Na wstępie informuje się, iż zarejestrowanie się dla potrzeb podatku od towarów i usług nie zwalnia podatnika z rozliczania się w zakresie podatku do... - Interpretacja - PP 443-66/04

Shutterstock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 20.07.2004, sygn. PP 443-66/04, Urząd Skarbowy Wrocław-Śródmieście

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na wstępie informuje się, iż zarejestrowanie się dla potrzeb podatku od towarów i usług nie zwalnia podatnika z rozliczania się w zakresie podatku dochodowego. Podatnik jedynie może wybrać formę opodatkowania podatkiem dochodowym.


Pytanie 1
Na gruncie ustawy VAT rolników podzielono na dwie grupy:

    1. rolników ryczałtowych, którzy nie są podatnikami VAT i korzystają przy sprzedaży swoich produktów rolnych oraz usług rolniczych ze zwolnienia od podatku VAT.
    2. rolników rozliczających się na zasadach ogólnych, którzy są zarejestrowanymi podatnikami VAT.

Zgodnie z art. 116 ust. 1 ustawy VAT podatnik zarejestrowany jako podatnik VAT czynny nabywający produkty rolne od rolnika ryczałtowego wystawia w dwóch egzemplarzach fakturę VAT RR dokumentującą nabycie tych produktów. Oryginał faktury jest przekazywany dostawcy.
Art. 116 ust. 2 - 10 ustawy VAT mówi o danych jakie powinna zawierać faktura VAT RR oraz o warunkach jakie należy spełnić aby odliczyć zryczałtowany zwrot podatku.
Zgodnie z art. 109 ust. 3 ustawy VAT podatnicy są obowiązani prowadzić ewidencję zawierającą : kwoty określone w art. 90, dane niezbędne do określenia przedmiotu i podstawy opodatkowania, wysokość podatku należnego, kwoty podatku naliczonego obniżające kwotę podatku należnego oraz kwotę podatku podlegającą wpłacie do urzędu skarbowego lub zwrotowi z tego urzędu oraz inne dane służące do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej.


Pytanie 2
Zgodnie z art. 106 ust. 4 ustawy VAT podatnicy o których mowa w art. 15 nie mają obowiązku wystawiania faktur osobom fizycznym nie prowadzącym działalności gospodarczej. Jednakże na żądanie tych osób podatnicy są obowiązani do wystawienia faktury.
W związku z tym, iż ustawa nie reguluje jak ewidencjonować sprzedaż na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej w przypadku braku obowiązku zainstalowania kasy fiskalnej podatnik do momentu zainstalowania kasy fiskalnej powinien dokumentować obrót bądź wystawiając fakturę j. w. bądź opierając się na przepisach obowiązujących w podatku dochodowym.
Niezależnie od przyjętego sposobu dokumentowania obrót zarówno objęty fakturą jak i niefakturowany winien być wpisany do ewidencji sprzedaży VAT.


Pytanie 3
Podatnicy dokonujący wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów są obowiązani zgodnie z art. 97 ust. 1 ustawy VAT przed dniem dokonania pierwszej wewnątrzwspólnotowej dostawy zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego w zgłoszeniu rejestracyjnym o zamiarze rozpoczęcia wykonywania tych czynności. Naczelnik urzędu skarbowego rejestruje podmiot, który dokonał zawiadomienia jako podatnika VAT UE.
Na podstawie art. 42 ust. 1 wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów podlega opodatkowaniu według stawki podatku 0% pod warunkiem, że:

    1. podatnik dokonał dostawy na rzecz nabywcy posiadającego właściwy numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych, nadany przez państwo członkowskie właściwe dla nabywcy, zawierający dwuliterowy kod stosowany dla podatku od wartości dodanej, i podał ten numer oraz swój numer, o którym mowa w art. 97 ust. 10 czyli numer identyfikacji podatkowej poprzedzony kodem PL, na fakturze stwierdzającej dostawę towarów.
    2. podatnik przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, o którym mowa w art. 99, posiada w swojej dokumentacji dowody, że towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju.

Zgodnie z art. 42 ust. 4 ustawy VAT dowodami, o których mowa w ust. 1 pkt 2 w przypadku wywozu towarów będących przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów bezpośrednio przez podatnika dokonującego takiej dostawy lub przez jego nabywcę przy użyciu własnego środka transportu podatnika lub nabywcy są:

    1. kopia faktury dostawy
    2. specyfikacja poszczególnych sztuk ładunku,
    3. dokument:
    - zawierający imię i nazwisko lub nazwę oraz adres siedziby lub miejsca zamieszkania podatnika dokonującego wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów oraz nabywcy tych towarów,
    - adres pod który są przewożone towary, w przypadku gdy jest inny adres siedziby lub miejsca zamieszkania nabywcy,
    - określenie towarów i ich ilości
    4. potwierdzenie przyjęcia towarów przez nabywcę do miejsca znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju
    5. rodzaj oraz numer rejestracyjny środka transportu, którym są wywożone towary.
Urząd Skarbowy Wrocław-Śródmieście