Jak wynika ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku Podatnik prowadząc gospodarstwo rolne rozlicza podatek od towarów i usług, w związku z rez... - Interpretacja - PP-443/12/58/2006

Shutterstock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 20.03.2006, sygn. PP-443/12/58/2006, Urząd Skarbowy w Łukowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Jak wynika ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku Podatnik prowadząc gospodarstwo rolne rozlicza podatek od towarów i usług, w związku z rezygnacją ze zwolnienia o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zmianami). W związku z tym, nabywa dla celów wykonywania czynności opodatkowanych m.in. usługi telekomunikacyjne. Z przedłożonej kopii faktury wynika, iż nabywcą usług telekomunikacyjnych jest Pan X. Faktura dokumentuje zakup usług telekomunikacyjnych dla celów gospodarstwa rolnego oraz dla celów bytowych.Na tle tak przedstawionego stanu faktycznego Strona sformowała zapytanie, czy w celu odliczenia podatku naliczonego z tytułu zakupu usług telekomunikacyjnych wystarczającym jest posiadanie faktury VAT wystawionej na imię i nazwisko Strony, czy też konieczne jest posiadanie faktury wystawionej na gospodarstwo rolne Strony.

Zajmując swe stanowisko Strona poinformowała, iż w jej opinii w celu odliczenia podatku naliczonego z tytułu zakupu usług telekomunikacyjnych wystarczającym jest posiadanie faktury VAT wystawionej na imię i nazwisko Strony.

Zgodnie z treścią art. 2 pkt 15 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) ilekroć w przepisach jest mowa o działalności rolniczej rozumie się przez to produkcję roślinną i zwierzęcą, w tym również produkcję materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcje warzywniczą, gruntową, szklarniową i pod folią, produkcję roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadowniczą, chów, hodowlę i produkcję materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcję zwierzęcą typu przemysłowego lub fermowego oraz chów i hodowlę ryb i innych organizmów żyjących w wodzie, a także uprawy w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych, uprawy grzybów i ich grzybni, uprawy roślin "in vitro", fermową hodowlę i chów drobiu rzeźnego i nieśnego, wylęgarnię drobiu, hodowlę i chów zwierząt futerkowych i laboratoryjnych, chów i hodowlę dżdżownic i entomofagów i jedwabników, prowadzenie pasiek oraz chów i hodowlę innych zwierząt poza gospodarstwem rolnym oraz sprzedaż produktów gospodarki leśnej i łowieckiej, z wyjątkiem drewna okrągłego z drzew tropikalnych (PKWiU 02.01.13) oraz bambusa (PKWiU 02.01.42-00.11), a także świadczenie usług rolniczych.Przez rolnika ryczałtowego rozumie się rolnika dokonującego dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej produkcji rolniczej lub świadczącego usługi rolnicze, korzystającego ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3, z wyjątkiem rolnika obowiązanego na podstawie odrębnych przepisów do prowadzenia ksiąg rachunkowych. (art. 2 pkt 19 ustawy o VAT). Pod pojęciem produktów rolnych należy rozumieć towary wymienione w załączniku nr 2 do ustawy oraz towary wytworzone z nich przez rolnika ryczałtowego z produktów pochodzących z jego własnej działalności rolniczej przy użyciu środków zwykle używanych w gospodarstwie rolnym, leśnym i rybackim (art. 2 pkt 20 ustawy o VAT).

Zgodnie z brzmieniem art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT zwalnia się od podatku dostawę produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej, dokonywaną przez rolnika ryczałtowego oraz świadczenie usług rolniczych przez rolnika ryczałtowego. Rolnicy ryczałtowi w zakresie prowadzonej działalności rolniczej, jeżeli dostarczają produkty rolne są zwolnieni zgodnie z art. 117 ustawy o VAT z obowiązku:1.wystawiania faktur, o których mowa w art.1062.prowadzenia ewidencji dostaw i nabyć towarów i usług3.składania w urzędzie skarbowym deklaracji podatkowej, o której mowa w art. 99 ust. 14.dokonania zgłoszenia rejestracyjnego, o którym mowa w art. 96.Wyjątkiem od zasady jest sytuacja, w której rolnik ryczałtowy zamierza zrezygnować z przysługującego mu zwolnienia z VAT w zakresie prowadzonej działalności rolniczej.Dokonywana przez dotychczasowego rolnika ryczałtowego sprzedaż produktów rolnych podlega opodatkowaniu, jeżeli zrezygnuje on dobrowolnie ze zwolnienia lub gdy jest obowiązany na podstawie odrębnych przepisów do prowadzenia ksiąg rachunkowych.Z przepisu art. 43 ust. 3 ustawy o VAT wynika, że rolnik ryczałtowy dokonujący dostawy produktów rolnych lub świadczący usługi rolnicze, które są zwolnione od podatku na podstawie ust. 1 pkt 3, może zrezygnować z tego zwolnienia pod warunkiem:1) dokonania w poprzednim roku podatkowym dostawy produktów rolnych oraz świadczenia usług rolniczych o wartości przekraczającej 20.000 zł, oraz2) dokonania zgłoszenia rejestracyjnego, o którym mowa w art. 96 ust. 1 i 2, oraz3) prowadzenia ewidencji, o której mowa w art. 109 ust. 3.Zgodnie z brzmieniem art. 43 ust. 4 ustawy o VAT rolnik ryczałtowy, który zamierza zrezygnować ze zwolnienia określonego w ust. 1 pkt 3, jest obowiązany prowadzić ewidencję, o której mowa w art. 109 ust. 1 przez okres co najmniej 3 kolejnych miesięcy poprzedzających bezpośrednio miesiąc, od którego rolnik ten zrezygnuje ze zwolnienia. Z danych posiadanych przez organ podatkowy, wynika, iż Strona zrezygnowała ze zwolnienia o którym mowa w art. 43 ust. 1ustawy o podatku od towarów i usług z dniem 01.02.2006 r. (VAT-R - data wpływu do US 17.01.2006 r.).

Zgodnie z brzmieniem art. 86 ust. 1 ustawy o VAT w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (...).

Zgodnie z brzmieniem art. 88 ust. 4 ustawy o VAT obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96 (...).Z przepisu art. 96 ustawy o VAT wynika, że podmioty, o których mowa w art. 15, są obowiązane przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5 złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne (...).Zatem prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia towarów i usług przysługuje tylko zarejestrowanemu podatnikowi podatku VAT.

Reasumując Stronie, pod warunkiem spełnienia wymogów z art. 43 ust. 3 i art. 43 ust. 4 ustawy o VAT, która zrezygnuje ze zwolnienia przysługującego jej z racji statusu rolnika ryczałtowego oraz dokona zgłoszenia rejestracyjnego (VAT-R) i nabędzie towary i usługi, które będą miały związek z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi podatkiem VAT przysługiwało będzie prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu ich nabycia. Kwotę podatku naliczonego zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt. 1 lit. a cyt. ustawy stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług. Zgodnie z § 9 ust. 1 pkt. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95 poz. 798 ze zmianami) faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży powinna zawierać, co najmniej imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy.

Tak więc, w sytuacji gdy Strona w związku z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi podatkiem VAT nabywa usługi telekomunikacyjne, przy czym na fakturze VAT dokumentującej nabycie tych usług widnieje imię i nazwisko Strony, wówczas w celu realizacji prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wystarczającym jest posiadanie m.in. faktury gdzie w polu nabywca widnieje imię i nazwisko nabywającego daną usługę.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łukowie uznaje za prawidłowe stanowisko Strony zawarte we wniosku, iż w celu odliczenia podatku naliczonego z tytułu zakupu usług telekomunikacyjnych wystarczającym jest posiadanie faktury VAT wystawionej na imię i nazwisko Strony.

Urząd Skarbowy w Łukowie