Temat interpretacji
W dniu 6 marca 2006 roku do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Bełchatowie wpłynął wniosek spółki jawnej o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.
Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym w ramach prowadzonej działalności gospodarczej Spółka realizuje kontrakt na dostawę instalacji rurociągowych wraz z dostawą materiałów i montażem na budowie - roboty instalacyjne. Zgodnie z zapisem w kontakcie zapłata za to zadanie następować będzie w 4 etapach. Wykonanie pierwszego etapu zadania, stanowiącego 20% wartości kontraktu, zostało potwierdzone protokołem częściowego odbioru robót z dnia 1 września 2005 roku. W dniu tym wystawiono również fakturę VAT na wartość 20% ceny umownej określonej kontraktem z 30 dniowym terminem płatności. Zapłata nastąpiła w dniu 4 listopada 2005 roku. Podatek należny z tyt. tej transakcji Spółka rozliczyła w deklaracji VAT-7 za m-c październik 2005 roku.
Zdaniem Spółki w opisanym przypadku nie mają zastosowania przepisy dot. opodatkowania zaliczek ponieważ w kontrakcie nie przewidziano zaliczki. Natomiast ma zastosowanie szczególny moment powstania obowiązku podatkowego określony w art.19 ust. 13 pkt 2 lit. d ustawy o podatku od towarów i usług, gdyż powyższa faktura została wystawiona po rozpoczęciu robót i realizacji I etapu przewidzianego w kontrakcie.
Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa uwzględniając stan faktyczny przedstawiony w piśmie Spółki złożonym w dniu 06 marca 2006 roku oraz piśmie uzupełniającym złożonym w dniu 05 maja 2006 roku, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Bełchatowie niniejszym wyjaśnia:
W myśl postanowień art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu tym podatkiem podlega między innymi odpłatna dostawa towarów oraz odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1. Natomiast przepis ust. 13 pkt 2 lit. d wyżej powołanego art. 19 ustawy stanowi, iż, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30 dnia, licząc od dnia wykonania usług budowlanych lub budowlano - montażowych. Zgodnie z ust. 14 cytowanego artykułu, powyższy przepis stosuje się również do usług przyjmowanych częściowo, których odbiór jest dokonywany na podstawie protokołów zdawczo-odbiorczych.
Biorąc pod uwagę przedstawiony przez Spółkę stan faktyczny stwierdzić należy, że w zakresie objętym zapytaniem będzie miał zastosowanie szczególny moment powstania obowiązku podatkowego określony w wyżej powołanym art. 19 ust. 13 pkt 2 lit d ustawy o podatku od towarów i usług. Zapłata nastąpiła po upływie 30 dni od dnia odbioru robót dlatego też obowiązek podatkowy powstał 30 dnia od odbioru, tj. 1 października 2005 roku, czyli Spółka prawidłowo rozliczyła podatek należny wynikający z opisanej faktury wystawionej w dniu 1 września 2005 roku.
Wobec powyższego, tutejszy organ uznał stanowisko przedstawione w złożonym wniosku - za prawidłowe.
Niniejsza interpretacja odnosi się wyłącznie do przedstawionego przez wnioskodawcę stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego,nie jest wiążąca dla strony, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla wnioskodawcy - do czasu jej zmiany lub uchylenia.