Temat interpretacji
Zgodnie z art.20 ust.5 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54, poz.535) w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów obowiązek podatkowy powstaje 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem wewnatrzwspólnotowego nabycia, jednak w przypadku gdy podatnik podatku od wartości dodanej wystawił fakturę przed tym terminem obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury. Zgodnie z art.86 ust.2 pkt 4 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54, poz.535) kwotę podatku naliczonego stanowi kwota podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Zgodnie z art.106 ust.7 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54, poz.535) w przypadku <...>, wewnatrzwspólnotowego nabycia towarów ; za dany okres rozliczeniowy podatnik może wystawić jedną fakturę dokumentującą te czynności dokonane w tym okresie <...>. Zgodnie z par.28 ust.1 pkt.2 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku , zasad wystawiania faktur , sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług , do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług , przepisy par.12, par.16-20, par.22, par.23 i par.26 stosuje się odpowiednio do faktur wewnętrznych , o których mowa w art. 106 ust.7 ustawy ,z tym ze w przypadku dostawy towarów , dla której podatnikiem jest nabywca , wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów oraz importu usług , faktury mogą nie zawierać numeru identyfikacji podatkowej kontrahenta.
Jak wynika ze stanu faktycznego firma dokonała wewnatrzwspólnotowego nabycia towarów (surowców) od podatnika podatku od wartości dodanej tj. firmy włoskiej. Nabywca zwrócił się z wnioskiem do Biura Wymiany Informacji o VAT z prośbą o potwierdzenie danych dostawcy, po czym otrzymała odpowiedź, iż numer VAT jest aktywny jednakże dane dostawcy są niezgodne. Jak wynika z pisma podatnika numer VAT dostawcy był aktywny na moment dokonania dostawy towarów na rzecz polskiego kontrahenta.Jak dalej ustalono firma włoska na wystawionej fakturze podała dane z adresem producenta surowców natomiast zarejestrowany na potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych adres to adres biuro tejże firmy. Nie oznacza to jednak, iż nie wystąpiło transgraniczne przemieszczenie towarów i tym samym wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów a firma dokonująca dostawy posiada aktywny numer VAT dla wewnątrzwspólnotowych dostaw. W związku z powyższym spółka zwróciła się do tut. organu podatkowego z zapytaniem czy taka faktura stanowi podstawę do odliczenia podatku VAT z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia. W przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów na nabywcy spoczywa obowiązek jego opodatkowania wg stawek właściwych dla kraju nabywcy. Jak stwierdzono na wstępie obowiązek podatkowy powstaje 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano nabycia towarów, jednakże gdy nabywca otrzymał fakturę przed tym terminem obowiązek powstaje w chwilą wystawienia faktury przez podatnika podatku od wartości dodanej.
Tym samym na nabywcy ciąży obowiązek obliczenia kwot podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Jednocześnie w myśl art. 86 ust.2 pkt 4 ustawy o podatku od towarów i usług, kwotę podatku naliczonego stanowi kwota podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Dokumentowanie czynności wewnątrzwspólnotowego nabycia następuje poprzez wystawienie faktury wewnętrznej. Za dany okres rozliczeniowy podatnik może wystawić jedną fakturę dokumentującą czynności dokonane w tym okresie. Oznacza to, że podatnik nie ma obowiązku do każdej czynności wewnątrzwspólnotowego nabycia wystawiać odrębnej faktury wewnętrznej a jedynie dokument (fakturę wewnętrzną) obejmujący transakcje dokonane w danym okresie rozliczeniowym.
Ponadto należy stwierdzić, iż zgodnie z przepisem par. 28 ust.1 pkt 2 cyt. Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004r. faktura wewnętrzna w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów może nie zawierać numeru identyfikacji podatkowej kontrahenta. Organ podatkowy nadmienia iż stosownie do par.12 ust.10 cyt. wyżej rozporządzenia, w przypadku wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów faktura stwierdzająca tę dostawę powinna zawierać m.in. właściwy i ważny numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych , nadany przez państwo członkowskie właściwe dla nabywcy , zawierający dwuliterowy kod stosowany dla podatku od wartości dodanej. Niniejsza odpowiedź została udzielona wyłącznie na podstawie stanu faktycznego przedstawionego przez podatnika w przedmiotowym wniosku.