złożenie deklaracji VAT-7 i informacji podsumowującej o dokonanych ewnątrzwspólnotowych transakcjach za miesiąc styczeń 2012 r. - Interpretacja - IPTPP2/443-253/12-4/KW

www.shutterstock.com
Interpretacja indywidualna z dnia 27.06.2012, sygn. IPTPP2/443-253/12-4/KW, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi

Temat interpretacji

złożenie deklaracji VAT-7 i informacji podsumowującej o dokonanych ewnątrzwspólnotowych transakcjach za miesiąc styczeń 2012 r.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, przedstawione we wniosku z dnia 16 marca 2012 r. (data wpływu 20 marca 2012 r.) uzupełnionym pismem z dnia 1 czerwca 2012 r. (data wpływu 4 czerwca 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie złożenia deklaracji VAT-7 i informacji podsumowującej o dokonanych wewnątrzwspólnotowych transakcjach za miesiąc styczeń 2012 r. - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 marca 2012 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie złożenia deklaracji VAT-7 i informacji podsumowującej o dokonanych wewnątrzwspólnotowych transakcjach za miesiąc styczeń 2012 r.

Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 1 czerwca 2012 r. poprzez przeformułowanie zadanego pytania oraz kwestie związane z reprezentacją.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

O. Sp. z o.o. jest niezależnym operatorem telekomunikacyjnym, zajmującym się emisją programów radiowych i telewizyjnych dla nadawców publicznych i komercyjnych na terenie całej Polski.

Spółka powstała w wyniku podziału F. Sp. z o.o. na podstawie art. 529 § 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U z 2000 r. Nr 37, poz. 1094, z późn. zm.) tj. podziału przez wydzielenie, wynikiem którego było przeniesienie części jej majątku na spółkę nowo zawiązaną O. Sp. z o.o. w zamian za udziały w Spółce O. przyznane wspólnikom Spółki F. Procedurę podziału przez wydzielenie, która miała miejsce w dniu 20.01.2012r. formalnie zainicjowało sporządzenie planu podziału F. Sp. z o.o. z dnia 28.10.2011r. sporządzonego na podstawie art. 533 § 2 k.s.h.

Na podstawie tego dokumentu Spółka O. Sp. z o.o. objęła majątkowe składniki (pasywa i aktywa) niezbędne dla prowadzenia przez nią działalności polegającej na: emisji programów radiowych i telewizyjnych, projektowaniu, budowie masztów i wież antenowych oraz konstrukcji wsporczych pod anteny nadawcze na terenie całego kraju, instalacji anten nadawczych, odbiorczych i innych urządzeń radiowych, projektowaniu, doborze, dostawie nadawczych systemów antenowych, nadajników radiowych i telewizyjnych, oraz innych urządzeń radiowych, kompleksowej realizacji procesu budowlanego obiektu nadawczego, konserwacji, serwisie, napraw wysokościowych obiektów budowlanych i urządzeń radiowych, dystrybucji i wydzierżawianiu urządzeń nadawczo-odbiorczych. Składniki majątkowe podlegające przeniesieniu na nowo powstałą Spółkę stanowią zorganizowaną część przedsiębiorstwa. Na Spółkę nowo zawiązaną przeszły również wszystkie roszczenia i wierzytelności wynikające z umów najmu powierzchni na obiektach wysokościowych w celu świadczenia usług telewizji cyfrowej DVB oraz innych umów związanych z technologią DVB.

W dzielonej Spółce F. Sp. z o.o. pozostały składniki majątkowe (pasywa i aktywa), jak również prawa i obowiązki wynikające z ulg, koncesji i zwolnień wskazanych w planie podziału. Spółce dzielonej przysługują głównie uprawnienia wynikające z decyzji Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej dotyczących rezerwacji częstotliwości obejmującej kanały o szerokości MHz z zakresu MHz, umów licencji na emisję programów radiowych i telewizyjnych w technologii DVB-H. Po dniu wydzielenia Spółka F. Sp. z o.o. nadal prowadzi działalność gospodarczą w oparciu o opisane składniki majątkowe.

Spółka F. Sp. z o.o. prowadziła i nadal będzie prowadziła działalność opodatkowaną podatkiem VAT oraz jest zarejestrowana jako podatnik VAT UE mający prawo do uczestniczenia w obrocie wewnątrzwspólnotowym.

Spółka O. Sp. z o.o. złożyła deklarację VAT-R dnia 31.01.2012r. i od dnia 01.02.2012r. stała się podatnikiem VAT czynnym, zarejestrowanym jako podatnik VAT UE.

W miesiącu styczniu 2012 r. Spółka F. Sp. z o.o. (przed podziałem do 20.01.2012r.), jak też O. Sp. z o.o. (po podziale od 20.01.2012r.) świadczyły usługi polegające na emisji programów radiowych i telewizyjnych.

Ponieważ obowiązek podatkowy w zakresie podatku od towarów i usług, w związku ze świadczeniem tych usług ustalony jest, zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 1b ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) dostawa tych usług podlegać będzie udokumentowaniem fakturami VAT, wystawionymi przez Spółkę O. Sp. z o.o. z datą wystawienia 01.02.2012r.

W miesiącu styczniu 2012 r. przed dniem wydzielenia Spółki O., Spółka F., w związku z najmem powierzchni wysokościowych za miesiąc styczeń otrzymała faktury VAT dokumentujące zakup tych usług, Spółka we wskazanym okresie otrzymała również inne faktury dokumentujące zakup usług (media) niezbędnych do wykonywania w miesiącu styczniu prowadzonej działalności gospodarczej we wskazanym zakresie, a także dokonywała wydatków na poczet rozpoczętych inwestycji, które zgodnie z planem podziału zostały przeniesione do Spółki O. Sp. z o.o.

Ponadto Spółka w styczniu 2012 r. dokonywała zakupów towarów oraz materiałów i środków trwałych w kraju Unii Europejskiej. Faktury zostały wystawione na Spółkę F. z datami wystawienia 19.01.2012r., 20.01.2012r. oraz 27.01.2012r. Wszystkie te faktury są udokumentowaniem zakupów na rzecz O. Sp. z o.o. i wszystkie wpłynęły do Spółki O. po okresie wydzielenia.

Wnioskodawca ponadto zauważył, że w miesiącu styczniu 2012 r. w Spółce F. Sp. z o.o., która w wyniku podziału pozyskała aktywa umożliwiające świadczenie hurtowych usług telewizji mobilnej, nie wystąpiła sprzedaż w tym zakresie. Natomiast w Spółce O. Sp. z o.o. wystąpiła za miesiąc styczeń 2012 r. sprzedaż z tytułu świadczenia wszystkich usług innych niż świadczenie hurtowych usług telewizji mobilnej, co zostało udokumentowane fakturami VAT wystawionymi z datą 01.02.2012r. - w związku z tym obowiązek podatkowy z tytułu dostawy usług za cały miesiąc styczeń realizuje się w miesiącu lutym 2012 r.

W uzupełnieniu wniosku Wnioskodawca poinformował, że wystosowanie przedmiotowego wniosku jest wynikiem powstałych wątpliwości w zakresie uprawnienia Spółki O. do złożenia przedmiotowych deklaracji (deklaracji VAT-7 i informacji podsumowującej z uwzględnieniem w informacji podsumowującej faktur zakupu z krajów Unii Europejskiej wystawionych na F.) za miesiąc styczeń 2012 r., dotyczących rozliczenia podatku od towarów i usług, przy jednoczesnym uwzględnieniu, że Spółka status czynnego podatnika podatku VAT UE nabyła dopiero z dniem 01.02.2012r.

Uwzględniając postanowienia wezwania Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi, jak też uregulowanie prawne wynikające z art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej Spółka wnosi o rozpatrzenie zapytania zgodnie z przedstawionym stanowiskiem przez Wnioskodawcę.

Spółka jednocześnie zauważa, że przedstawiony stan faktyczny dotyczący kwestii składania deklaracji podatkowych nie ulega zmianie, w związku ze wskazaną okolicznością (jaką jest status prawny Spółki z dnia 01.02.2012r.), nie podlega również zmianie ocena prawna Spółki przedstawionego stanu faktycznego.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie

(sformułowane ostatecznie w piśmie z dnia 1 czerwca 2012r.).

Czy wydzielona Spółka O. ma prawo i obowiązek złożenia deklaracji VAT-7 i informacji podsumowującej za miesiąc styczeń 2012 r., dotyczących rozliczenia podatku od towarów i usług, w sytuacji gdy status czynnego podatnika uzyskała z dniem 1 lutego 2012 r....

Zdaniem Wnioskodawcy, podział Spółki Dzielonej F. Sp. z o.o. nastąpił przez wydzielenie w formie zorganizowanej części przedsiębiorstwa Spółki O. Sp. z o.o., na mocy art. 529 § 1 pkt 4 ustawy KSH.

Zgodnie z tym przepisem, podział może być dokonany przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę lub spółkę nowo zawiązaną.

W myśl art. 530 § 2 ustawy KSH, dzień wydzielenia przypada na dzień, w którym dokonano wpisu do rejestru podwyższenia kapitału zakładowego spółki przejmującej.

W przedmiotowej sprawie, za dzień wydzielenia należy uznać 20.01.2012r. Zgodnie z art. 531 § 1 ustawy KSH, spółki przejmujące lub spółki nowo zawiązane powstałe w związku z podziałem wstępują z dniem podziału, bądź z dniem wydzielenia, w prawa i obowiązki spółki dzielonej określone w planie podziału. Powołany przepis dotyczy w szczególności sukcesji praw i obowiązków cywilnoprawnych oraz administracyjnych. Kwestię sukcesji praw i obowiązków podatkowych w sytuacji podziału przez wydzielenie reguluje natomiast art. 93c Ordynacji podatkowej, zgodnie z którym osoby prawne powstałe w wyniku podziału wstępują z dniem wydzielenia we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki osoby prawnej dzielonej pozostające w związku z przydzielonymi im w planie podziału składnikami majątku. Powyższy przepis należy także stosować, jeżeli przy podziale przez wydzielenie majątek spółki dzielonej stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa. Przyjmuje się, że opisane w tym przepisie zasady przejścia praw i obowiązków noszą nazwę sukcesji generalnej.

Zauważyć należy, że ustawodawca nie zdefiniował pojęcia praw i obowiązków podatkowych związanych ze składnikami majątku, będących zarazem przedmiotem sukcesji na podstawie art. 93c Ordynacji podatkowej. Stąd można przyjąć, że sukcesji nie powinny podlegać te prawa i obowiązki, które na mocy obowiązujących przepisów podatkowych zostały przypisane do dnia wydzielenia do osoby dzielonego podatnika. Z drugiej strony, sukcesji zaś powinny podlegać te prawa i obowiązki, które choć mogą wynikać ze zdarzeń mających miejsce przed podziałem, to nie uległy konkretyzacji do tej daty na gruncie rozliczeń podatkowych, w szczególności na gruncie podatku VAT - w postaci powstania obowiązku podatkowego lub prawa do odliczenia VAT naliczonego.

W przypadku podziału przez wydzielenie decydujące znaczenie ma okoliczność, czy dane prawo lub obowiązek powstało i istniało przed dniem wydzielenia. Wniosek taki nasuwa językowa wykładnia art. 93c Ordynacji podatkowej, zgodnie z którą sukcesji podlegają prawa i obowiązki pozostające w związku z przydzielonymi spółce przejmującej składnikami majątku. Należy zwrócić szczególną uwagę na fakt, że w analizowanym przepisie ustawodawca posłużył się czasem teraźniejszym.

W konsekwencji, uzasadnione jest przyjęcie stanowiska, że w przypadku podziału przez wydzielenie sukcesji będą podlegały wyłącznie nieskonkretyzowane prawa i obowiązki, które na dzień wydzielenia pozostają w związku z przydzielonymi spółce przejmującej składnikami majątku.

Przedmiotem sukcesji, o której mowa w art, 93c Ordynacji podatkowej, w zakresie podatku od towarów i usług mogą być zatem prawo do odliczenia podatku, obowiązek uiszczenia podatku należnego, w związku wystąpieniem czynności objętych zakresem opodatkowania podatkiem od towarów i usług, określonych w art. 5, jak też w związku z wypełnieniem przesłanek do odliczenia podatku naliczonego, określonych przepisem art. 86 ustawy z dnia 11.03.2004r.

Podatek naliczony, jak też podatek należny objęty przez spółkę wydzieloną O., (w trybie art. 529 § 1 pkt 4 Kodeks spółek handlowych) w drodze sukcesji, o której mowa w art. 93c Ordynacji podatkowej podlega więc wykazaniu w deklaracji VAT-7, złożonej przez ten podmiot za miesiąc styczeń 2012 r. i miesiąc luty 2012 r.

Podkreślić należy, że Spółka O. uzyskała status czynnego podatnika VAT z dniem 01.02.2012r., zatem w terminie składania deklaracji VAT-7 (art. 99 ust.1 ustawy) za miesiąc styczeń 2012 r., tj. 25.02.2012r. Spółka miała obowiązek wykazania w rozliczeniu podatku podatek VAT naliczony, należny za miesiąc styczeń 2012 r. w związku z czynnościami wykonanymi w miesiącu styczniu 2012 r. przez Spółkę F. i Spółkę O., oczywiście w zakresie będącym przedmiotem sukcesji.

Spółka O. mocą art. 100 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11.03.2012r. zobowiązana jest również do złożenia za miesiąc styczeń 2012 r. informacji podsumowującej, o której mowa w tym przepisie. Informacja podsumowująca powinna zawierać dane dotyczące wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów za miesiąc styczeń, którego dokonała jeszcze przed wydzieleniem mającym miejsce w dniu 20.01.2012r. Spółka F.

Spółka O. składając informację podsumowującą celem wyjaśnienia rozbieżności dotyczących: podmiotu dokonującego wewnątrzwspólnotowego nabycia (w przedmiotowym stanie F.) i podmiotu składającego informację podsumowującą (O.) powinna dołączyć do informacji wyjaśnienie, w którym wykazaniu podlegają okoliczności związane z mającym miejsce podziałem przez wydzielenie, w trybie art. 529 § 1 pkt 4 k.s.h. oraz z sukcesją praw i obowiązków Spółki O., w trybie art. 93c Ordynacji podatkowej.

W ocenie Spółki wskazana procedura postępowania dotycząca rozliczenia podatku, w deklaracji VAT-7 i informacji podsumowującej zapewnia realizację unormowań prawnych zawartych w art. 99 ust. 1 i 100 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług przez podatnika jakim jest O. Sp. z o.o.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zagadnienie sukcesji podatkowej w polskim prawie regulują przepisy zawarte w rozdziale 14 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.). W przepisach tych ustawodawca przedstawił katalog sytuacji, w których zachodzi sukcesja podatkowa, tj. sukcesja praw i obowiązków następców prawnych oraz podmiotów przekształcanych.

Zgodnie z art. 93 § 1 ww. ustawy, osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku łączenia się:

  1. osób prawnych,
  2. osobowych spółek handlowych,
  3. osobowych i kapitałowych spółek handlowych

- wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki każdej z łączących się osób lub spółek.

W myśl art. 93 § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, przepis § 1 stosuje się odpowiednio do osoby prawnej łączącej się przez przejęcie:

  1. innej osoby prawnej (osób prawnych),
  2. osobowej spółki handlowej (osobowych spółek handlowych).

Natomiast w świetle art. 93a § 1 ww. ustawy, osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku:

  1. przekształcenia innej osoby prawnej,
  2. przekształcenia spółki niemającej osobowości prawnej

- wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej osoby lub spółki.

Zgodnie z treścią art. 93a § 2 wskazanej ustawy, przepis § 1 stosuje się odpowiednio do:

  1. osobowej spółki handlowej zawiązanej (powstałej) w wyniku przekształcenia:
    1. innej spółki niemającej osobowości prawnej,
    2. spółki kapitałowej;
  2. spółki niemającej osobowości prawnej, do której osoba fizyczna wniosła na pokrycie udziału wkład w postaci swojego przedsiębiorstwa.

Według art. 93c § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, osoby prawne przejmujące lub osoby prawne powstałe w wyniku podziału wstępują, z dniem podziału lub z dniem wydzielenia, we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki osoby prawnej dzielonej pozostające w związku z przydzielonymi im, w planie podziału, składnikami majątku. Przepis § 1 stosuje się, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie - także majątek osoby prawnej dzielonej, stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa (art. 93c § 2 Ordynacji podatkowej).

Z cytowanych przepisów prawa wynika, że w przypadku podziału osoby prawnej następuje sukcesja jej praw i obowiązków. Zakres sukcesji związany jest z przydzielonymi w planie podziału składnikami majątku. Warunkiem sukcesji jest, aby majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie także majątek osoby prawnej dzielonej, stanowił zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

Nadmienić przy tym należy, iż zgodnie z art. 93e Ordynacji podatkowej, przepisy art. 93-93d stosuje się w zakresie, w jakim odrębne ustawy, umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania oraz inne ratyfikowane umowy międzynarodowe, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, nie stanowią inaczej. Oznacza to, że aby określić zakres przejmowanych przez następcę prawnego praw i obowiązków, należy dokonać oceny nie tylko przepisów Ordynacji podatkowej, ale także innych aktów prawnych.

Zagadnienie podziału spółek jest również uregulowane w tytule IV dziale II ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.).

W treści art. 529 § 1 Kodeksu spółek handlowych wyróżniono cztery sposoby dokonania podziału spółek kapitałowych. Jednym z nich jest, zgodnie z pkt 4 tego przepisu, podział przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę lub spółkę nowo zawiązaną (podział przez wydzielenie).

Do podziału przez wydzielenie stosuje się przepisy o podziale spółek dotyczące odpowiednio spółki przejmującej lub spółki nowo zawiązanej (art. 529 § 2 Kodeksu spółek handlowych). Podział przez wydzielenie jest instytucją prawa handlowego będącą jedną z form restrukturyzacji, polegającą na rozdrobnieniu majątku spółki dzielonej, które polega na przekazaniu składników majątkowych (pasywów i aktywów) spółki dzielonej bez przeprowadzenia likwidacji, do spółek nowo tworzonych. Instytucję podziału spółek regulują przepisy art. 528 - 550 ww. Kodeksu.

Stosownie do art. 531 § 1 Kodeksu spółek handlowych, spółki przejmujące lub spółki nowo zawiązane powstałe w związku z podziałem wstępują z dniem podziału bądź z dniem wydzielenia w prawa i obowiązki spółki dzielonej, określone w planie podziału. Na spółkę przejmującą lub spółkę nowo zawiązaną powstałą w związku z podziałem przechodzą z dniem podziału bądź z dniem wydzielenia w szczególności zezwolenia, koncesje oraz ulgi, pozostające w związku z przydzielonymi jej w planie podziału składnikami majątku spółki dzielonej, a które zostały przyznane spółce dzielonej, chyba że ustawa lub decyzja o udzieleniu zezwolenia, koncesji lub ulgi stanowi inaczej (art. 531 § 2 Kodeksu spółek handlowych).

Art. 532 § 1 cytowanego Kodeksu wprost stanowi, że do podziału spółki stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące powstania właściwego typu spółki przejmującej albo nowo zawiązanej, z wyłączeniem przepisów o wkładach niepieniężnych.

Istotą podziału przez wydzielenie w rozumieniu przepisów Kodeksu spółek handlowych jest to, że przy takim trybie podziału nie dochodzi do wniesienia aportu do nowo powstałej spółki.

Kluczową rolę w rozwiązaniu wskazanego we wniosku problemu odgrywa przepis art. 93c Ordynacji podatkowej w powiązaniu z art. 531 § 1 Kodeksu spółek handlowych. Z przepisów tych jednoznacznie wynika, iż osoby prawne przejmujące lub osoby prawne powstałe w wyniku podziału wstępują, z dniem podziału lub z dniem wydzielenia, we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki osoby prawnej dzielonej pozostające w związku z przydzielonymi im, w planie podziału, składnikami majątku.

Jednakże podział przez wydzielenie ma szczególny charakter, ze względu na fakt, iż spółka dzielona nie traci swojej podmiotowości prawnej, a jedynie zmniejsza swój majątek o część, która jest przenoszona do istniejącego podmiotu. Zatem następstwo prawne, w zakresie o którym mowa powyżej dotyczy tylko i wyłącznie określonej w planie podziału części przenoszonej na inny podmiot (sukcesja uniwersalna częściowa).

Należy również podkreślić, iż przedmiotem sukcesji prawno-podatkowej przewidzianej w art. 93c Ordynacji podatkowej będą jedynie te prawa i obowiązki dzielonej osoby prawnej, które pozostają w związku z przydzielonymi sukcesorowi w planie podziału składnikami majątku. Przepis art. 93c Ordynacji podatkowej zakłada możliwość wyodrębnienia praw i obowiązków podatkowych związanych z poszczególnymi zorganizowanymi częściami majątku oraz że tak wyodrębnione zespoły praw i obowiązków są objęte sukcesją. Powyższy przepis wprowadza zatem do systemu podatkowego zasadę sukcesji podatkowej częściowej. Zgodnie z tą zasadą, w przypadku podziału przez wydzielenie, podmiot przejmujący wstępuje we wszystkie prawa i obowiązki podatkowe, które związane są z tą częścią majątku, która jest przejmowana. Należy jednak zwrócić uwagę na to, iż w wyniku podziału przez wydzielenie przejmowane są prawa i obowiązki przewidziane w przepisach prawa podatkowego, ale pod warunkiem, że majątek przejmowany na skutek podziału, a także majątek osoby prawnej dzielonej stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa (art. 93c § 2 Ordynacji podatkowej).

W myśl art. 96 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej ustawą, podmioty, o których mowa w art. 15, są obowiązane przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5 złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne, z zastrzeżeniem ust. 3. Naczelnik urzędu skarbowego rejestruje podatnika i potwierdza jego zarejestrowanie jako podatnika VAT czynnego lub w przypadku podatników, o których mowa w ust. 3 - jako podatnika VAT zwolnionego (art. 96 ust. 2 ustawy).

Według art. 97 ust. 1 ustawy, podatnicy, o których mowa w art. 15, podlegający obowiązkowi zarejestrowania jako podatnicy VAT czynni, są obowiązani przed dniem dokonania pierwszej wewnątrzwspólnotowej dostawy lub pierwszego wewnątrzwspólnotowego nabycia zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego w zgłoszeniu rejestracyjnym, o którym mowa w art. 96, o zamiarze rozpoczęcia wykonywania tych czynności.

Podmioty, o których mowa w ust. 1-3, zarejestrowane jako podatnicy VAT UE, które uzyskały potwierdzenie zgodnie z ust. 9, podając numer, pod którym są zidentyfikowane na potrzeby podatku, przy:

  1. dokonywaniu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów,
  2. dokonywaniu wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów,
  3. świadczeniu usług, do których stosuje się art. 100 ust. 1 pkt 4, dla podatników podatku od wartości dodanej lub osób prawnych niebędących takimi podatnikami, zidentyfikowanych na potrzeby podatku od wartości dodanej,
  4. nabywaniu usług, do których stosuje się art. 28b, dla których są podatnikami z tytułu importu usług

- są obowiązane do posługiwania się numerem identyfikacji podatkowej poprzedzonym kodem PL (art. 97 ust. 10 ustawy).

