Temat interpretacji
Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wadowicach, na żądanie strony z dnia 12.10.2004 r. ( wpłynęło dnia 18.10.2004 r.) - udziela pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego.
Jak wynika ze złożonego pisma, prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakresie wycinki drzew i krzewów, utrzymania terenów zielonych - PKWiU 01.41.12 oraz usług rakarskich - PKWiU 01.42.10.
W poz.
22 załącznika nr 2 do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), zawierającym wykaz towarów i usług, od których dostawy przysługuje zryczałtowany zwrot podatku od towarów i usług, wymieniono usługi związane z rolnictwem oraz chowem i hodowlą zwierząt, z wyjątkiem usług weterynaryjnych, podkuwania koni i schronisk dla zwierząt PKWiU ex 01.4.
Zgodnie z art. 2 pkt 21 ww. ustawy, usługi wymienione w załączniku nr 2 stanowią usługi rolnicze. Natomiast stosownie do art. 2 pkt 15 ustawy przez działalność rolniczą rozumie się również świadczenie usług rolniczych.
Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku dostawę produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej, dokonywaną przez rolnika ryczałtowego oraz świadczenie usług rolniczych przez rolnika ryczałtowego.Przez rolnika ryczałtowego rozumie się rolnika dokonującego dostawy produktów rolnych, pochodzących z własnej działalności rolniczej lub świadczącego usługi rolnicze, korzystającego ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3, z wyjątkiem rolnika obowiązanego na podstawie odrębnych przepisów do prowadzenia ksiąg rachunkowych.
Stosownie do art. 43 ust. 3 rolnik ryczałtowy świadczący usługi rolnicze może zrezygnować ze zwolnienia pod warunkiem:
1. dokonania w poprzednim roku podatkowym dostawy produktów rolnych oraz świadczenia usług rolniczych o wartości przekraczającej 20.000,00 zł oraz
2. dokonania zgłoszenia rejestracyjnego, o którym mowa w art. 96 ust. 1 i 2, oraz
3. prowadzenia ewidencji, o której mowa w art. 109 ust. 3.
Ponadto rolnik ryczałtowy, który zamierza zrezygnować ze zwolnienia jest obowiązany prowadzić ewidencję, o której mowa w art. 109 ust. 1, przez okres co najmniej 3 kolejnych miesięcy, poprzedzających bezpośrednio miesiąc, od którego rolnik ten rezygnuje ze zwolnienia.
Zatem rolnikiem ryczałtowym jest ten rolnik, który nie ma obowiązku prowadzenia ksiąg rachunkowych i nie zrezygnował z przysługującego mu zwolnienia od podatku od towarów i usług w zakresie świadczonych usług rolniczych.
W związku z powyższym, zdaniem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego, jeżeli świadczone przez Pana usługi mieszczą się pod podanymi w piśmie symbolami PKWiU i nie zrezygnował Pan ze zwolnienia, określonego w art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy (jest Pan w tym zakresie rolnikiem ryczałtowym), świadczone usługi korzystają ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług.