Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skar... - Interpretacja - PP / 443 - 20 / 04

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 21.06.2004, sygn. PP / 443 - 20 / 04, Urząd Skarbowy w Staszowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Staszowie na złożone w dniu 24.05.2004 r. zapytanie w sprawie wysokości stawki przy opodatkowaniu usług internetowych, informuje:

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku Nr 4 do ustawy.

Jak wynika z załącznika Nr 4, w wykazie usług zwolnionych od podatku VAT, pod poz. 13 i 14 mieszczą się odpowiednio:
- pod poz. 13 - usługi transmisji danych i wiadomości - wyłącznie usługi dostępu do sieci internet świadczone na rzecz uczniów, studentów, szkół, zakładów kształcenia nauczycieli, placówek oświatowych, szkół wyższych, wyższych szkół zawodowych i placówek naukowych Polskiej Akademii Nauk oraz na rzecz państwowych i samorządowych instytucji kultury,
- pod poz. 14 - usługi na dostęp wdzwaniany i szerokopasmowy do internetu dla użytkowników indywidualnych nieprowadących działalności gospodarczej na dostęp szerokopasmowy.

Biorąc powyższe pod uwagę, informuje się, iż od dnia 01.05.2004 r. świadczenie w/w usług, będzie podlegało zwolnieniu w przypadku ich świadczenia na rzecz osób fizycznych, ale tylko w przypadku, gdy nie prowadzą żadnej działalności gospodarczej lub prowadzą działalność gospodarczą, ale inną niż w zakresie szerokopasmowego dostępu do internetu.

Zwolnione z podatku VAT są również te usługi, które są świadczone na rzecz w/w instytucji oświatowych i kulturalnych. Natomiast w pozostałych przypadkach usługi dostępu do internetu podlegają opodatkowaniu 22% stawką podatku VAT.

Dodatkowo informuje się, iż z żadnych przepisów dotyczących podatku od towarów i usług nie wynika, żeby podatnicy, którzy świadczą w/w usługi mieli obowiązek żądać specjalnych zaświadczeń od klientów, (tj. m.in. zakładów, osób fizycznych itp.). Jednakże to właśnie na podatniku spoczywa obowiązek właściwego naliczenia podatku i ewentualne konsekwencje w przypadku zastosowania niewłaściwej stawki poniesie podatnik jako wystawca faktury.

Reasumując, przedstawione przez Panią we wniosku stanowisko jest słuszne, ale tylko w kwestii dotyczącej świadczenia w/w usług na rzecz osób fizycznych.

Urząd Skarbowy w Staszowie