Odpowiedź: - Interpretacja - US15POIII/4408/11/04/JD

Shutterstock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 14.06.2004, sygn. US15POIII/4408/11/04/JD, Urząd Skarbowy w Ostrołęce

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Odpowiedź:

Przepisy art.15 ust.3 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku VAT wskazują, że podatnikami VAT nie pozostają osoby fizyczne, które wykonują czynności nie stanowiące samodzielnej działalności gospodarczej w tym m.in. z tytułu umowy zlecenia lub innej umowy o świadczeniu usług, o ile te czynności są związane ze zlecającym stosunkiem prawnym co do warunków ich wykonywania, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonywanie tych czynności.

Podatnicy w swoim zapytaniu prezentują stanowisko, że wobec wykonywania obsługi prawnej na podstawie umów zlecenia regulowanych przepisami art.734 i nastepnych kodeksu cywilnego, łączy ich ze zleceniodawcą stosunek prawem okrewślający warunki wykonywania czynności wynagrodzenia oraz odpowiedzialnosci zleceniodawcy. Nadto umowy te zawierają postanowienia, że w sprawach w nich nieuregulowanych maja zastosowanie przepisy kodeksu cywilnego, oraz czynności te nie są wykonywane w ramach kancelarii prawnych.

Powyższe okoliczności sprawiają, że zdaniem podatników czynności przez nich wykonywane na podstawie umów zlecenia nie są opodatkowane podatkiem od towarów i usług. W świetle przytoczonego przepisu art.15 ust3 pkt 3 ustawy o podatku VAT należy podzielić powyższe stanowisko, wskazując, że dla uznania, iż zleceniobiorca nie jest podatnikiem podatku VAT /bowiem jego działalność nie ma charakteru samodzielnie prowadzonej działalności gospodarczej/ winny być spełnione nastepujące warunki:-zawarta pomiędzy stronami pisemna umowa zlecenia- zlecone czynności będą wykonywane przy użyciu narzędzi, materiałów zleceniodawcy- zlecenie będzie wykonywane osobiście przez zleceniobiorcę w określonym miejscu i czasie - za wykonywane czynności zleceniobiorca otrzyma umówione wynagrodzenie oraz zwrot udokumentowanych wydatków oraz niezbędnych kosztów- zleceniodawca w stosunku od osób trzecich ponosi odpowiedzialność za działanie zleceniobiorcy jak za działanie własne

Zatem przy ocenie konkretnej umowy zlecenia w świetle powstania obowiązku podatkowego w podatku VAT, decyzdujące znaczenie będzie mieć jej treść i ukształtowanie tym stosunkiem relacji pomiędzy zamawiającym a wykonawcą.

Urząd Skarbowy w Ostrołęce