Działając na podstawie przepisów: art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. ... - Interpretacja - III-2/443-27.2/30737/06/PJ

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 21.06.2006, sygn. III-2/443-27.2/30737/06/PJ, Drugi Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Działając na podstawie przepisów: art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), udzielając interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług w indywidualnej sprawie Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty uznaje za prawidłowe stanowisko Podatnika przedstawione we wniosku z dnia 25.04.2006 r.

Z wniosku z dnia 25.04.2006 r. (data wpływu do tut. urzędu 19.05.2006 r.) wynika, że Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży detalicznej płyt gramofonowych (winylowych). Towar wysyłany jest do nabywcy pocztą. Zapłata za towar otrzymywana jest na konto bankowe w formie przelewu, zaś sporadycznie jest przyjmowana gotówką w siedzibie przedsiębiorcy. Z przelewu jasno wynika jakiej transakcji zapłata dotyczyła.

W związku z opisanymi wyżej faktami Podatnik zwrócił się z zapytaniem, czy w przypadku rozpoczęcia ewidencjonowania obrotu przy zastosowaniu kasy fiskalnej, ma prawo ewidencjonować na kasie jedynie obrót ze sprzedaży, za którą zapłata nastąpiła gotówką czy również dostawę płyt opłaconą w całości przelewem bankowym.

Zdaniem Podatnika, na kasie powinna być rejestrowana jedynie dostawa opłacona gotówką, nie zaś przelewem bankowym.

Zgodnie z art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących. Jednak w § 2 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28.03.2006 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. Nr 51, poz. 375 ze zm.) ustawodawca do dnia 31.12.2006r. wprowadził zwolnienie z obowiązku ewidencjonowania na kasie sprzedaży w zakresie czynności wymienionych w załączniku do rozporządzenia. W pozycji 43 załącznika do w/w rozporządzenia wymieniono dostawę towarów w systemie wysyłkowym (pocztą lub przesyłkami kurierskimi), za wyjątkiem dostawy paliw płynnych, gazowych oraz dostaw towarów wymienionych w § 4 rozporządzenia, za które zapłata w całości następuje za pośrednictwem poczty lub banku na rachunek bankowy podatnika, pod warunkiem, że z ewidencji i dowodów dokumentujących transakcję jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie dostawy zapłata dotyczyła.

Jednocześnie w objaśnieniach do w/w załącznika wskazano że:

  1. zwolnienie nie dotyczy podatników, którzy rozpoczęli ewidencjonowanie przedmiotowych dostaw towarów przed dniem 1 kwietnia 2006r., oraz
  2. w zakresie sprzedaży wysyłkowej towarów korzystanie ze zwolnienia możliwe jest tylko przez podatników, którzy niezależnie od innych wymogów dotyczących zwolnienia z ewidencjonowania prowadzą szczegółową ewidencję dowodów zapłaty, na podstawie której można ustalić również dane (w tym adres) osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej lub osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą w formie indywidualnego gospodarstwa rolnego, na rzecz której dokonano wysyłki towarów.

W przedstawionym stanie faktycznym mamy do czynienia z sytuacją, w której Podatnik nie rozpoczął ewidencjonowania sprzedaży na kasie fiskalnej przed dniem 01.04.2006 r. Zatem przy spełnieniu warunku prowadzenia szczegółowej ewidencji dowodów zapłaty, o której mowa w objaśnieniach do pozycji 43 załącznika do rozporządzenia o kasach rejestrujących, podatnik jest zwolniony z obowiązku rejestrowania na kasie sprzedaży płyt gramofonowych dostarczanych nabywcy przez pocztę lub przesyłką kurierską, za które zapłata następuje w całości przelewem bankowym.

Jeżeli podatnik będzie zobowiązany do rejestrowania sprzedaży na kasie fiskalnej, a którykolwiek z warunków wymienionych w pozycji 43 załącznika do w/w rozporządzenia nie zostanie spełniony, np. zapłata nastąpi gotówką lub dostawa towaru nie będzie dokonana przez pocztę lub kurierem, transakcje powinny zostać zaewidencjonowane na kasie fiskalnej.

Niniejszej odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu oraz stan prawny obowiązujący na dzień udzielenia odpowiedzi.

Drugi Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty