Temat interpretacji
P O S T A N O W I E N I E
Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (j. t. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, tj. "Czy w przypadku, gdy dotychczasowi klienci Spółki, którym Spółka zobowiązana jest prowadzić księgi rachunkowe i płace zostali przejęci przez inną Spółkę za wypłatą przez nabywcę odszkodowania za każdego przejętego klienta, odszkodowanie to nie podlega opodatkowaniu VAT?" Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny
postanawia
uznać stanowisko Strony za nieprawidłowe
U z a s a d n i e n i e
Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczy między innymi usługi:
- w zakresie prowadzenia ksiąg rachunkowych dla przedsiębiorstw,
- badania sprawozdań finansowych,
- rozliczenia płac.
W związku z podjęciem decyzji o restrukturyzacji działalności Spółki, rozważana jest sprzedaż zorganizowanej części przedsiębiorstwa, tj. działu księgowości i działu płac Spółki. Nabywcą miałaby zostać spółka prawa handlowego. Poszczególne działy Spółki (dział księgowości oraz dział płac) nie stanowią całego przedsiębiorstwa ani też nie były wyodrębnionymi oddziałami samobilansującymi, konsekwentnie zatem wg Strony należałoby potraktować je jako zorganizowaną część przedsiębiorstwa.Do czasu podjęcia jednak ostatecznej decyzji co do terminu i warunków sprzedaży Spółka rozważa zawarcie z Nabywcą umowy dotyczącej podwykonawstwa usług księgowych. Zawarcie takiej umowy jest konieczne, gdyż w chwili obecnej Spółka prowadzi księgowość oraz rozlicza płace około 50 podmiotów. W najbliższym czasie rozwiązane zostaną umowy o pracę z personelem fizycznie wykonującym te usługi. Dlatego też do czasu zawarcia ostatecznej umowy sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa planuje się podpisanie z Nabywcą umowy o świadczenie na zlecenie Spółki usług księgowych oraz usług w zakresie rozliczania płac dla klientów spółki. W celu zabezpieczenia interesów Spółki, w umowie zostanie zawarta klauzula o ewentualnym odszkodowaniu (karze umownej) - swoistego rodzaju rekompensacie, jakie musiałby wypłacić Nabywca Spółce, gdyby klient Spółki rozwiązał umowę o współpracy ze Spółką i jednocześnie podpisał bezpośrednio z Nabywcą umowę na przedmiotowe usługi. Odszkodowanie za przejęcie klienta zostało wstępnie ustalone w wysokości 20% wynagrodzenia netto, jakie Spółka zrealizowała z poszczególnym klientem za ostatnich 12 miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym nastąpi rozwiązanie umowy o współpracę klienta ze Spółką. Nie można wykluczyć, iż w ten sposób wszyscy dotychczasowi klienci Spółki "przejdą" do Nabywcy. Konsekwentnie, gdyby tak się stało, niepotrzebne byłoby podpisywanie pomiędzy Spółką i Nabywcą odrębnej umowy sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Cel (wyzbycie się przez Spółkę działalności polegającej na prowadzeniu ksiąg rachunkowych i płac) byłby bowiem osiągnięty w inny sposób.Zdaniem Strony wypłata takiego odszkodowania nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Zgodnie z regulacją art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Natomiast w myśl art. 8 ust. 1 w/w ustawy przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:
1) przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
2) zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
3) świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.
W opisanej we wniosku sytuacji, odszkodowanie pełni funkcję wynagrodzenia za tolerowanie sytuacji przejęcia klienta przez Nabywcę, który w tej sytuacji czerpie niezaprzeczalną korzyść, (przejęcie klienta wiąże się ze zwiększeniem przychodów), a więc zostanie wypełniona definicja usługi wynikająca z art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.
Biorąc pod uwagę powyższe stwierdzić należy, że należność za przejęcie klientów jest odpłatnością za świadczenie usługi, dlatego też będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wg stawki podatku od towarów i usług w wysokości 22 %, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.
Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.
Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stany faktycznego przedstawionego we wniosku oraz prawnego obowiązującego w momencie wydania interpretacji.