Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku z dnia 15.03.2006 r. wynika, że Spółka nie posiadając faktury dokumentującej nabycie materiałów, na p... - Interpretacja - US.III/2-443/23/I/2006

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 10.04.2006, sygn. US.III/2-443/23/I/2006, Urząd Skarbowy w Tomaszowie Mazowieckim

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku z dnia 15.03.2006 r. wynika, że Spółka nie posiadając faktury dokumentującej nabycie materiałów, na podstawie dokumentacji sporządzonej we własnym zakresie, odliczyła podatek od towarów i usług w deklaracji VAT-7 za miesiąc listopad 2004 r. W późniejszym okresie podatek naliczony nie potwierdzony fakturą, jako błędnie odliczony za w/w miesiąc, został skorygowany i ostatecznie prawidłowo rozliczony.Pomimo zapewnień kontrahenta - dostawcy materiałów, iż wystawiona przez niego faktura dokumentująca tę transakcję została wysłana pocztą, Spółka jej nie otrzymała. W związku z tym, że Spółka zamierza wystąpić do kontrahenta o wystawienie duplikatu w/w faktury, zwróciła się z zapytaniem do tutejszego Organu - czy będzie mogła dokonać odliczenia od podatku należnego kwotę podatku od towarów i usług wykazaną na duplikacie faktury w momencie (dacie) jego otrzymania?
Zdaniem Spółki nie istnieją, żadne prawne przeszkody określone w przepisach ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, a także rozporządzeniach wykonawczych do odliczenia podatku naliczonego od podatku należnego.

Po przeanalizowaniu zaprezentowanego we wniosku stanu faktycznego, stanowiska wnioskodawcy oraz mając na uwadze obowiązujące przepisy prawa tut. Organ podatkowy stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.Natomiast zgodnie z art. 86 ust. 10 pkt 1 w/w ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę, albo dokument celny, z zastrzeżeniem pkt 2-4 oraz ust. 11, 12, 16 i 18. W świetle art. 86 ust. 11 podatnik, który nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy. W związku z faktem, że Spółka nie otrzymała od dostawcy faktury potwierdzającej dokonaną transakcję zastosowanie znajduje § 22 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798). Zgodnie z w/w przepisem jeżeli oryginał faktury lub faktury korygującej ulegnie zniszczeniu albo zginie sprzedawca na wniosek nabywcy ponownie wystawia fakturę lub fakturę korygującą, zgodnie z danymi zawartymi w kopii tej faktury lub faktury korygującej. Faktura lub faktura korygująca wystawiona ponownie musi dodatkowo zawierać wyraz DUPLIKAT oraz datę wystawienia duplikatu. Pojęcie "faktury" użyte w przepisie art. 86 ust. 2 pkt 1 należy rozumieć w znaczeniu szerszym tj. obejmującym obok faktur pierwotnych, także faktury korygujące, duplikaty faktur oraz inne dokumenty traktowane na podstawie § 20 w/w rozporządzenia na równi z fakturami sensu stricto. Wobec powyższego należy uznać, że stosownie do przywołanych wyżej przepisów, tj. art. 86 ust. 10 pkt 1 i ust. 11 ustawy o podatku od towarów i usług Spółce będzie przysługiwało prawo pomniejszenia podatku od towarów i usług należnego w okresie rozliczeniowym w którym Spółka otrzyma duplikat faktury lub w miesiącu następnym.
Biorąc powyższe pod uwagę, tutejszy Organ uznaje przedstawione przez Spółkę stanowisko - za prawidłowe.

Urząd Skarbowy w Tomaszowie Mazowieckim