Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa z dnia 29 sierpnia 1997 r. (Dz. U. Nr 137, p... - Interpretacja - PPI-443-36-04-SM

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 28.12.2004, sygn. PPI-443-36-04-SM, Małopolski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa z dnia 29 sierpnia 1997 r. (Dz. U. Nr 137, poz. 926, ze zm), informuje co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w sprawie przedstawionej we wniosku Podatnika, wniesionym w dniu 10.11.2004 r.
Podatnik zwraca się z zapytaniem co do konieczności prowadzenia ewidencji faktur zakupu, w stosunku do których nie przysługuje prawo do odliczenia naliczonego podatku VAT.

Spółka prowadzi działalność w zakresie produkcji, importu i dystrybucji produktów leczniczych na terytorium Polski.W ramach prowadzonej działalności Spółka dokonuje zakupów towarów i usług za gotówkę, od których nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego. Przykładem takich zakupów jest nabycie usług noclegowych i gastronomicznych lub nabycie towarów i usług, które nie są zaliczane do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym. Zgodnie z art. 109 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) zwaną dalej ustawą o PTU Spółka prowadzi ewidencję zawierającą kwoty podatku naliczonego związane z czynnościami, w stosunku do których przysługuje Spółce prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, dane niezbędne do określenia przedmiotu i podstawy opodatkowania, wysokość podatku należnego, kwoty podatku naliczonego obniżające kwotę podatku należnego oraz kwotę podatku podlegającą wpłacie do urzędu skarbowego lub zwrotowi z tego urzędu orazJnne dane służące do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej.

W ocenie Spółki nie ma obowiązku ujmowania w ewidencji, o której mowa w art. 109 ustawy o PTU zakupów towarów i usług, w stosunku do których nie przysługuje Spółce prawo do odliczenia podatku naliczonego. Zdaniem Spółki obowiązek taki nie wynika ani z powołanego art. 109 ani też z innego przepisu ustawy o PTU. Wyżej wskazane zakupy nie dają bowiem prawa Spółki do odliczenia podatku VAT, więc z punktu widzenia tego podatku umieszczenie ich w ewidencji nie jest w opinii Spółki wymagane.

Tut. Urząd potwierdza stanowisko Spółki. Przepisy dotyczące wymogów prowadzenia ewidencji dla celów rozliczania podatku od towarów i usług sprecyzowane zostały w art. 109 ustawy o PTU. Z treści ich nie wynika by wydatki, od których nie przysługuje prawo odliczenia podatku VAT podlegały wykazaniu w ewidencjach VAT.

Małopolski Urząd Skarbowy