W dniu 03.06.2004r. wpłynęło do tut. Urzędu pismo Pana z zapytaniem dotyczącym faktury, jaką należy udokumentować transakcję transportu wewnątrzwspól... - Interpretacja - PPN-443/14/04

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 22.06.2004, sygn. PPN-443/14/04, Urząd Skarbowy w Drezdenku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W dniu 03.06.2004r. wpłynęło do tut. Urzędu pismo Pana z zapytaniem dotyczącym faktury, jaką należy udokumentować transakcję transportu wewnątrzwspólnotowego w przypadku, gdy nabywca usługi podał dla tej czynności świadczącemu wewnątrzwspólnotową usługę transportu towarów numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium innego państwa członkowskiego.

Z treści Pana pisma wynika, iż prowadzi Pan firmę produkcyjno- handlowo- usługową, a kontrahentami są podmioty krajowe oraz zagraniczne z krajów Wspólnoty. Dla niektórych odbiorców z krajów Unii Europejskiej świadczy Pan usługi transportu wewnątrzwspólnotowego.
Pana zdaniem potwierdzeniem usługi wewnątrzwspólnotowego transportu towarów, którego miejscem rozpoczęcia jest Polska, a końcowym miejscem dostawy jest terytorium innego państwa członkowskiego, a odbiorca usługi podał dla jej wykonania swój numer identyfikacyjny dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych nadany przez inne państwo członkowskie, jest faktura handlowa, która nie zawiera podatku VAT i nie jest odnotowana w rejestrze sprzedaży VAT, a tym samym nie jest wykazywana w deklaracji VAT-7.

Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r.- Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Drezdenku udziela pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w powyższej sprawie.
Zgodnie z art. 27 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), w przypadku świadczenia usług transportowych - miejscem świadczenia usług (opodatkowania) jest miejsce, gdzie odbywa się transport, z uwzględnieniem pokonanych odległości, z zastrzeżeniem art. 28.
Art. 28 ust. 1 stanowi, iż w przypadku transportu towarów, którego rozpoczęcie i zakończenie ma miejsce odpowiednio na terytorium dwóch różnych państw członkowskich, zwanego dalej "wewnątrzwspólnotową usługą transportu towarów", miejscem świadczenia usługi jest miejsce, gdzie transport towarów się rozpoczyna, z zastrzeżeniem ust. 3 zgodnie z którym, w przypadku gdy nabywca usługi, o której mowa w ust. 1 i 2, podał dla tej czynności świadczącemu wewnątrzwspólnotową usługę transportu towarów numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia transportu, miejscem świadczenia usługi jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy ten numer.
W związku z powyższym, jeżeli nabywca usługi transportu wewnatrzwspólnotowego podał dla tej czynności świadczącemu tę usługę numer, pod którym jest zidentyfikowany dla potrzeb podatku od wartości dodanej na terytorium innego państwa członkowskiego, miejscem świadczenia usługi i tym samym opodatkowania usługi jest terytorium tego innego państwa członkowskiego, którego numer został podany. Podmiotem zobowiązanym do rozliczenia podatku będzie nabywca usługi według stawki VAT obowiązującej w danym państwie członkowskim.
W tym przypadku obowiązek podatkowy ciąży na usługobiorcy w kraju, który wskazał dla tej usługi jako miejsce swojej rejestracji. Usługodawca natomiast, nie jest zobowiązany do zapłaty podatku VAT w Polsce, ani też innym kraju i zgodnie z § 12 ust. 15 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971) wystawia dla usługobiorcy fakturę bez podatku VAT, w której wskazuje, że obowiązek uiszczenia podatku ciąży na usługobiorcy.
Sprzedaży tej nie wykazuje w deklaracji, a podatek naliczony od tej sprzedaży podlega odliczeniu na podstawie art. 86 ust.8 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług i zwrotowi na podstawie art.87 ust. 4 pkt 2 i ust. 5 w/w ustawy.

Niniejszej odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w piśmie i zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w dniu jej datowania.

Urząd Skarbowy w Drezdenku