Podatnik w dniu 20.05.2005 r., składając powyższy wniosek zwrócił się z zapytaniem, w jaki sposób należy odprowadzać podatek od sprzedaży towarów uży... - Interpretacja - OG/005/79/PP2/443/23/2005

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 30.06.2005, sygn. OG/005/79/PP2/443/23/2005, Pierwszy Urząd Skarbowy w Kielcach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Podatnik w dniu 20.05.2005 r., składając powyższy wniosek zwrócił się z zapytaniem, w jaki sposób należy odprowadzać podatek od sprzedaży towarów używanych, będących własnością prywatną, na aukcjach internetowych "Allegro".

Z uwagi na to, iż złożony wniosek nie zawierał informacji, czy w przedmiotowej sprawie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa, bądź postępowanie przed sądem administracyjnym, a także przedstawienia wyczerpującego stanowiska w sprawie, Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach w piśmie z dnia 31.05.2005 r. wezwał do usunięcia braków w ciągu 7 dni.

W dniu 07.06.2005 r. (data wpływu) podatnik uzupełnił powyższy wniosek.

We wniosku przedstawiono stan faktyczny, z którego wynika, że podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie szkoleń marketingowych. W podatku dochodowym rozlicza się na zasadach ogólnych, prowadząc książkę przychodów i rozchodów, nie jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług.

Od września 2004 r. podatnik rozpoczął sprzedaż przedmiotów na portalu internetowym aukcyjnym "Allegro". Za każdy wystawiony, jak również za każdy sprzedany przedmiot przez Allegro jest pobierana prowizja. Sprzedawane przedmioty dotyczą m.in.: spinek do koszul (z metali nie szlachetnych), broszek, kufli, porcelany, przedmiotów z metali (cyna, mosiądz), nart, drukarki (na części), podgrzewacza do butelek i pochodzą z majątku wspólnego podatnika i jego żony.

Przedmioty te nabywane są przez osoby fizyczne (na zasadzie licytacji). Zapłata za zakupiony towar następuje na konto bankowe podatnika, natomiast zakupiony towar jest wysyłany pocztą. Przedmioty te były kupowane przez podatnika na własny użytek kilka lub kilkanaście lat temu.

W uzupełnieniu pisma w sprawie udzielenia interpretacji z dnia 07.06.2005 r. podatnik przedstawił swoje stanowisko, że sprzedaż w/w przedmiotów jest zwolniona od podatku VAT.

Natomiast Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach stwierdza, iż stanowisko to jest nieprawidłowe, ponieważ sprzedaż opisanych przedmiotów, będących osobistą własnością podatnika i jego żony, wykorzystywanych w gospodarstwie domowym, których ilość i rodzaj nie wskazują na przeznaczenie handlowe, nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Z treści złożonego pisma wynika, iż sprzedawane przedmioty zostały przez podatnika zakupione kilka lub kilkanaście lat temu, do własnego użytku. Sprzedaż w/w towarów, które pochodzą z majątku prywatnego i nie są przedmiotem działalności gospodarczej, nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Natomiast w przypadku zakupu towarów w celach handlowych (tj. w celu dalszej odsprzedaży), czynność ta zostanie uznana za działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.).

Zgodnie z art. 15 ust. 1 cyt. ustawy o VAT podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Natomiast art. 15 ust. 2 w/w ustawy o VAT mówi, że działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Biorąc pod uwagę powyższe przepisy oraz stan faktyczny przedstawiony w piśmie Naczelnik tut. Urzędu stwierdza, że w w/w przypadku, dostawa towarów nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Kielcach