Temat interpretacji
Naczelnik Urzędu Skarbowego Wrocław-Krzyki stwierdza, że zgodnie z art. 2 pkt 6 ustawy o podatku od towarów i
usług towarami są rzeczy ruchome jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.
Na podstawie art. 5 opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają między innymi odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Artykuł 7 ust. 2 definiuje zaś dostawę towarów jako przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem w szczególności:
- - przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników,
wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia;
- wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia w szczególności darowizny,jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności w całości lub w części.
W przedmiotowej sprawie niewątpliwie dokonana zostanie czynność przekazania majątku na potrzeby wspólników. Jednakże skutki podatkowe, o których mowa w wyżej powołanym przepisie rodzi jedynie przekazanie na potrzeby osobiste podatnika. Nie będzie podlegało opodatkowaniu przekazanie w innym celu aniżeli wskazał ustawodawca np. na cel służbowy, kiedy przekazywany towar służy lub ma służyć prowadzeniu działalności gospodarczej w takim przypadku przekazanie nie rodzi skutków podatkowych.
W tym zakresie stanowisko podatnika jest prawidłowe.
Jednakże w przypadku gdy w ramach likwidacji nastąpi
przekazanie towarów bez wynagrodzenia i jeżeli podatnik miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności wtedy czynność ta będzie dostawą towaru w rozumieniu cytowanego przepisu, a zatem będzie to czynność podlegająca opodatkowaniu.
W takim przypadku stanowisko podatnika nie będzie prawidłowe.
Natomiast art. 14 regulujący opodatkowanie przy likwidacji działalności spółki stanowi, że opodatkowaniu podatkiem podlegają towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy towarów w przypadku rozwiązania spółki cywilnej lub handlowej niemającej osobowości. Przepis ten nie ma więc zastosowania do spółki z o.o., czyli podmiotu posiadającego osobowość prawną.
W tym zakresie stanowisko podatnika jest prawidłowe.