POSTANOWIENIE - Interpretacja - PP.406/17/05

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 07.06.2005, sygn. PP.406/17/05, Urząd Skarbowy w Chrzanowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Chrzanowie, działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 08.03.2005 r., nr (...), w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko nie jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 08.03.2005 r., nr (...), Urząd Miejski w (...) wystąpił z wnioskiem o udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczącego chwili powstania obowiązku podatkowego od opłat z tytułu użytkowania wieczystego po 14.02.2005 r. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Urząd Miejski stoi na stanowisku, iż od opłat z tytułu użytkowania wieczystego wniesionych po 15.02.2005 r. obowiązek podatkowy powstaje na zasadach określonych w art. 19 ust. 13 pkt 9 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, a więc z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż z upływem terminu płatności określonego w umowie.

Biorąc pod uwagę opisany powyżej stan faktyczny i dokonując analizy przedstawionych w piśmie okoliczności - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Chrzanowie informuje, co następuje:

Zgodnie z treścią art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) przez świadczenie usług, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowią dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ww. ustawy, w tym również przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej.

Z punktu widzenia prawa podatkowego prawo użytkowania wieczystego gruntu jest wartością niematerialną i prawną - art. 16c ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.). Jak z tego wynika, na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług, przeniesienie prawa użytkowania wieczystego jest usługą podlegającą opodatkowaniu. Opłata roczna za użytkowanie wieczyste, określona na podstawie zawartej umowy cywilnoprawnej, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki 22% - art. 41 ust. 1 cytowanej ustawy o podatku od towarów i usług.

W okresie od 25.06.2004 r. do 15.02.2005 r. obowiązywał przepis § 3a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.), który określał, iż obowiązek podatkowy dla opłat z tytułu wieczystego użytkowania powstaje z chwilą upływu terminu płatności poszczególnych opłat. Obecnie - na mocy rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 stycznia 2005 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 17, poz. 150) - uchylono § 3a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. Usunięcie z zapisów rozporządzenia szczególnego momentu powstania obowiązku podatkowego powoduje, że w tym zakresie stosować należy zasady ogólne. Oznacza to, iż każda wpłata z tytułu oddania w wieczyste użytkowanie ma charakter zaliczki, zatem obowiązek podatkowy powstanie zgodnie z art. 19 ust. 11 cytowanej ustawy o podatku od towarów i usług, stanowiącym, że jeżeli przed wykonaniem ww. usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę , zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części. Obowiązek podatkowy powstanie więc tylko wtedy, gdy zapłata nastąpi, i tylko od tej zapłaconej części.

W świetle przedstawionych przepisów, stanowisko Urzędu Miejskiego w (...) jest nieprawidłowe.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swą moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla podatnika/płatnika/inkasenta/następcy prawnego podatnika/osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Chrzanowie, w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.

Urząd Skarbowy w Chrzanowie