Temat interpretacji
Z przedstawionego w piśmie z dnia 09.01.2006 r. stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca - Pan (...) prowadzi gospodarstwo rolno-ogrodnicze i jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. W celu zaspokojenia potrzeb gospodarstwa Pan (...) nabył urządzenia związane z elementami elektrowni wiatrowej i deklaracjach dla podatku od towarów i usług dokonał pomniejszenia podatku należnego o podatek naliczony określony w fakturach dokumentujących zakup tych urządzeń. Wnioskodawcy zwracają się z zapytaniem czy słuszne jest prezentowane przez Nich stanowisko, iż sprzedaż tych urządzeń dokonana przez męża na rzecz żony, zarejestrowanej jako odrębny podmiot prowadzący działalność gospodarczą w zakresie produkcji energii elektrycznej, podlega podatkowi VAT według stawki 22% oraz, że wystawiona w tych okolicznościach faktura VAT będzie podstawą do odliczenia podatku naliczonego w firmie żony.
Odpowiadając na zapytanie dotyczące powyższej sprawy, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kaliszu uprzejmie wyjaśnia:Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.Towarami, w rozumieniu art. 2 pkt 6 ww. ustawy, są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Przez towary używane, zgodnie z definicją zawartą w art. 43 ust 2 ustawy o VAT, należy rozumieć budynki i budowle lub ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat i pozostałe towary, z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku.
W przedstawionym przypadku zwolnienie określone w cytowanym art. 43 ust. 1 pkt 2 nie może mieć zastosowania, ze względu na fakt, iż nie został spełniony warunek, o którym mowa w tym przepisie, bowiem Wnioskodawca dokonał obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony od zakupu przedmiotowych urządzeń. Zatem do dostawy tych urządzeń należy zastosować stawkę podatku wymienioną w art. 41 ust. 1 ustawy o VAT w wysokości 22%. Wystawiona przez Wnioskodawcę faktura dokumentująca tę dostawę, będzie stanowić podstawę do obniżenia kwoty podatku należnego u nabywcy - w opisanej sytuacji w firmie żony. Biorąc pod uwagę w/w przepisy oraz stan faktyczny w przedmiotowej sprawie, tut. Organ uznaje stanowisko przedstawione we wniosku za właściwe.
Powyższej interpretacji udzielono wg stanu prawnego na dzień jej wydania i w oparciu o przedstawiony w zapytaniu stan faktyczny. W przypadku zmiany - po jej udzieleniu - przepisów prawa w omawianym zakresie lub okoliczności stanu faktycznego interpretacja ta nie będzie mieć zastosowania.