Pisemna informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika w której nie toczy się postępowanie podatkowe ... - Interpretacja - PP/443-268/04

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 08.11.2004, sygn. PP/443-268/04, Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Pisemna informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym o której stanowi art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U Nr 137 , poz. 926 ze zm. )

Dnia 30 września 2004r. Pełnomocnik Podatnika zwrócił się do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu z wnioskiem w sprawie udzielenia pisemnej informacji w zakresie ustalenia czy od przekazania w drodze nieodpłatnego zniesienia współwłasności budynku przeznaczonego na działalność gospodarczą posadowionego na działce będącej w wieczystym użytkowaniu podatnik nie będzie zobowiązany do naliczenia podatku od towarów i usług czy też czynność ta będzie podlegała opodatkowaniu tym podatkiem .

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu, po przeanalizowaniu przedstawionego w piśmie stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego stwierdza co następuje:

Zgodnie z art. 5 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54 poz . 535 ) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług , podlegają : odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju , eksport towarów, import towarów , wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju , wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów .

Nieodpłatne zniesienie współwłasności budynku prowadzi do przyznania prawa do rozporządzania tą nieruchomością w całości lub w częśći przez aktualnego właściciela oznacza to iż dotychczasowi współwłaściciele przenieśli swoje prawo do rozporządzania częścią nieruchomości na jednego właściciela.

Przez zniesienie współwłasności Kodeks Cywilny rozumie likwidację stosunku prawnego jaki łączy współwłaścicieli . Jest to instytucja prawa rzeczowego .Zatem nie można przyjąć iż zniesienie współwłasności stanowi sprzedaż lub dostawę towarów .

W tej sytuacji stwierdzić należy iż nieodpłatne zniesienie współwłasności nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług .

Ponadto zgodnie z art.4 ust.1 pkt.15 ustawy z dnia 28 lipca 1983r. o podatku od spadków i darowizn ( Dz. u. nr 142 poz.1514 ze zmian. ) zwalnia się od podatku nabycie przez osoby zaliczane do I grupy podatkowej własności rzeczy lub praw majątkowych w drodze nieodpłatnego zniesienia współwłasności.

Mając powyższe na uwadze dokonanie nieodpłatnego zniesienia współwłasności nieruchomości realizowane w ramach I grupy podatkowej zwolnione będzie z opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn

Jednocześnie Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje iż powyższa informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego obowiązuje jedynie w zakresie zadanego przez Podatnika zapytania i w przedstawionym stanie faktycznym oraz jest zgodna z obowiązującym stanem prawnym tylko w przypadku przedstawienia przez Podatnika rzeczywistego stanu prawnego .

Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu