Ad.1 Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz.535) nie zawiera odrębnych przepisów regulujących rozliczanie pod... - Interpretacja - PP/443-42/04

Shutterstock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 15.10.2004, sygn. PP/443-42/04, Urząd Skarbowy w Chełmie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Ad.1 Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz.535) nie zawiera odrębnych przepisów regulujących rozliczanie podatku od towarów i usług przez spółdzielnie mieszkaniowe, w związku z tym zastosowanie mają ogólne zasady. Zgodnie z przepisem art.86 ust.1 ustawy podatnikowi podatku od towarów i usług przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie w jakim towary wykorzystywane są do wykonywania czynności opodatkowanych. Skoro zatem Spółdzielnia Mieszkaniowa dokonuje rozliczenia podatku od towarów i usług za dany miesiąc wykazując podatek należny w związku z wykonywaniem czynności wiążących się z ustanawianiem tytułów prawnych do lokali po dniu 1 maja 2004r. To nabywa drugostronnie prawo do obniżenia tego podatku o podatek naliczony wynikający z faktur wystawianych przez wykonawców (podatników czynnych VAT) dotyczących budynku, w którym znajdują się lokale bez względu na to czy podlega on amortyzacji.

Ad.2 W tym przypadku również mają zastosowanie zasady ogólne. Zgodnie z powołanym wcześniej art.86 ust.1 ustawy, podatnikowi podatku od towarów i usług przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie w jakim towary wykorzystywane są do wykonywania czynności opodatkowanych. Jeżeli podatek VAT w fakturze wykonawcy wystawionej po 01.05.2004r. jest związany ze sprzedażą opodatkowaną, Spółdzielni przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Ad.3 Przepis art.146 ust.1 pkt 3 lit. "c" ustawy o podatku od towarów i usług (ani zresztą żaden inny przepis tej ustawy), nie uprawniają wnoszącego wkład budowlany członka spółdzielni, na rzecz którego ustanowiono następnie własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, do zgłaszania roszczeń w stosunku do Spółdzielni o zwrot zapłaconego podatku od towarów i usług w związku z ustanowieniem własnościowego prawa do lokalu.Przepis art.146 ust.1 pkt 3 lit. "c" ustawy ma bowiem zastosowanie wyłącznie do:a) przekształcenia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na własnościowe prawo do tego lokalu, b) przeniesienia własności lokalu lub domu jednorodzinnego na rzecz członka spółdzielni.Wniesienie wkładu budowlanego (stanowiące rodzaj zaliczki na poczet np. ustanowienia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu), a następnie w jego rezultacie nabycie własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego nie stanowi przekształcenia prawa lub przeniesienia własności, o którym mowa w powołanym art.146 ust.1 pkt 3 lit. "c" ustawy o podatku od towarów i usług.

Urząd Skarbowy w Chełmie