Dot. opodatkowania darowizny całego majątku Podatnika związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą obejmującego wszystkie aktywa i zobowiązania P... - Interpretacja - IPPP2/443-121/12-4/AO

www.shutterstock.com
Interpretacja indywidualna z dnia 27.04.2012, sygn. IPPP2/443-121/12-4/AO, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie

Temat interpretacji

Dot. opodatkowania darowizny całego majątku Podatnika związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą obejmującego wszystkie aktywa i zobowiązania Podatnika związane z prowadzoną działalnością

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 27 stycznia 2012 r. (data wpływu 01.02.2012r.), uzupełnionym pismem (data wpływu 20.04.2012r.) stanowiącym odpowiedź na wezwanie tut. Organu z dnia 28 marca 2012r. znak sprawy IPPP2/443-121/12/4/AO o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania darowizny całego majątku jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 1 lutego 2012 r. do Izby Skarbowej w Warszawie, Biura Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania darowizny całego majątku. Przedmiotowy wniosek został uzupełniony pismem (data wpływu 20.04.2012r.) będącym odpowiedzią na wezwanie tut. Organu z dnia 28 marca 2012r., znak sprawy IPPP2/443-121/12-2/AO (skutecznie doręczonym w dniu 12.04.2012r.).

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Pani prowadzi od wielu lat działalność gospodarczą w oparciu o wpis do ewidencji działalności gospodarczej polegającą na sprzedaży artykułów wyposażenia wnętrz mieszkań oraz działalności dewelopersklej. W ramach działalności gospodarczej realizowany jest projekt deweloperski polegający na wzniesieniu budynku biurowo-usługowego. Obecnie budynek jest w stanie surowym w trakcie wykańczania i w księgach Podatnika ujęty jest jako środek trwały w budowie. W ewidencji środków trwałych działalności gospodarczej ujęta jest także nieruchomość gruntowa o przeznaczeniu budowlanym, samochód, sprzęt biurowy etc. Ponadto, Podatnik posiada majątek obrotowy stanowiący artykuły wyposażenia wnętrz mieszkań, które są obecnie sprzedawane za pośrednictwem Internetu oraz rachunek bankowy.

Wnioskodawczyni rozważa przekazanie całego swego majątku związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą czyli wszystkich aktywów i zobowiązań związanych z działalnością gospodarczą w darowiźnie na rzecz swego syna (dalej Obdarowany), który będzie kontynuował prowadzoną działalność gospodarczą (w przypadku majątku stanowiącego współwłasność Darczyńcy oraz jej małżonka darowizny dokonywać będą oni wspólnie). Przekazywany w darowiźnie majątek będzie obejmował realizowany w ramach działalności gospodarczej projekt deweloperski polegający na wzniesieniu budynku biurowo-usługowego (obecnie budynek jest w stanie surowym w trakcie wykańczania i w księgach Podatnika ujęty jest jako środek trwały w budowie), nieruchomość gruntową o przeznaczeniu budowlanym (ujęta w ewidencji środków trwałych Podatnika), samochód, sprzęt biurowy etc. jak również majątek obrotowy stanowiący artykuły wyposażenia wnętrz mieszkań, które są obecnie sprzedawane za pośrednictwem Internetu oraz środki pieniężne na rachunku bankowym.

Wnioskodawczyni w momencie dokonania darowizny rozważa zaprzestanie albo zawieszenie prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Syn Wnioskodawczyni rozpocznie prowadzenie działalności gospodarczej z dniem otrzymania darowizny uzyskując odpowiedni wpis w ewidencji działalności gospodarczej i rejestrację jako podatnik VAT czynny. Obdarowany po otrzymaniu darowizny będzie kontynuował działalność gospodarczą w niezmienionej formie w oparciu o składniki majątkowe, z czasem może dokonać rozszerzenia albo reorganizacji jej zakresu.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy darowizna całego majątku Podatnika związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą obejmującego wszystkie aktywa i zobowiązania Podatnika związane z prowadzoną działalnością będzie podlegać podatkowi VAT...

Zdaniem Wnioskodawczyni, mając na uwadze, że przedmiotem darowizny będzie cały majątek związany z prowadzoną działalnością gospodarczą czyli wszystkie aktywa i zobowiązania związane z działalnością gospodarczą przedmiotem darowizny będzie przedsiębiorstwo i darowizna ta jako zbycie przedsiębiorstwa nie będzie podlegać podatkowi VAT.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą - opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej podatkiem, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów - w myśl art. 7 ust. 1 ustawy - rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy, przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Pojęcie transakcji zbycia należy rozumieć w sposób zbliżony do terminu dostawy towarów w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy, tzn. zbycie obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem jak właściciel, np. sprzedaż, zamianę, darowiznę, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego, czyli aportu. Zbycie przedsiębiorstwa podlega zasadzie swobody umów, a więc może nastąpić na podstawie każdej czynności rozporządzającej, w tym darowizny.

Ustawa o podatku od towarów i usług nie definiuje pojęcia przedsiębiorstwa. Przedmiotową definicję zawiera art. 55¹ ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.), który stanowi, że przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmuje ono w szczególności:

  1. oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);
  2. własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;
  3. prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomościlub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;
  4. wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;
  5. koncesje, licencje i zezwolenia;
  6. patenty i inne prawa własności przemysłowej;
  7. majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;
  8. tajemnice przedsiębiorstwa;
  9. księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Jak wynika z powyższego, składniki materialne i niematerialne wchodzące w skład przedsiębiorstwa powinny pozostawać ze sobą we wzajemnych relacjach w ten sposób, iż można mówić o nich jako o zespole, a nie zbiorze pewnych elementów.Istotne jest, aby w zbywanym przedsiębiorstwie zachowane zostały funkcjonalne związki pomiędzy poszczególnymi składnikami tak, żeby przekazana masa mogła posłużyć kontynuowaniu określonej działalności gospodarczej.

Należy zauważyć, że użyte w ww. artykule określenie w szczególności wskazuje jedynie na przykładowe wyliczenie składników przedsiębiorstwa. Oznacza to, że z jednej strony w jego skład mogą wchodzić inne elementy, niewymienione w tym artykule, a z drugiej brak któregoś z tych elementów nie musi pozbawiać zespołu rzeczy i praw przymiotu przedsiębiorstwa. Mając na uwadze, że majątek Podatnika składa się ze składników materialnych oraz składników niematerialnych, które niewątpliwie stanowią zorganizowany zespół umożliwiający prowadzenie działalności gospodarczej. W związku z tym, mając na uwadze, że warunki, o których mowa w art. 55¹ Kodeksu cywilnego, zostaną spełnione, to darowizna całego majątku Podatnika związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą nie będzie podlegała podatkowi VAT jako darowizna przedsiębiorstwa.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2011r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów, w myśl art. 7 ust.1 cyt. ustawy, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel ().

Stosownie do treści art. 7 ust. 2 ww. ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa w szczególności:

  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
  2. wszelkie inne darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów.

W myśl art. 6 pkt 1 ww. ustawy przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Pojęcie transakcji zbycia należy rozumieć w sposób zbliżony do terminu dostawy towarów w ujęciu art. 7 cyt. ustawy, tzn. zbycie obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem jak właściciel, np. sprzedaż, zamianę, darowiznę, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego, czyli aportu. Zbycie przedsiębiorstwa podlega zasadzie swobody umów, a więc może nastąpić na podstawie każdej czynności rozporządzającej.

W myśl art. 155 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) umowa sprzedaży, zamiany, darowizny, przekazania nieruchomości lub inna umowa zobowiązująca do przeniesienia własności rzeczy co do tożsamości oznaczonej przenosi własność na nabywcę, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej albo że strony inaczej postanowiły. Jak wynika, z treści art. 888 § 1 cyt. kodeksu przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku.

Z powołanych przepisów prawa cywilnego wynika zatem, iż umowa darowizny należy do umów cywilnoprawnych przenoszących prawo własności na nabywcę określonych towarów (rzeczy).

Zgodnie z treścią art. 551 ustawy Kodeks cywilny przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmuje ono w szczególności:

  1. oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);
  2. własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;
  3. prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;
  4. wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;
  5. koncesje, licencje i zezwolenia;
  6. patenty i inne prawa własności przemysłowej;
  7. majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;
  8. tajemnice przedsiębiorstwa;
  9. księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Stosownie z art. 552 Kodeksu cywilnego czynność prawna, mająca za przedmiot przedsiębiorstwo, obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba, że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych.

Przedsiębiorstwo, jako przedmiot zbycia, musi zatem stanowić całość pod względem organizacyjnym i funkcjonalnym. Składniki materialne i niematerialne wchodzące w skład przedsiębiorstwa powinny pozostawać ze sobą we wzajemnych relacjach w ten sposób, iż można mówić o nich jako o zespole, a nie zbiorze pewnych elementów. Istotne jest, aby w zbywanym przedsiębiorstwie zachowane zostały funkcjonalne związki pomiędzy poszczególnymi składnikami, tak żeby przekazana masa mogła posłużyć kontynuowaniu określonej działalności gospodarczej.

Z przedstawionego we wniosku opisu wynika, iż Wnioskodawczyni prowadzi od wielu lat działalność gospodarczą polegającą na sprzedaży artykułów wyposażenia wnętrz mieszkań oraz działalności dewelopersklej. Wnioskodawczyni rozważa przekazanie całego swego majątku związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą czyli wszystkich aktywów i zobowiązań związanych z działalnością gospodarczą w darowiźnie na rzecz swego syna, który będzie kontynuował prowadzoną działalność gospodarczą (w przypadku majątku stanowiącego współwłasność Darczyńcy oraz jej małżonka darowizny dokonywać będą oni wspólnie). Przekazywany w darowiźnie majątek będzie obejmował realizowany w ramach działalności gospodarczej projekt deweloperski polegający na wzniesieniu budynku biurowo-usługowego (obecnie budynek jest w stanie surowym w trakcie wykańczania, w księgach ujęty jako środek trwały w budowie), nieruchomość gruntowa o przeznaczeniu budowlanym (ujęta w ewidencji środków trwałych), samochód, sprzęt biurowy etc. jak również majątek obrotowy stanowiący artykuły wyposażenia wnętrz mieszkań, które są obecnie sprzedawane za pośrednictwem Internetu oraz środki pieniężne na rachunku bankowym. Wnioskodawczyni w momencie dokonania darowizny rozważa zaprzestanie albo zawieszenie prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Syn Wnioskodawczyni rozpocznie prowadzenie działalności gospodarczej z dniem otrzymania darowizny uzyskując odpowiedni wpis w ewidencji działalności gospodarczej i rejestrację jako podatnik VAT czynny. Obdarowany po otrzymaniu darowizny będzie kontynuował działalność gospodarczą w niezmienionej formie w oparciu o składniki majątkowe, z czasem może dokonać rozszerzenia albo reorganizacji jej zakresu.

W niniejszym przypadku przedmiot darowizny stanowi funkcjonalną i organizacyjną całość, składającą się z elementów materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań) przygotowanych do prowadzenia przy ich pomocy działalności gospodarczej niemal natychmiast po przeniesieniu ich własności. Na podstawie faktu, iż przenoszone zostają wszelkie składniki majątku, istotne dla prowadzenia działalności gospodarczej można stwierdzić, że Wnioskodawczyni dokona darowizny przedsiębiorstwa spełniającego definicję przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego. Z tego względu, na podstawie art. 6 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług darowizna całości przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego pozostaje poza zakresem opodatkowania podatkiem od towarów i usług tj. nie podlega opodatkowaniu na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Uwzględniając przywołane uregulowania prawne w świetle przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego stwierdzić należy, że darowizna całego majątku Wnioskodawczyni związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą, obejmującego wszystkie aktywa i zobowiązania związane z prowadzoną działalnością nie będzie podlegać podatkowi VAT. Darowizna przedsiębiorstwa spełniającego definicję przedsiębiorstwa (w rozumieniu Kodeksu cywilnego), na mocy art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług będzie czynnością wyłączoną spod działania ustawy, tj. nie będzie podlegać opodatkowaniu tym podatkiem. Tym samym stanowisko Wnioskodawczyni uznaje się za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Wniosek ORD-IN

Treść w pliku PDF 351 kB

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie