Centrum ma prawo do odliczenia podatku naliczonego od wydatków poniesionych na adaptację laboratorium prochowego oraz wozowni ze stajnią i zagospodaro... - Interpretacja - ITPP2/443-682/12/EK

ShutterStock
Interpretacja indywidualna z dnia 10.07.2012, sygn. ITPP2/443-682/12/EK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy

Temat interpretacji

Centrum ma prawo do odliczenia podatku naliczonego od wydatków poniesionych na adaptację laboratorium prochowego oraz wozowni ze stajnią i zagospodarowanie terenu wokół obiektów.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 6 czerwca 2012 r. (data wpływu 11 czerwca 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego przy realizacji inwestycji, polegającej na adaptacji laboratorium prochowego oraz wozowni ze stajnią i zagospodarowaniu terenu wokół obiektów ciągiem pieszym - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 czerwca 2012 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego przy realizacji inwestycji, polegającej na adaptacji laboratorium prochowego oraz wozowni ze stajnią i zagospodarowaniu terenu wokół obiektów ciągiem pieszym.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Centrum Kultury jest samorządową instytucją kultury działającą na podstawie :

  1. ustawy z dnia 25 października 1991 roku o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (t.j. z 2001 r. Dz. U. Nr 13, poz.123 ze zm.),
  2. ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (t.j. z 2001 r. Dz. U. Nr 142, poz.1591 ze zm.).

Zostało wpisane do księgi rejestrowej instytucji kultury, znajdującej się w Urzędzie Miejskim w miejscowości G. Jego działalność jest finansowana ze środków publicznych, w ramach otrzymywanej dotacji podmiotowej od Urzędu Miejskiego oraz z przychodów z odpłatnej działalności kulturalnej, z najmu, dzierżawy składników majątkowych i innych źródeł.

Centrum jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Uzyskuje przychody opodatkowane (sprzedaż biletów wstępu, wynajem, dzierżawa pomieszczeń) i zwolnione (zajęcia kulturalne). Na podstawie umowy użyczenia, zawartej dnia 2 września 2008 r., jest dysponentem i administratorem XIX wiecznej obiektu, który znajduje się w miejscowości G. Umowa ta została zawarta na czas nieoznaczony, ma charakter nieodpłatny i określono w niej warunki administrowania obiektem. Należą do nich: prowadzenie i wyposażenie przedmiotu umowy w taki sposób, aby zapewnić ciągłość świadczenia usług związanych z przedmiotem działalności oraz prowadzenie wszelkich prac remontowych, a także trwałe nakłady po uzyskaniu pisemnej zgody przez użyczającego.

W 2012 r. Centrum otrzymało dofinansowanie projektu ze środków RPO 2007-2013. Przedmiotem projektu jest realizacja inwestycji, w trybie zaprojektuj i wybuduj, polegającej na adaptacji laboratorium prochowego oraz wozowni ze stajnią. W ramach projektu przewidziano zagospodarowanie terenu wokół obiektów ciągiem pieszym. W laboratorium prochowym zlokalizowane zostanie muzeum broni, natomiast w wozowni ze stajnią zostanie utworzony pawilon wystawowy. Przewidziano również wyposażenie obiektów w sprzęt pozwalający na realizację ww. funkcji. Centrum otrzyma środki finansowe na realizację inwestycji w formie dotacji od Urzędu Miejskiego.

Centrum planuje, iż w cenie biletu wstępu do obiektu, zwiedzający będą mogli odwiedzić nowo wyremontowane budynki wozowni oraz laboratorium prochowego, planuje także, aby na terenie całego obiektu uzyskiwać przychody tylko z czynności opodatkowanych.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy Centrum (instytucji kultury) przysługuje w całości prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, wynikającego z faktur dokumentujących zakup usług, sprzętu, urządzeń oraz robót budowlanych realizowanych w ramach ww. projektu, finansowanego ze środków Unii Europejskiej i Urzędu Miejskiego w G. (podatek od towarów i usług nie jest kosztem kwalifikowanym)...

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, będzie przysługiwało w całości prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, wynikającego z faktur dokumentujących zakupy dotyczące realizacji inwestycji w obiekcie, w którym po ukończeniu budowy będzie odbywała się sprzedaż opodatkowana.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Stosownie do brzmienia art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W świetle ust. 2 pkt 1 lit. a) powyższego artykułu, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług - z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4.

Z treści cytowanego wyżej przepisu art. 86 ust. 1 ustawy wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia dokonuje podatnik podatku od towarów i usług, a towary i usługi, przy nabyciu których podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Biorąc pod uwagę treść wniosku oraz powołanych przepisów należy stwierdzić, że Centrum ma prawo do odliczenia podatku naliczonego od wydatków poniesionych na adaptację laboratorium prochowego oraz wozowni ze stajnią i zagospodarowanie terenu wokół obiektów ciągiem pieszym, skoro jak wskazano we wniosku zaadaptowane obiekty będą wykorzystywane tylko do czynności opodatkowanych, pod warunkiem niezaistnienia przesłanek negatywnych, o których mowa w art. 88 ustawy o podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie, ul. Emilii Plater 1, 10-562 Olsztyn, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Wniosek ORD-IN

Treść w pliku PDF 2 MB

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy