Temat interpretacji
Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz. 926 ze. zm.) - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wadowicach, na żądanie strony z dnia 11.06.2004 r. (złożone dnia 14.06.2004 r.) - udziela pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego.
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) - opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają między innymi - odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium
kraju.
Natomiast w myśl przepisu art. 8 ust. 1 w/w ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również :
- 1. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej,
- 2. zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji,
- 3. świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem
wynikającym z mocy prawa.
Usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych. O powyższym stanowi art. 8 ust. 3 w/w ustawy, zgodnie z którym usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych.
Tak więc stwierdzić należy, iż wykonywane usługi pośrednictwa w Zakładach Totalizatora Sportowego za wynagrodzeniem w postaci prowizji, uznać należy za świadczenie usług podlegające opodatkowaniu. Stawka (zwolnienie) uzależnione jest od ustalenia symbolu PKWiU.
Prezes Głównego Urzędu Statystycznego w komunikacie z dnia 5 listopada 2002 r. w sprawie trybu wydawania opinii interpretacyjnych według obowiązujących standardów klasyfikacyjnych stwierdził między innymi:
1. Zasadą jest, że zainteresowany
podmiot sam klasyfikuje prowadzoną działalność, swoje produkty (wyroby i usługi, towary, środki trwałe i obiekty budowlane) według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach, wprowadzonych rozporządzeniami Rady Ministrów.
2. W przypadku trudności w ustaleniu właściwego grupowania, zainteresowany podmiot może zwrócić się o wskazanie zaklasyfikowania rodzaju prowadzonej działalności, wyrobu lub usługi, towaru, środka trwałego lub obiektu budowlanego i wydanie opinii interpretacyjnej do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych, Urzędu Statystycznego w Łodzi, ul. Suwalska 29, 93-176 Łódź.
Aby ustalić stawkę podatku od towarów i usług musi Pan określić pod jakim symbolem PKWiU usługa ta jest klasyfikowana (w przypadku trudności z ustaleniem tych danych symbolu należy zwrócić się do Urzędu Statystycznego).