Czy w przedstawionym przez Spółkę stanie faktycznym wystawienie zbiorczej faktury korygującej będzie uprawniało Spółkę do obniżenia obrotu i kwoty nal... - Interpretacja - IPPP1/443-224/12-3/AP

ShutterStock
Interpretacja indywidualna z dnia 24.05.2012, sygn. IPPP1/443-224/12-3/AP, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie

Temat interpretacji

Czy w przedstawionym przez Spółkę stanie faktycznym wystawienie zbiorczej faktury korygującej będzie uprawniało Spółkę do obniżenia obrotu i kwoty należnego podatku VAT, jeżeli Spółka będzie posiadać potwierdzenie otrzymania tej faktury przez nabywcę towaru?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 8 marca 2012 r. (data wpływu 12 marca 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia obrotu i kwoty należnego podatku VAT w przypadku posiadania potwierdzenia otrzymania zbiorczej faktury korygującej przez nabywcę towaru jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 marca 2012 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia obrotu i kwoty należnego podatku VAT w przypadku posiadania potwierdzenia otrzymania zbiorczej faktury korygującej przez nabywcę towaru.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Sp. z o.o. (dalej: Spółka) zajmuje się dystrybucją na terytorium Polski homeopatycznych produktów leczniczych oraz produktów kosmetycznych (dalej: towary). Spółka nabywa powyższe towary w ramach nabycia wewnątrzwspólnotowego w celu ich odsprzedaży do hurtowni farmaceutycznych. Następnie hurtownie farmaceutyczne dystrybuują te produkty do aptek.

Sprzedaż towarów do hurtowni farmaceutycznych jest dokumentowana przez Spółkę fakturami VAT. Na przedmiotowych fakturach Spółka wskazuje dane (ilość, wartość netto, stawka podatku VAT, wartość brutto) odrębnie dla poszczególnych grup produktów leczniczych.

W celu zwiększenia sprzedaży Spółka udziela hurtowniom farmaceutycznym rabatów od ceny produktów leczniczych zakupionych przez te hurtownie w danym okresie czasu np. w ciągu miesiąca lub kwartału. Wysokość rabatu uzależniona jest od ilości towarów zakupionych przez hurtownie lub od ilości towarów sprzedanych przez hurtownie do aptek (tzw. rabaty przepływowe). Ze względu na uwarunkowania biznesowe schemat udzielania rabatów jest zróżnicowany.

Spółka stosuje różne rabaty w zależności od rodzaju asortymentu. Ponadto nie cały asortyment objęty jest programem rabatowym.

W konsekwencji, na koniec każdego okresu rozliczeniowego kalkulowana jest łączna kwota rabatu dla danego kontrahenta, na którą składa się:

  • suma rabatów przyznanych za zakupy poszczególnych produktów leczniczych, które są objęte systemem rabatowym oraz
  • suma rabatów przyznanych za dobre wyniki sprzedaży do aptek poszczególnych produktów objętych rabatem.

Tak obliczona wartość stanowić będzie wielkość rabatu kwotowego, jakiego udzieli Spółka danemu kontrahentowi w odniesieniu do całości dokonanego z nim obrotu (tj. wszystkich dostaw dokonanych na rzecz danego kontrahenta, niezależnie od ich przedmiotu) w okresie, którego dotyczy rozliczenie.

Rabat udzielony w odniesieniu do wszystkich dostaw towarów, a obliczony w odniesieniu do części asortymentu, Spółka zamierza dokumentować za pomocą zbiorczej faktury korygującej.

Wystawiona zbiorcza faktura korygująca zawierałaby następujące informacje:

  • oznaczenie korekta lub faktura korygująca;
  • numer kolejny oraz datę jej wystawienia;
  • nazwy sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy;
  • numery identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy;
  • okres, do którego odnosi się udzielany rabat;
  • łączną kwotę udzielonego rabatu oraz łączną kwotę zmniejszenia podatku należnego.

