POSTANOWIENIE - Interpretacja - PP/443-74/P-2/05/BS

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 27.01.2006, sygn. PP/443-74/P-2/05/BS, Urząd Skarbowy w Siemianowicach Śląskich

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r.Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. nr 8, poz. 60), Naczelnik UrzęduSkarbowego w Siemianowicach Śląskich stwierdza, że stanowiskoprzedstawione przez Wnioskodawcę we wniosku z dnia 22.11.2005r., który wpłynął w dniu 24.11.2005r., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej opodatkowania i stawki podatku od towarów i usług przy sprzedaży prawa wieczystego użytkowania gruntu zabudowanego fundamentami jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24.11.2005r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Siemianowicach Śląskich wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.
Pismem z dnia 07.12.2005r. organ podatkowy wezwał wnioskodawcę do uzupełnienia braków formalnych we wniosku. Wniosek został uzupełnionyw dniach 07.12.2005r. i 09.12.2005r.
Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojejwłaściwości naczelnik urzędu skarbowego, na pisemny wniosek podatnika,płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co dozakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnychsprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrolapodatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia na które przysługuje zażalenie.

Ze stanu faktycznego przedstawionego w piśmie wynika, że SpółdzielniaMieszkaniowa w ramach działalności statutowej rozpoczęła w 1990r. budowę budynku mieszkalno-usługowego, w którym, zgodnie z pozwoleniem na budowę, 61% miały stanowić lokale mieszkalne, a 39% - lokale użytkowe. Po ukończeniu budowy budynek posiadałby klasyfikację PKOB 1122. Działki, na których rozpoczęto realizację budynku, stanowią własność gminy i użytkowane są przez Spółdzielnię na warunkach wieczystego użytkowaniagruntów. Brak środków finansowych spowodował przerwanie budowy na etapie wykonania fundamentów. Fundamenty zostały naniesione na mapęewidencyjną. Obecnie Spółdzielnia dokonuje sprzedaży prawawieczystego użytkowania gruntów, na których wykonano fundamenty. Zgodnie z aktualnym planem zagospodarowania przestrzennego działki te przeznaczone są pod budownictwo mieszkalno-usługowe. Przyszły nabywca nieruchomości nie jest związany wydanym pozwoleniem na budowę i będzie mógł przeznaczyć obiekt na wskazany przez siebie cel.
Zdaniem wnioskodawcy, zgodnie z art. 43 ust. 2 pkt 2 oraz art. 113 ust. 13 pkt 1 lit. d), nie stosuje się zwolnień od podatku VAT do sprzedaży gruntów i terenów przeznaczonych pod zabudowę. Sprzedaż prawa wieczystego użytkowania ww. działek winna być opodatkowana według stawki 22%.

Stanowisko organu podatkowego.

Zgodnie z przepisem art. 5 ust 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatkuod towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniupodatkiem od towarów i usług podlegają między innymi odpłatna dostawatowarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl art. 2 pkt 6 w.w ustawy przez towary rozumie się m.in. rzeczy ruchome, jak równieżwszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części a także grunty.

Natomiast zgodnie z art. 8 ust. 1 w. cytowanej ustawy, przez świadczenieusług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osobyprawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej,które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym równieżprzeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względuna formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;(...).

Prawo wieczystego użytkowania gruntu jest innym niż własność prawemrzeczowym oraz niewątpliwie wartością niematerialna i prawną. Zatem sprzedaż prawa wieczystego użytkowania gruntu jest świadczeniem usług w rozumieniu art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku VAT i w związku z tym podlega opodatkowaniu tym podatkiem. Opodatkowaniu podlega przeniesienie przez podatnika prawa wieczystego użytkowania gruntu zabudowanego i niezabudowanego.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że Spółdzielnia w ramach swojej działalności gospodarczej odpłatnie przenosi prawo użytkowania wieczystego gruntu, na którym wykonano fundamenty.

Zgodnie z art. 2 pkt 12 ustawy o podatku od towarów i usług przez obiektybudownictwa mieszkaniowego - rozumie się budynki mieszkalne rodzinnestałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji ObiektówBudowlanych: 111 - Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 - Budynki odwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 - Budynki zbiorowegozamieszkania - wyłącznie: budynki kościołów i innych związkówwyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Ustawa o podatku VAT poprzez podanie klasyfikacji odwołuje się do PolskiejKlasyfikacji Obiektów Budowlanych, która stanowi usystematyzowany wykazobiektów budowlanych. Zgodnie z PKOB przez obiekt budowlany rozumie siękonstrukcję połączoną z gruntem w sposób trwały, wykonany z materiałówbudowlanych i elementów składowych będący wynikiem prac budowlanych.Budynkami natomiast są to zadaszone obiekty budowlane wraz zwbudowanymi instalacjami i urządzeniami technicznymi, wykorzystywanedla potrzeb stałych, przystosowane do przebywania ludzi, zwierząt lubochrony przedmiotów.

Przedmiotowy obiekt budowlany o docelowym przeznaczeniu mieszkalno-usługowym na dzień przeniesienia prawa użytkowania wieczystego gruntu znim związanego osiągnął poziom fundamentów. Zatemw świetle przytoczonych przepisów i definicji ten stan zaawansowania robót budowlanych wyklucza uznanie dokonanej zabudowy za obiekt budownictwa mieszkaniowego w rozumieniu przepisów art. 2 pkt 12 ustawy o podatku VAT.

W § 5 ust. 7 rozporządzenia Ministra Finansów z 27.04.2004r. w sprawiewykonania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 97, poz. 970 ze zm.) określono przypadki w których zbycie prawa użytkowaniawieczystego gruntów opodatkowane jest wg stawki 7% . Dotyczy toprzypadków gdy przedmiotem dostawy są budynki i budowle o charakterzemieszkalnym trwale związane z gruntem objętym prawem wieczystegoużytkowania. Natomiast jeśli przedmiotem dostawy są budynki lub budowlezwolnione od podatku VAT lub opodatkowane stawką 0%, to na zasadzie § 8ust. 1 pkt 12 cytowanego rozporządzenia, zbycie prawa użytkowaniawieczystego gruntów na których położone są te budynki jest zwolnione zpodatku VAT.

Biorąc pod uwagę powyższe wskazać należy, iż w przedmiotowej sprawie niewystępuje sprzedaż prawa użytkowania wieczystego gruntów wraz z dostawąbudynków lub budowli trwale z tym gruntem związanych, lecz jedynie zbycieprawa użytkowania wieczystego gruntów. Czynność ta jako świadczenie usługi w rozumieniu przepisów ustawy o podatku VAT podlega opodatkowaniu i zgodnie z art. 41 ust. 1 cytowanej ustawy o VAT, stawka podatku wynosi 22%.

W związku z powyższym Naczelnik tutejszego urzędu postanowił jak wsentencji.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejszainterpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcyorgany podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lubuchylenia.

Urząd Skarbowy w Siemianowicach Śląskich