku, gdy czynność jest wykonywana przez podmiot (podatnika) na rzecz innych osób lub podmiotów i wiąże się z odrębnym świadczeniem, które nie stanowi z założenia elementu składowego świadczonej usługi, np. edukacji (świadczenie o zupełnie odrębnym charakterze, związane z uiszczeniem odrębnej odpłatności, pozostające bez wpływu na usługę zasadniczą) podlega opodatkowaniu według zasad ogólnych. Sprzedaż w takich wypadkach podlega opodatkowaniu według stawki w wysokości 7%.
Stosownie do § 40 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonywania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz.970 ze zm.), w okresie do dnia 31 grudnia 2007r. obniżoną do wysokości 7% stawkę podatku stosuje się do usług związanych z podawaniem napojów (PKWiU ex 55.4) oraz usług stołówkowych i usług dostarczania posiłków dla odbiorców zewnętrznych (PKWiU ex 55.5) z wyłączeniem :
1/ sprzedaży napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,2% oraz napojów alkoholowych będących mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych, w których zawartość alkoholu przekracza 0,5%
2/ sprzedaży kawy i herbaty (wraz z dodatkami), napojów bezalkoholowych gazowanych, wód mineralnych a także sprzedaży w stanie nie przetworzonym innych towarów opodatkowanych stawką 22%.
W związku z powyższym, jeżeli szkoła świadczy usługi stołówkowe w ramach swojej działalności statutowej tylko i wyłącznie na rzecz wychowanków i zatrudnionego personelu, usługi te podlegają zwolnieniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług, jako usługi edukacyjne .
Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.Zgodnie z art.14 b § 1,2 w/w Ordynacji podatkowej interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia. Wydana interpretacja ma zastosowanie do czasu zmiany przepisów prawa. Na niniejsze postanowienie zawierające interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu, które wnosi się za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego ,w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia - art.236 § 2 pkt 1 Ordynacji Podatkowej.