POSTANOWIENIE - Interpretacja - 1434/PV/443-162b/05/MAS

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 14.11.2005, sygn. 1434/PV/443-162b/05/MAS, Urząd Skarbowy Warszawa-Praga

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE


Na podstawie art.216, art.14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa /Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm./ po rozpatrzeniu wniosku z dnia 20.09.2005 r. (data wpływu do Urzędu 21.09.2005 r.) w sprawie wydania pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w części dotyczącej wysokości stawki podatku od towarów i usług właściwej dla otrzymanych przez podatnika zaliczek z tytułu eksportu towarów, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga


stwierdza, że wyrażone we wniosku stanowisko jest prawidłowe.


U z a s a d n i e n i e


Wnioskiem z dnia 20.09.2005 r., Spółka wystąpiła o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w kwestii wysokości stawki podatku od towarów i usług właściwej dla otrzymanych przez podatnika zaliczek z tytułu eksportu towarów mającego nastąpić w ciągu 6 miesięcy, licząc od dnia otrzymania zaliczki.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka dokonuje eksportu towarów, na poczet którego otrzymuje od zagranicznych kontrahentów zaliczki w wysokości do 100% należności, zaś towary wywożone są poza teren UE w różnych terminach od otrzymania zaliczki.W przedmiotowej sprawie Spółka przedstawia stanowisko, iż właściwą stawką podatku dla zaliczek w eksporcie towarów, których pobranie powoduje powstanie obowiązku podatkowego, jest stawka 0%.
W związku z przedstawionym stanem faktycznym Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga stwierdza, że stanowisko podatnika w tej sprawie jest prawidłowe i jednocześnie wyjaśnia:
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług /Dz.U. Nr 54 poz. 535 ze zm./ opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega eksport towarów.

Stosownie do art. 19 ust. 12 w związku z ust. 11, w przypadku eksportu towarów, jeżeli wywóz towarów nastąpi w ciągu 6 miesięcy, licząc od dnia otrzymania części należności, obowiązek powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części. Wysokość stawki podatku od towarów i usług właściwej dla eksportu towarów dokonywanego przez dostawcę lub na jego rzecz regulują przepisy art. 41 ust. 4 i 6 zaś dla eksportu towarów dokonywanego przez nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju lub na jego rzecz- przepisy art. 4 i 11 ww. ustawy. Zgodnie z ust. 4 w eksporcie towarów, o którym mowa w art. 2 pkt 8 lit. a, stawka podatku wynosi 0 proc. Ust. 6 natomiast stanowi, że stawkę podatku 0 proc. stosuje się w eksporcie towarów, o którym mowa w ust. 4 i 5, pod warunkiem że podatnik przed złożeniem deklaracji za dany miesiąc otrzymał dokument potwierdzający wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty. W przypadku eksportu pośredniego zastosowanie znajdują przepisy art. 41 ust. 11, wskazujące iż przepisy ust. 4 i 5 stosuje się odpowiednio w eksporcie towarów, o którym mowa w art. 2 pkt 8 lit. b, jeżeli podatnik przed złożeniem deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym dokonał dostawy towarów, posiada kopię dokumentu, w którym urząd celny określony w przepisach celnych potwierdził wywóz tych towarów poza terytorium Wspólnoty. Z dokumentu, o którym mowa w zdaniu pierwszym, musi wynikać tożsamość towaru będącego przedmiotem dostawy i wywozu.Pomimo, iż warunek posiadania przez podatnika dokumentów potwierdzających wywóz towaru nie jest możliwy do spełnienia w przypadku pobrania zaliczek tytułem mającego nastąpić w ciągu 6 miesięcy od ich otrzymania, eksportu towarów należy uznać, iż obowiązującą stawką podatku VAT dla zaliczek na poczet eksportu jest 0%. Do takiego wniosku prowadzi również analiza przepisów art. 87 ust. 3a ww. ustawy, zgodnie z którym do obrotu, o którym mowa w ust. 3, a więc obrotu opodatkowanego stawkami niższymi niż 22%, wlicza się obrót z tytułu otrzymania należności, dla którego obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 19 ust. 12, pod warunkiem przedstawienia w urzędzie skarbowym zabezpieczenia majątkowego w kwocie odpowiadającej kwocie podatku, jaka byłaby należna, gdyby obrót ten dotyczył dostawy towarów na terytorium kraju, do czasu przedstawienia dokumentów potwierdzających eksport towarów, objętych tą należnością. Przyznane podatnikowi prawo do zwiększenia obrotu opodatkowanego stawkami niższymi niż 22%, stanowiącego podstawę do ubiegania się o zwrot różnicy podatku w terminie 60 dni o obrót wynikający z pobranych tytułem mającego nastąpić eksportu towarów, zaliczek oraz sformułowanie ?zabezpieczenia majątkowego w kwocie odpowiadającej kwocie podatku, jaka byłaby należna...? oznacza, że właściwą dla zaliczek pobranych tytułem mającego nastąpić w ciągu 6 miesięcy od dnia otrzymania należności, eksportu towarów jest stawka 0%.

Biorąc pod uwagę powyższe Naczelnik Urzędu postanowił jak w rozstrzygnięciu.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz stanu prawnego obowiązującego na dzień zaistnienia zdarzenia i nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej ? do czasu jej zmiany lub uchylenia ? zgodnie z art. 14b § 1 i 2 ww. ustawy Ordynacja podatkowa.

Urząd Skarbowy Warszawa-Praga