Temat interpretacji
Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4, art. 14b § 1 i § 2, art. 216 § 1, art. 218 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 ze zm.), w związku z art. 12 ust. 1 pkt 7, art. 4a ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), art. 15, art. 82 ust. 3, art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), § 8 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Strzyżowie, w odpowiedzi na wniosek Podatnika (data wpływu 5.10.2005r.), w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego, postanawia uznać przedstawione w zapytaniu stanowisko
- w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych,
- w zakresie podatku od towarów i usług,
za prawidłowe.
Pismem data wpływu 5.10.2005 r. Spółka z o.o. wystąpiła o interpretację przepisów prawa podatkowego w sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przed Sądem Administracyjnym, w zakresie stosowania przepisów, art. 12 ust. 1 pkt 7 w związku z art. 4a ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Nr 54, poz. 654 ze zm.) oraz § 8 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.). W piśmie tym Podatnik informuje, że zajmuje się budową, remontami i modernizacją dróg i mostów. Spółka zamierza wnieść zorganizowaną część prowadzonego przedsiębiorstwa w formie aportu do nowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Przeniesiona zostanie zorganizowana część przedsiębiorstwa dotycząca działu transportu. Wniesiona zostanie całość taboru samochodowego i sprzętu budownictwa drogowego wraz z pracownikami obsługującymi ww. sprzęty. Wniesione zostaną nie tylko wartości materialne tj. własność taboru samochodowego i sprzętu, ale również wartości niematerialne i prawne tj. umowy zawarte z kontrahentami dotyczące sprzętu, umowy leasingowe dotyczące zarówno leasingu finansowego jak i operacyjnego. Zostaną wniesione zobowiązania dotyczące sensu stricte wnoszonej zorganizowanej części np. ubezpieczenia, zobowiązania z tytułu umów leasingowych, podatków od środków transportu itp. W formie aportu do spółki zostaną wniesione zdolności i umiejętności pracownicze, których przejmie spółka z o.o. na podstawie art. 231 Kodeksu Pracy. Oznacza to dla pracowników, iż poza zmianą pracodawcy nic się nie zmieni. Nowa spółka przejmie ciągłość zatrudnienia, prawa do urlopów, staż pracy, szkolenia, badania lekarskie, okresy wypowiedzeń itp. Po wniesieniu aportem ww. zorganizowanej części przedsiębiorstwa nowa firma będzie mogła samodzielnie funkcjonować. Nowa spółka będzie się zajmowała usługami transportowymi, będzie wynajmowała sprzęt budownictwa drogowego, bądź też wykonywała usługi tym sprzętem na rzecz innych firm.
Spółka uważa, że w tej sytuacji nie będzie podlegać podatkowi dochodowemu od osób prawnych z tytułu uzyskanego przychodu, ponieważ obejmują udziały w zamian za wniesienie w formie aportu do spółki zorganizowanej części przedsiębiorstwa.
Natomiast w zakresie podatku od towarów i usług Podatnik wyraża stanowisko, iż czynność wniesienia zorganizowanej części przedsiębiorstwa podlega zwolnieniu z VAT na podstawie § 8 ust. 1 pkt 6 ww. rozporządzenia z dnia 27.04.2004 r. i należy ją dokumentować fakturą VAT ze stawką zwolnioną. Jednocześnie stwierdza, że przekazanie w formie aportu zorganizowanej części przedsiębiorstwa w postaci środków trwałych, wyposażenia itp. nie powoduje obowiązku korekty podatku naliczonego od tych towarów.
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Strzyżowie po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych jest prawidłowe.
Definicje przedsiębiorstwa i zorganizowanej części przedsiębiorstwa zawarte zostały w art. 4a pkt 3 i 4 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, który stanowi, że:
- - przedsiębiorstwo - pojęcie to oznacza przedsiębiorstwo w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego,
- - zorganizowana część przedsiębiorstwa - to organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.
Przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 ustawy z dnia 23.04.1964 r. - Kodeks Cywilny (Dz. U. Nr 16 poz. 93 ze zm.) jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmuje ono w szczególności:
- 1. oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa),
- 2. własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości,
- 3. prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości, wynikające z innych stosunków prawnych,
- 4. wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne,
- 5. koncesje, licencje i zezwolenia,
- 6. patenty i inne prawa własności
przemysłowej,
- 7. majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne,
- 8. tajemnice przedsiębiorstwa,
- 9. księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Zgodnie z brzmieniem art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) przychodem jest nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce kapitałowej albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część; przepisy art. 14 ust. 1-3 stosuje się odpowiednio. Zatem przepis tego artykułu wymienia jako przychód, nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce kapitałowej albo wkładów do spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny "w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część".
Nowe rozwiązania prawnopodatkowe w zakresie opodatkowania skutków wniesienia wkładu niepieniężnego (aportu) do spółki kapitałowej wprowadzone zostały w wyniku nowelizacji ustawy dokonanej w ustawie z dnia 9.06.2000 r. opublikowanej w (Dz. U. Nr 60, poz. 700) z datą obowiązującą od 1.01.2001 r. Są one jednak zróżnicowane w zależności od przedmiotu tego wkładu. W sytuacji gdy przedmiotem wkładu niepieniężnego jest przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, stan prawny obowiązujący do końca 2000 r., po 1.01.2001 r. nie uległ zmianie.
W związku z tym wniesienie aportu przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części nie powoduje powstania przychodu do opodatkowania w momencie wniesienia - zarówno po stronie wnoszącego jak i spółki, do której aport jest wnoszony. Obowiązek ustalenia dochodu powstaje dopiero w momencie odpłatnego zbycia udziałów (akcji) objętych w zamian za wkład niepieniężny. Dochodem w tym przypadku będzie nadwyżka przychodu z odpłatnego zbycia nad wydatkami (pomniejszona o dokonane odpisy amortyzacyjne) na nabycie przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, wniesionego w aporcie.
Mając powyższe na uwadze, tut. organ podatkowy stwierdza, iż wkład niepieniężny (aport) opisany w zapytaniu wypełnia definicję zorganizowanej części przedsiębiorstwa zawartą w art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w związku z czym nie będzie miał zastosowania przepis art. 12 ust. 1 pkt 7 tej ustawy, co oznacza, iż wartość nominalną udziałów (akcji) w spółce kapitałowej objętych w zamian za wkład niepieniężny w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa nie zalicza się do przychodów.
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Strzyżowie po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy w zakresie podatku od towarów i usług wyrażone we wniosku, jest prawidłowe.
W przepisach ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług nie zdefiniowano pojęcia przedsiębiorstwa jak również zorganizowanej części przedsiębiorstwa, w związku z czym należy posiłkować się regulacjami zawartymi, w art. 551 ustawy z dnia 23.04.1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) oraz art. 4a pkt 3 i 4 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Korzystając z upoważnienia ustawowego zawartego w treści art. 82 ust. 3 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) Minister Finansów w § 8 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) zwolnił od podatku wkłady niepieniężne (aporty) wnoszone do spółek prawa handlowego i cywilnego. Przepis ten nie ogranicza zakresu zwolnienia do określonych rodzajów aportów, tak więc również wniesienie aportem zorganizowanej części przedsiębiorstwa należy uznać za czynność zwolnioną od podatku na tej podstawie. Podkreślić należy, iż zorganizowana część przedsiębiorstwa nie stanowi w świetle ustawy VAT towaru. Nie można również zakwalifikować tej czynności jako świadczenie usług. Stąd też należy uznać, że zwolnienie przedmiotowe aportu, o którym mowa, dotyczy z osobna każdego towaru i każdej z usług w rozumieniu ustawy VAT będących przedmiotem aportu i należy je dokumentować Fakturami VAT wystawionymi zgodnie z zasadami określonymi w Rozdziale 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25.05.2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798).
Odnosząc się do kwestii, braku obowiązku dokonywania przez podatnika korekt podatku naliczonego od składników majątku (środków trwałych i wyposażenia), tworzących zorganizowaną część przedsiębiorstwa wnoszonych aportem do spółki prawa handlowego, wskazać należy na regulacje art. 86 ust. 1 ww. ustawy VAT, który stanowi iż w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 5 przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Z powyższego wynika, iż odliczyć można w całości podatek naliczony, który jest związany z transakcjami opodatkowanymi podatnika, tzn. takimi których następstwem jest określenie podatku należnego. Wskazana zasada wyłącza możliwość dokonywania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli do czynności zwolnionych od podatku oraz nie podlegających temu podatkowi. Jeżeli składniki majątku (środki trwałe, wyposażenie) wnoszone w formie aportu w ramach zorganizowanej części przedsiębiorstwa, do innej spółki prawa handlowego, zostały przez Spółkę nabyte na potrzeby prowadzonej działalności opodatkowanej podatkiem od towarów i usług i wykorzystywane były do wykonywania czynności opodatkowanych, to należy stwierdzić, że Podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z nabyciem przedmiotowych składników majątku. Bez znaczenia pozostaje fakt, że składniki majątku tworzącego zorganizowaną część przedsiębiorstwa zostaną później wniesione aportem do innej spółki kapitałowej.
Zdaniem tutejszego organu podatkowego w ww. sytuacji zwolnienie z opodatkowania podatkiem od towarów i usług wkładów niepieniężnych (aportów) wnoszonych do spółek prawa handlowego i cywilnego, pozostaje bez wpływu na wcześniejsze odliczenie podatku naliczonego dokonanego na podstawie art. 86 ust. 1 przywołanej ustawy. Biorąc powyższe pod uwagę, należy uznać, że wniesienie aportem do innej spółki prawa handlowego składników majątkowych stanowiących zorganizowaną część przedsiębiorstwa korzysta ze zwolnienia z podatku od towarów i usług i nie rodzi obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego, o który został pomniejszony podatek należny z tytułu zakupu składników majątku w poprzednich okresach rozliczeniowych, pod warunkiem, że towary te i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.