Temat interpretacji
W oparciu o stan faktyczny przedstawiony przez podatnika w zapytaniu, Naczelnik Urzędu Skarbowego wyjaśnia, iż zgodnie z art. 176 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54. poz. 535) regulacje dotyczące wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów za wynagrodzeniem weszły w życie dnia 1 maja 2004 r. Oznacza to, że przedstawiona transakcja nie może zostać uznana za wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru za wynagrodzeniem na terytorium kraju. Towary te będą natomiast opodatkowane z tytułu importu. Z uwagi na to, iż zgodnie z przepisami obowiązującymi w kraju kontrahenta powyższa transakcja zostanie potraktowana jako eksport towarów, uznanie jej u podatnika polskiego jako import towarów jest
uzasadnione.
W tym przypadku znajdzie zastosowanie przepis art. 170 ust. 6 ww. ustawy w zakresie importu towarów. Zgodnie z przytoczonym powyżej artykułem za import towarów uważa się wykorzystanie (wprowadzenie do wolnego obrotu) po 30 kwietnia 2004 r. na terytorium kraju, przez podatnika lub każdy inny podmiot niebędący podatnikiem, towarów dostarczonych im przed 1 maja 2004 r. na terytorium Wspólnoty przed rozszerzeniem lub terytorium nowych państwa członkowskich, jeżeli:
- 1) przed dniem 1 maja 2004 r. do dostawy tych towarów na terytorium Wspólnoty przed rozszerzeniem lub na terytorium nowych państw członkowskich miały lub mogły mieć zastosowanie odpowiednio przepisy art. 18 ust. 3 i 4 ustawy, o której mowa w art. 175 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) oraz
2) przed dniem 1 maja 2004 r. nie został dokonany import tych towarów w rozumieniu ustawy, o której mowa w art. 175 ww. ustawy.
Wykorzystanie (wprowadzenie) do wolnego obrotu na terytorium Polski towarów na warunkach przedstawionych w pytaniu mieści się w definicji importu towarów. Należy zatem stwierdzić, iż w przedmiotowej sprawie do określenia momentu powstania obowiązku podatkowego, z uwagi na to, iż towary będą opodatkowane z tytułu importu, znajdzie zastosowanie art. 19 ust. 7 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535). W oparciu o przytoczony artykuł obowiązek podatkowy powstaje z chwilą powstania długu celnego z zastrzeżeniem ust. 8 i 9. Zgodnie z ust. 8 ww. ustawy, w przypadku objęcia towarów procedurą celną: uszlachetniania czynnego w systemie ceł zwrotnych, odprawy czasowej z częściowym zwolnieniem od należności celnych przywozowych, przetwarzania pod kontrolą celną - obowiązek podatkowy z tytułu importu towarów powstaje z chwilą objęcia towarów tą procedurą. Natomiast wg ust. 9, jeżeli import towarów objęty jest procedurą celną: składu celnego, odprawy czasowej z całkowitym zwolnieniem od należności celnych przywozowych, uszlachetniania czynnego w systemie zawieszeń, tranzytu, a od towarów tych pobierane są opłaty wyrównawcze lub opłaty o podobnym charakterze i nie powstaje jednocześnie dług celny - obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wymagalności tych opłat.