Z treści art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (t. j. Dz. U. z 2004 r. Nr 269, poz. 2681 ze zm.) wynika, iż podatnicy podatku od towarów i usług lub podatku akcyzowego są obowiązani dokonać zgłoszenia identyfikacyjnego przed dokonaniem pierwszej czynności podlegającej opodatkowaniu jednym z tych podatków, z tym że osoby fizyczne są obowiązane dokonać zgłoszenia identyfikacyjnego tylko w przypadku dokonywania zgłoszenia rejestracyjnego, o którym mowa w art. 96 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług oraz w art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2011 r. Nr 108, poz. 626 i Nr 120, poz. 690). Zgłoszenia identyfikacyjnego dokonuje się niezależnie od zgłoszenia rejestracyjnego. Podatnicy, z wyłączeniem osób fizycznych objętych rejestrem PESEL nieprowadzących działalności gospodarczej lub niebędących zarejestrowanymi podatnikami podatku od towarów i usług, oraz płatnicy podatków podlegający obowiązkowi ewidencyjnemu są obowiązani dokonać zgłoszenia identyfikacyjnego nie później niż w terminie przewidzianym do złożenia pierwszej deklaracji, zeznania, informacji bądź oświadczenia, albo wraz z dokonaniem pierwszej wpłaty podatku lub zaliczki na podatek (art. 6 ust. 1a ww. ustawy).

Stosownie do art. 99 ust. 1 ustawy, podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani składać w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe za okresy miesięczne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu, z zastrzeżeniem ust. 2-10 i art. 133.

Zgodnie natomiast z art. 100 ust. 1 ustawy, podatnicy, o których mowa w art. 15, zarejestrowani jako podatnicy VAT UE, są obowiązani składać w urzędzie skarbowym zbiorcze informacje o dokonanych:

  1. wewnątrzwspólnotowych dostawach towarów w rozumieniu art. 13 ust. 1 i 3, do których ma zastosowanie art. 42 ust. 1, na rzecz podatników podatku od wartości dodanej lub osób prawnych niebędących takimi podatnikami, zidentyfikowanych na potrzeby podatku od wartości dodanej,
  2. wewnątrzwspólnotowych nabyciach towarów, o których mowa w art. 9 ust. 1 lub art. 11 ust. 1, od podatników podatku od wartości dodanej, zidentyfikowanych na potrzeby podatku od wartości dodanej,
  3. dostawach towarów zgodnie z art. 136 ust. 1 lub 2, na rzecz podatników podatku od wartości dodanej lub osób prawnych niebędących takimi podatnikami, zidentyfikowanych na potrzeby podatku od wartości dodanej,
  4. usługach, do których stosuje się art. 28b, na rzecz podatników podatku od wartości dodanej lub osób prawnych niebędących takimi podatnikami, zidentyfikowanych na potrzeby podatku od wartości dodanej, świadczonych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju, innych niż zwolnionych od podatku od wartości dodanej lub opodatkowanych stawką 0%, dla których zobowiązanym do zapłaty podatku od wartości dodanej jest usługobiorca

- zwane dalej informacjami podsumowującymi.

Informacje podsumowujące składa się za okresy miesięczne, w terminie do 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu dokonania transakcji, o których mowa w ust. 1, z zastrzeżeniem ust. 4, 6 i 7 (art. 100 ust. 3 ustawy).