Jeżeli rabat będzie dotyczył sprzedaży opodatkowanej różnymi stawkami, kwotę rabatu oraz kwotę zmniejszenia podatku należnego wykazywane będą na zbiorczej fakturze korygującej w podziale na kwoty w odniesieniu do poszczególnych stawek podatku VAT.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w przedstawionym przez Spółkę stanie faktycznym wystawienie zbiorczej faktury korygującej będzie uprawniało Spółkę do obniżenia obrotu i kwoty należnego podatku VAT, jeżeli Spółka będzie posiadać potwierdzenie otrzymania tej faktury przez nabywcę towaru...

Zdaniem Wnioskodawcy, w przedstawionym przez Spółkę stanie faktycznym wystawienie zbiorczej faktury korygującej będzie uprawniało Spółkę do obniżenia obrotu i kwoty należnego podatku VAT, jeżeli Spółka będzie posiadać potwierdzenie otrzymania tej faktury przez nabywcę towaru.

Powyższe stanowisko Spółka argumentuje następująco:

Art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług stanowi, cyt.:

Podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy lub osoby trzeciej. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

Stosownie do art. 29 ust. 4, cyt.:

Podstawę opodatkowania zmniejsza się o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (bonifikat, opustów, uznanych reklamacji i skont) i o wartość zwróconych towarów, zwróconych kwot nienależnych w rozumieniu przepisów o cenach oraz zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, z zastrzeżeniem ust. 4a i 4b.

Spółka wystawiając zbiorczą fakturę korygującą, w której wykaże kwotę rabatu w odniesieniu do całości obrotu, w podziale na kwoty dotyczące poszczególnych stawek będzie miała prawo do obniżenia obrotu oraz kwoty należnego podatku VAT.

Na podstawie art. 29 ust. 4a, cyt.:

4a. W przypadku gdy podstawa opodatkowania ulega zmniejszeniu w stosunku do podstawy określonej w wystawionej fakturze, obniżenia podstawy opodatkowania podatnik dokonuje pod warunkiem posiadania, przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, w którym nabywca towaru lub usługi otrzymał korektę faktury, potwierdzenia otrzymania korekty faktury przez nabywcę towaru lub usługi, dla którego wystawiono fakturę. Uzyskanie potwierdzenia otrzymania przez nabywcę towaru lub usługi korekty faktury po terminie złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy uprawnia podatnika do uwzględnienia korekty faktury za okres rozliczeniowy, w którym potwierdzenie to uzyskano.

Wniosek:

Zgodnie z art. 29 ust. 4a ustawy o VAT w sytuacji opisanej przez Spółkę wystawienia zbiorczej faktury korygującej na podstawie przepisu § 13 ust. 3 Rozporządzenia w sprawie faktur Spółka będzie uprawniona na podstawie tej faktury do obniżenia obrotu oraz kwoty należnego podatku VAT, jeżeli Spółka będzie posiadać potwierdzenie otrzymania tej faktury przez nabywcę towaru.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Zauważyć ponadto należy, iż w dniu 26 sierpnia 2011 r. opublikowany został tekst jednolity ustawy o podatku od towarów i usług Dz. U. z 2011 r. Nr 177 poz. 1054.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Jednocześnie nadmienić należy, iż niniejsza interpretacja dotyczy przedstawionej we wniosku sytuacji jedynie w zakresie prawa do obniżenia obrotu i kwoty należnego podatku VAT w przypadku posiadania potwierdzenia otrzymania zbiorczej faktury korygującej przez nabywcę towaru. W zakresie możliwości dokumentowania przyznawanych rabatów za pomocą zbiorczej faktury korygującej wydane zostało odrębne rozstrzygnięcie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Referencje

IPPP1/443-224/12-2/AP, interpretacja indywidualna

Wniosek ORD-IN

Treść w pliku PDF 636 kB

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie