POSTANOWIENIE - Interpretacja - PP/443-67/05

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 19.05.2005, sygn. PP/443-67/05, Urząd Skarbowy Kraków-Podgórze

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE


Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Podgórze działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja Podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z dnia 14.01.2005 r. Nr 8 poz.60) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 24.03.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


Według stanu faktycznego przedstawionego we wniosku prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą, której przedmiotem jest świadczenie usług tłumaczeń na rzecz małych i średnich przedsiębiorstw oraz między innymi wynajem nieruchomości na własny rachunek.W związku z powyższym zwrócił się Pan do tut. Organu podatkowego z poniższymi zapytaniami:
1) czy można odliczać podatek VAT z faktur dokumentujących zakupy kosztowe dotyczące usług wynajmu mieszkania na cele mieszkaniowe ?
2) czy przychody z najmu należy wykazywać w oddzielnej pozycji w deklaracji VAT-7 ?.
Pana zdaniem, podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT z faktur kosztowych dotyczących wynajmowanego lokalu mieszkalnego na cele mieszkaniowe, a przychody z najmu należy wykazywać w poz. 20 deklaracji VAT-7.
Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. Ustawodawca w poz. 4 tego załącznika wymienia usługi w zakresie wynajmowania lub dzierżawienia nieruchomości o charakterze mieszkalnym na własny rachunek, z wyłączeniem wynajmu lokali w budynkach mieszkalnych na cele inne niż mieszkaniowe.
Istotną zasadą dla realizacji prawa do odliczenia podatku naliczonego od podatku należnego jest istnienie związku podatku naliczonego z czynnościami opodatkowanymi.
W myśl art. 86 ust. 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
Czynności opodatkowane podatkiem VAT to te, które zostały wymienione w art.5 ust. l ustawy. Między innymi czynnościami tymi jest odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Do realizacji tych czynności mają być wykorzystywane towary i usługi, od których podatek naliczony może zostać odliczony od podatku naliczonego. Chodzi tu o takie czynności opodatkowane, które generują podatek należny, a nie takie, które należą do kategorii czynności opodatkowanych, lecz w konkretnych warunkach korzystają ze zwolnienia od tego podatku.
Wskazana zatem powyżej zasada wyłącza możliwość dokonywania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz nie podlegających temu podatkowi.

W oparciu o powyższe unormowania zauważa się jak niżej.
ad.1
W przypadku dokonywania zakupów związanych wyłącznie z lokalem mieszkalnym wynajmowanym na cele mieszkaniowe, faktury dokumentujące te zakupy nie stanowią podstawy do do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w nich zawartego, z uwagi na fakt, iż wynajem lokali mieszkalnych na cele mieszkaniowe jest, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy VAT, zwolnione z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.
ad.2.
Sprzedaż zwolnioną w deklaracji dla podatku od towarów i usług wykazuje się w odrębnej pozycji tj. w poz. 20 zgodnie z objaśnieniami zawartymi w ww. Załączniku nr 3 do rozporządzeniem Ministra Finansów w sprawie wzorów deklaracji podatkowych dla podatku od towarów i usług.
Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej w dacie wydania przedmiotowego postanowienia, w stosunku do Podatnika nie toczyło się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa, postępowanie przed sądem administracyjnym.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków - Podgórze w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.

Urząd Skarbowy Kraków-Podgórze