Z opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca będący zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, jest niezależnym operatorem telekomunikacyjnym, zajmującym się emisją programów radiowych i telewizyjnych dla nadawców publicznych i komercyjnych na terenie całej Polski. Spółka powstała w wyniku podziału F. Sp. z o.o. na podstawie art. 529 § 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych, tj. podziału przez wydzielenie, wynikiem którego było przeniesienie części jej majątku na spółkę nowo zawiązaną O. Sp. z o.o. w zamian za udziały w Spółce O. przyznane wspólnikom Spółki F. Procedurę podziału przez wydzielenie, która miała miejsce w dniu 20.01.2012r. formalnie zainicjowało sporządzenie planu podziału F. Sp. z o.o. z dnia 28.10.2011r. sporządzonego na podstawie art. 533 § 2 k.s.h. Na podstawie tego dokumentu Spółka O. Sp. z o.o. objęła majątkowe składniki (pasywa i aktywa) niezbędne dla prowadzenia przez nią działalności polegającej na: emisji programów radiowych i telewizyjnych, projektowaniu, budowie masztów i wież antenowych oraz konstrukcji wsporczych pod anteny nadawcze na terenie całego kraju, instalacji anten nadawczych, odbiorczych i innych urządzeń radiowych, projektowaniu, doborze, dostawie nadawczych systemów antenowych, nadajników radiowych i telewizyjnych, oraz innych urządzeń radiowych, kompleksowej realizacji procesu budowlanego obiektu nadawczego, konserwacji, serwisie, napraw wysokościowych obiektów budowlanych i urządzeń radiowych, dystrybucji i wydzierżawianiu urządzeń nadawczo-odbiorczych. Składniki majątkowe podlegające przeniesieniu na nowo powstałą Spółkę stanowią zorganizowaną część przedsiębiorstwa. Na Spółkę nowo zawiązaną przeszły również wszystkie roszczenia i wierzytelności wynikające z umów najmu powierzchni na obiektach wysokościowych w celu świadczenia usług telewizji cyfrowej DVB oraz innych umów związanych z technologią DVB.

W dzielonej Spółce F. Sp. z o.o. pozostały składniki majątkowe (pasywa i aktywa), jak również prawa i obowiązki wynikające z ulg, koncesji i zwolnień wskazanych w planie podziału. Spółce dzielonej przysługują głównie uprawnienia wynikające z decyzji Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej dotyczących rezerwacji częstotliwości obejmującej kanały o szerokości MHz z zakresu MHz, umów licencji na emisję programów radiowych i telewizyjnych w technologii DVB-H. Po dniu wydzielenia Spółka F. Sp. z o.o. nadal prowadzi działalność gospodarczą w oparciu o opisane składniki majątkowe.

Spółka F. Sp. z o.o. prowadziła i nadal będzie prowadziła działalność opodatkowaną podatkiem VAT oraz jest zarejestrowana jako podatnik VAT UE mający prawo do uczestniczenia w obrocie wewnątrzwspólnotowym.

Spółka O. Sp. z o.o. złożyła deklarację VAT-R dnia 31.01.2012r. i od dnia 01.02.2012r. stała się podatnikiem VAT czynnym, zarejestrowanym jako podatnik VAT UE.

W miesiącu styczniu 2012 r. Spółka F. Sp. z o.o. (przed podziałem do 20.01.2012r.), jak też O. Sp. z o.o. (po podziale od 20.01.2012r.) świadczyły usługi polegające na emisji programów radiowych i telewizyjnych.

Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą prawa i obowiązku złożenia deklaracji VAT-7 i informacji podsumowującej o dokonanych wewnątrzwspólnotowych transakcjach za miesiąc styczeń 2012 r., w sytuacji gdy status czynnego podatnika uzyskał z dniem 1 lutego 2012 r.

W świetle powołanych wyżej regulacji prawnych oraz opisu sprawy należy stwierdzić, iż w przypadku, gdy za miesiąc styczeń 2012 r. zaistniały zdarzenia rodzące obowiązek rozliczenia ich w deklaracji VAT-7 za miesiąc styczeń 2012 r. czy też wykazania w informacji podsumowującej za ten miesiąc, to Wnioskodawca ma obowiązek złożenia deklaracji VAT-7 i informacji podsumowującej za miesiąc styczeń 2012 r., jednocześnie dokonując aktualizacji zgłoszenia rejestracyjnego. Przy czym należy wskazać, iż ww. zdarzenia powinny pozostawać w związku z przydzielonymi Wnioskodawcy w wyniku podziału składnikami majątku, stanowiącymi zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania) Zainteresowanego. Inne kwestie, które nie zostały objęte pytaniem wskazanym we wniosku nie mogą być - zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej rozpatrzone.

Końcowo należy dodać, że niniejsza interpretacja nie dotyczy oceny czy wydzielona część majątku jest zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa, gdyż nie było to przedmiotem zapytania Wnioskodawcy, kwestia ta stanowi element stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Wniosek ORD-IN

Treść w pliku PDF 232 kB

Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi