Temat interpretacji
Z przedstawionego przez wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, że w 2005 roku wynajął on lokal użytkowy. Zgodnie z postanowieniami umowy co miesiąc wystawiał faktury VAT za wykonane usługi najmu. Ponieważ najemca nie zapłacił należności wynikającej z dwóch kolejnych faktur, zerwał umowę dzierżawy ze skutkiem natychmiastowym. Pomimo dodatkowych wezwań, dotychczas najemca nie uregulował należności za wykonane usługi.
W związku z powyższym podatnik zwraca się z zapytaniem, czy obowiązany jest opodatkować podatkiem VAT usługi najmu lokalu użytkowego, za które nie otrzymał zapłaty ?
Jego zdaniem nie zachodzi konieczność opodatkowania tych usług podatkiem od towarów i usług z racji tego, że nie otrzymał zapłaty za ich wykonanie - w związku z ich wykonaniem poniósł stratę. Ponieważ umowa została już rozwiązana, jest on przekonany o tym, że nie występują już żadne skuteczne mechanizmy ściągnięcia zapłaty.
Zakres opodatkowania podatkiem od towarów i usług określony został w art. 5 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zmianami), w myśl którego opodatkowaniu podlega między innymi odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Zawierając umowę najmu najemca korzysta z usług najmu, natomiast wynajmujący otrzymuje za wykonanie tej usługi zapłatę.Usługa najmu ma zatem charakter usługi odpłatnej i w związku z tym na podstawie wyżej wymienionego przepisu ustawy o podatku od towarów i usług podlega opodatkowaniu tym podatkiem.
Wg podstawowej zasady określonej w art. 19 ust. 1 tejże ustawy, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2 - 21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust.1. W tej sprawie zastosowanie ma jedynie zastrzeżenie określone w ust. 13 pkt 4 artykułu 19 ustawy, zgodnie z którym obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż z upływem terminu płatności określonego w umowie lub fakturze - z tytułu świadczenia na terytorium kraju usług najmu, dzierżawy, leasingu lub usług o podobnym charakterze (...).
Powyższy przepis wskazuje, że świadczone na terytorium kraju usługi najmu winny być opodatkowane podatkiem od towarów i usług z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty. Jeżeli jednak zapłata nie nastąpi przed terminem płatności określonym w umowie najmu lub na fakturze, wówczas usługi te winny zostać opodatkowane przez podatnika je wykonującego w momencie, w którym przypadał uzgodniony pomiędzy stronami termin płatności. Zapłata za wykonane usługi najmu przesądza zatem o momencie ich opodatkowania jedynie w przypadku, jeżeli dokonana jest przed uzgodnionym terminem płatności.
W świetle powyższego należy stwierdzić, że wykonane usługi najmu lokalu użytkowego podatnik winien był opodatkować w momencie, w którym przypadał termin zapłaty za ich wykonanie, wynikający z zawartej umowy lub wystawionych faktur VAT. Fakt, iż najemca nie wywiązał się z obowiązku zapłaty za zakupione usługi nie zwalnia z obowiązku ich opodatkowania - nie przesuwa również tego obowiązku.
Reasumując - stanowisko wnioskodawcy w przedmiocie zapytania jest nieprawidłowe.
Niniejszej informacji udzielono w oparciu o stan sprawy przedstawiony w piśmie przesłanym przez pytającego, wg stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszego postanowienia. Interpretacja ta obowiązuje do czasu zmiany stanu prawnego lub faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.