Działając na podstawie art. 14a § 1, § 3, § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 5... - Interpretacja - I US II/443/110/05

shutterstock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 20.12.2005, sygn. I US II/443/110/05, Pierwszy Urząd Skarbowy w Rzeszowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Działając na podstawie art. 14a § 1, § 3, § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 8 ust. 1, art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 25.10.2005 r., bez znaku w sprawie wydania pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego ? postanawia uznać stanowisko Podatnika przedstawione we wniosku za nieprawidłowe.

Pismem z dnia 25.10.2005 r. bez znaku, Podatnik wystił od tut. organu podatkowego z zapytaniem: ?Czy w świetle obowiązujących przepisów art. 86, art. 87 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług, Podatnik ma prawo do odliczenia podatku naliczonego, oraz uzyskania zwrotu całego podatku VAT naliczonego przy wykonywaniu czynności wymienionych w piśmie?? Firma będzie ubiegała się o dofinansowanie projektu realizowanego w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwój Zasobów Ludzkich. Projekt ma charakter ?non profit?. W ramach realizacji ww. projektu całkowicie dofinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego i Budżetu Państwa będą świadczone nieodpłatne usługi wobec ostatecznego beneficjenta w zakresie kształcenia i szkolenia zawodowego. Udział odbiorców w realizowanym projekcie będzie bezpłatny. Osoby te nie będą ponosić żadnych kosztów uczestnictwa. Wszystkie koszty z tym związane poniesie Podatnik.

Podatnik stoi na stanowisku, iż spełnia wymagania przewidziane w art. 15 ustawy o VAT i w związku z tym na podstawie art. 86, art. 87 ust. 1 ustawy o VAT. ma prawo do odliczenia podatku naliczonego oraz zwrotu podatku na rachunek bankowy. Jednocześnie Podatnik złożył oświadczenie iż, w sprawie której dotyczy wniosek nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym.

Po rozpatrzeniu przedmiotowej sprawy, Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie stwierdza, co następuje:

Na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Natomiast przez świadczenie usług o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 cytowanej ustawy, rozumie się każde świadczenie na rzecz osób fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemające osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (art. 8 ust. 1 ustawy o VAT). W nawiązaniu do ww. artykułów opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W związku z tym dostawa towarów oraz świadczenie usług, za wyjątkiem ściśle określonych w art. 7 ust. 2 i 3 oraz art. 8 ust. 2 przypadków, podlega opodatkowaniu VAT jedynie wówczas, gdy są one wykonywane odpłatnie.

Aby zdefiniować pojęcie ?odpłatności? można się odwołać do orzecznictwa Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, który przyjmuje, iż odpłatność ma miejsce gdy istnieje bezpośredni związek pomiędzy dostawą towarów lub świadczeniem usług, a otrzymanym wynagrodzeniem będącym świadczeniem wzajemnym. Dostawcę towarów lub usługodawcę musi łączyć z odbiorcą stosunek prawny, z którego wynika obowiązek dostawy towarów lub świadczenia usług oraz wysokość wynagrodzenia (świadczenia wzajemnego) za dokonanie tych czynności. Wynagrodzenie musi być wyrażalne w pieniądzu, co jednak nie oznacza, że musi mieć ono postać pieniężną, gdyż wynagrodzenie (odpłatność) jako świadczenie wzajemne może przybrać również postać rzeczową (zapłatą za usługę może być inny towar lub usługa), albo mieszaną (zapłata w części pieniężna a części rzeczowa). Innymi słowy musi istnieć możliwość określenia ceny wyrażonej w pieniądzu w stosunku do świadczenia wzajemnego stanowiącego wynagrodzenie za dostawę towarów lub świadczenie usług. Bezpośredni związek pomiędzy dostawą towarów lub świadczeniem usług, a otrzymanym wynagrodzeniem istnieje wówczas, gdy jest możliwa bezpośrednia i jasno zindywidualizowana korzyść na rzecz dostawcy towaru lub świadczącego usługę oraz gdy świadczenie wzajemne pozostaje w bezpośrednim związku ze świadczeniem dokonanej czynności. Wynagrodzenie jako świadczenie wzajemne musi stanowić pewną wartość subiektywną, ponieważ podstawą opodatkowania jest świadczenie (wynagrodzenie) faktycznie otrzymane (należne), a nie wartość ustalona według kryteriów obiektywnych. Wynagrodzenie takie powinno pozostawać jednak w proporcji do uzyskanej w zamian korzyści, a więc być ekwiwalentne wobec dostarczanego towaru lub świadczonej usługi.

Dostawa towarów lub świadczenie usług pod tytułem odpłatnym mogą zostać opodatkowane wtedy, gdy pomiędzy dostawcą towaru lub świadczącym usługę i ich beneficjentem istnieje jawny lub dorozumiany stosunek prawny (umowa), w ramach którego spełniane są świadczenia wzajemne. Zatem świadczenia podatnika, nie oparte na tytule prawnym wskazujący, obowiązek dostawy towarów lub świadczenia usług oraz wysokość wynagrodzenia ? nie podlegają opodatkowaniu VAT.

Jak wynika z treści pisma Podatnik za wykonywaną działalność nie otrzymywałby wynagrodzenia jedynie zwrot poniesionych kosztów w postaci dotacji z Europejskiego Funduszu Społecznego i Budżetu Państwa. W związku z powyższym zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT w zakresie jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Z treści powołanego przepisu wynika, iż:

    ? prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, zwanego również prawem do odliczenia podatku naliczonego przysługuje jedynie podatnikowi,
    ? podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego z którego może skorzystać lub nie,
    ? prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje podatnikowi jedynie ?w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych?.

Określając tę zasadę w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, ustawodawca wskazał, że podatek naliczony podlega odliczeniu w zakresie, w jakim towary i usługi, z których nabyciem naliczono ten podatek, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Przedstawiona zasada wyłącza zatem możliwość dokonywania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających opodatkowaniu.

Mając powyższe na uwadze czynności realizowane w ramach realizowanego projektu nie będą odpłatnym świadczeniem usług podlegających opodatkowaniu, a wiec zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT. Podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z zakupami realizowanymi za środki otrzymane z Europejskiego Fundusz Społecznego i z Budżetu Państwa, a co za tym idzie nie przysługuje mu również prawo do jego zwrotu.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Rzeszowie