Temat interpretacji
Zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3 i 5.
Przepis do którego odwołuje się zacytowana norma, tj. art. 86 ust. 3 dotyczy samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej ładowności mniejszej niż określona według wzoru:
DŁ = 357 kg + n × 68 kg
gdzie:
DŁ - oznacza dopuszczalną ładowność,
n - oznacza ilość miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy
Zgodnie zaś z art. 86 ust. 5 powoływanej ustawy o podatku od towarów i usług dopuszczalna ładowność pojazdów oraz ilość miejsc (siedzeń), o których mowa w ust. 3, określona jest na podstawie wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, wydawanych zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym. Pojazdy, które w wyciągu ze świadectwa homologacji lub w odpisie decyzji, o której mowa w zdaniu pierwszym, nie mają określonej dopuszczalnej ładowności lub ilości miejsc, uznaje się również za samochody osobowe, o których mowa w ust. 3.
W odniesieniu do pierwszego z pytań, tj. "czy ograniczenie określone w art. 88 ust. 1 pkt 3 dotyczy pojazdów samochodowych, nabytych do dnia 30.04.2004 r., które od 1 maja 2004 r. uznaje się, dla potrzeb podatku od towarów i usług za samochody osobowe", stwierdzić należy, że z powołanych przepisów nie wynika, by ograniczenie to odnosiło się wyłącznie do takich samochodów. Dotyczy ono zatem nabywanych po 1 maja 2004 r. paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do:
- samochodów osobowych;
- innych pojazdów samochodowych, których dopuszczalna ładowność jest mniejsza, niż określona według wzoru określonego w art. 86 ust. 3;
- pojazdów, których ładowność lub ilość miejsc nie wynikają ze świadectwa homologacji lub z odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji. niezależnie od tego kiedy te samochody zostały nabyte.
W odniesieniu do kwestii poruszonej w pytaniu drugim, tj. czy pojazdy specjalne i pojazdy samochodowe do przewozu co najmniej 10 osób łącznie z kierowcą należy, w świetle art. 88 ust. 1 pkt 3, zaliczać do samochodów osobowych, w przypadku braku wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, wydawanych zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym, należy wskazać na dyspozycję art. 86 ust. 5 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Ustawodawca wyraźnie stwierdza tam, że pojazdy, które w wyciągu ze świadectwa homologacji lub w odpisie decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji nie mają określonej ładowności lub ilości miejsc, uznaje się za samochody osobowe, o których mowa w art. 86 ust. 3.
Jednocześnie z przepisów nie wynika, aby sam brak u podatnika odpisu świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, skutkował uznaniem jego pojazdu za samochód osobowy. Istotne jest bowiem, aby z homologacji wydanej dla danego typu samochodu wynikało uprawnienie, którego podatnik dowodzi, tj. że ładowność tego samochodu jest wyższa niż określona wzorem, o którym mowa w art. 86 ust. 3. Zakazem odliczenia na mocy art. 88 ust. 1 pkt 3 objęte jest paliwo silnikowe, olej napędowy oraz gaz wykorzystywany do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3 i 5. Inny pojazd samochodowy, to taki pojazd samochodowy, który nie jest samochodem osobowym.
W myśl słownika "inny" to nie ten, lecz istniejący obok rzeczy wymienionej", czyli w tym przypadku pojazd samochodowy, lecz nie ten, który jest samochodem osobowym co oznacza że zakazem objęte są paliwa dla wszystkich samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 88 ust. 3 i 5 ustawy o podatku od towarów i usług.
W odniesieniu do pytania o prawo do obniżenia VAT należnego o kwotę VAT naliczonego wynikającego z faktur, otrzymanych w maju 2004 r. - stosować do nich należy regulacje dotyczące prawa do odliczenia podatku określone w Dziale IX ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Zatem do wszystkich faktur otrzymanych po wejściu w życie nowej ustawy należy stosować jej regulacje, w tym te dotyczące ograniczenia prawa do obniżenia VAT należnego.