POSTANOWIENIE - Interpretacja - 1438/443/319-214/2005/MK

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 15.11.2005, sygn. 1438/443/319-214/2005/MK, Urząd Skarbowy Warszawa-Ursynów

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) w odpowiedzi na pismo z dnia 19.08.2005r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w kwestii dotyczącej opodatkowania podatkiem od towarów i usług przychodów otrzymywanych z tytułu zawartej umowy autorskiej, stosownie do swojej właściwości, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Ursynów postanawiauznać stanowisko zawarte we wniosku za nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Ze stanu faktycznego przedstawionego w przedmiotowym piśmie wynika, iż Strona ma zawartą z wydawnictwem umowę autorską na czas nieokreślony. Od 1 czerwca 2005r. zmieniono warunki umowy o pracę z jednoczłonowej na dwuczłonową, gdzie 20% stanowi pensja stała a 80% to umowa autorska o dzieło. Od całej kwoty płacone są podatki oraz składki na ubezpieczenie społeczne. Zdaniem Strony nie ma obowiązku opodatkowania podatkiem od towarów i usług przychodów otrzymywanych z tytułu zawartej umowy autorskiej o dzieło, gdyż nie prowadzi działalności gospodarczej i tylko część jej dochodu to przychody z przedmiotowej umowy.

Jednakże zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2 bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Z art. 15 ust. 2 w/w ustawy wynika natomiast, iż działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy.

Za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą w myśl art. 15 ust. 3 pkt 3 w/w ustawy nie uznaje się czynności, z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2-9 ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich. Powyższy przepis ma zastosowanie odpowiednio do usług twórców i artystów wykonawców w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzanych w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub prawa artystycznego wykonania albo ich wykonanie, w tym również wynagradzanych za pośrednictwem organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi lub prawami pokrewnymi (art. 15 ust. 3 pkt 3a w/w ustawy).

Zatem należy rozpatrzyć czy warunki wymienione w art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług zostały spełnione, aby przychody otrzymywane z tytułu zawartej umowy autorskiej o dzieło świadczone przez Stronę nie były uznane za samodzielnie wykonywaną działalność podlegającą opodatkowaniu tym podatkiem.

W ocenie tut. organu podatkowego, nie są spełnione łącznie trzy wymogi wskazane w art. 15 ust. 3 pkt. 3 ustawy o podatku od towarów i usług, w związku z czym przychody osiągane z tytułu zawartej umowy autorskiej podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Ponadto zauważa się, iż zgodnie z art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10.000 euro. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku. Na 2005r. równowartość kwoty 10.000 euro wynosi 43.800zł.

Zgodnie zaś z art. 113 ust. 5 w/w ustawy, jeżeli wartość sprzedaży u podatników zwolnionych od podatku na podstawie ust. 1 przekroczy kwotę, o której mowa w ust. 1, zwolnienie traci moc w momencie przekroczenia tej kwoty. Obowiązek podatkowy powstaje z momentem przekroczenia tej kwoty, a opodatkowaniu podlega nadwyżka ponad tę kwotę.

W świetle przedstawionych powyżej przepisów, zwolnienie od podatku od towarów i usług dotyczy podatników, którzy w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyli kwoty 10.000 euro( tj. w 2004r. kwoty 43.800zł), zatem jeżeli Strona nie przekroczyła tej kwoty w poprzednim roku podatkowym, jest zwolniona od podatku na podstawie art. 113 ust. 1, a zgodnie z art. 113 ust. 5 w/w ustawy, zwolnienie straci moc w momencie przekroczenia tej kwoty w 2005r., licząc od 1 stycznia 2005r.

W związku z powyższym postanowiono jak w sentencji.

Urząd Skarbowy Warszawa-Ursynów