Temat interpretacji
Zgodnie z art.120 ust.1 pkt 4 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. nr 54, poz.535) przez towary używane rozumie się ruchome dobra materialne nadające się do dalszego użytku w ich aktualnym stanie lub po naprawie, inne niż dzieła sztuki, przedmioty kolekcjonerskie i antyki oraz inne niż metale szlachetne lub kamienie szlachetne.Art.120 ust.4 w/cyt ustawy stanowi, iż w przypadku podatnika wykonującego czynności polegające na dostawie towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków nabywanych uprzednio przez tego podatnika dla celów prowadzonej działalności lub importowanych w celu odprzedaży, podstawą opodatkowania podatkiem jest marża stanowiąca różnicę między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia, pomniejszona o kwotę podatku.
Jest tak jednak gdy używane towary, dzieła sztuki, przedmioty kolekcjonerskie lub antyki nabył on od:- osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, nie będącej podatnikiem o którym mowa w art.15;- podatników, o których mowa w art.15, jeżeli dostawa tych towarów była zwolniona od podatku na podstawie art.43 ust.1 pkt 2 lub art.113;- podatników, jeżeli dostawa tych towarów była opodatkowana podatkiem zgodnie z ust.4. (art.120 ust.10)
Jak widać, taki rodzaj opodatkowania ma miejsce, gdy źródło nabycia towarów jest nieopodatkowane, z uwagi na to, że zbywający nie jest podatnikiem, a gdy nim jest, to jego czynność objęta jest zwolnieniem od podatku, lub gdy źródło to jest wprawdzie opodatkowane, lecz na takich samych, szczególnych zasadach opodatkowania marży. W żadnym z tych przypadków nie występuje jednak podatek naliczony z tytułu nabycia tych towarów (czyli dostawca nie nalicza przy tych transakcjach podatku należnego).
Podatnik stosujący szczególną procedurę opodatkowania marży nie może oddzielnie wykazywać na wystawianych przez siebie fakturach podatku od sprzedaży towarów, w przypadku gdy opodatkowaniu podlega marża (art.120 ust.16) Podatnik trudniący się dostawami towarów używanych może oprócz szczególnej procedury opodatkowania marży, stosować ogólne zasady opodatkowania dostaw do całości obrotu (art.120 ust.14). W przypadku zastosowania ogólnych zasad podatnik ma prawo do odliczenia kwot podatku naliczonego związanego z dostawą opodatkowaną. W przypadku nabycia towarów opodatkowanych podatnik ma prawo do odliczenia podatku naliczonego na ogólnych zasadach.
W przypadku równoczesnego dokonywania przez podatnika dostaw opodatkowanych wg obydwu reguł opodatkowania, jest on zobowiązany do stosownego ewidencjonowania tych operacji. Przede wszystkim ma obowiązek prowadzić ewidencję zgodnie z art.109 ust.3 ustawy, z uwzględnieniem podziału w zależności od sposobu opodatkowania. W odniesieniu do dostawy objętej opodatkowaniem szczególną procedurą opodatkowania, ewidencja musi zawierać w szczególności kwoty nabycia towarów niezbędne do określenia kwoty marży, będącej w tym przypadku podstawą opodatkowania (art.120 ust.15 w zw. z ust.4).
W zależności od trybu opodatkowania danej transakcji różnić się będą także wystawiane przez podatnika faktury. W przypadku, gdy opodatkowaniu podlega marża, podatnik na wystawionej fakturze nie może oddzielnie wykazywać podatku od dostawy towarów (art.120 ust.16).
Szczegółowe zasady wystawiania faktur, dane które powinny zawierać, oraz sposób i okres ich przechowywania reguluje rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004r. nr 97, poz.971). Zgodnie z przepisem §12 ust.8 w/cyt rozporządzenia faktury dokumentujące świadczenie usług turystyki, o których mowa w art.119 ustawy oraz czynności, których podstawą opodatkowania jest marża zgodnie z art.120 ustawy, zawierają dane określone w ust.1 pkt 1-5 i 12, oraz wyrazy "VAT marża". Dane określone wyżej, to wymienione w §12 ust.1:1) imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy;2) numer identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy, z zastrzeżeniem ust.10 i 11; 3) dzień miesiąc i rok albo miesiąc i rok dokonania sprzedaży oraz datę wystawienia i numer kolejny faktury oznaczonej jako "FAKTURA VAT";4) nazwa towaru lub usługi; 5) jednostka miary i ilości sprzedanych towarów lub rodzaj wykonanych usług;12) kwota należności ogółem wraz z należnym podatkiem, wyrażona cyframi i słownie.Przy opodatkowaniu transakcji na ogólnych zasadach podatnik wystawia fakturę w oparciu o ogólne zasady, określone w rozdziale 4 w/cyt rozporządzenia.