Temat interpretacji
P O S T A N O W I E N I E
Na podstawie art. 14a § 1, § 4, art. 217 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa /t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 ze zm.) art. 27 ust. 3 pkt 2, ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11.03.2004r. (Dz. U. z 2004 r. Nr 54 poz. 535 ze zm.), § 27 ust. 1-4 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25.05.2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają
zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 95, poz. 798 ) Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Bielany:#61623; postanowił uznać stanowisko Strony przedstawione w zapytaniu z dnia 29.12.2005r., (uzupełnione w dniu 24.01.2006 r.) w zakresie świadczenia usług polegających na rekrutacji pracowników dla firm zagranicznych, za prawidłowe.
U Z A S A D N I E N I E
W dniu 29.12.2005 r. do tutejszego organu podatkowego wpłynął wniosek z prośbą o interpretację przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług i stanie faktycznym opisanym poniżej
Ze stanu faktycznego przedstawionego w zapytaniu wynika, iż Podatnik, prowadzi działalność gospodarczą której przedmiotem jest m.in. działalność związana z rekrutacją i udostępnianiem pracowników, sklasyfikowanych według PKWiU pod symbolem 74.50.12-00.00. Strona zamierza świadczyć usługi polegające na rekrutacji pracowników dla firm angielskich i irlandzkich.
Stanowisko Wnioskodawcy:
Zdaniem wnioskodawcy sprzedaż usług polegających na rekrutacji pracowników dla pracodawcy zagranicznego nie podlega opodatkowaniu VAT, ponieważ podatek VAT z tytułu świadczonej usługi rozlicza nabywca usługi według przepisów kraju swojej siedziby.
Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy:
Zgodnie z art. 27 ust.3 pkt 2 Ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54 poz. 535 ze zm.) w przypadku świadczenia usług niematerialnych wymienionych w ust. 4 tegoż artykułu, na rzecz podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę - miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie ich nabywca posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania, czyli miejsce konsumpcji tych usług.Powyższy przepis ma zastosowanie w przypadku usług wymienionych w art. 27 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług, tj.:1. sprzedaży praw lub udzielania licencji i sublicencji, przeniesienia lub cesji praw autorskich, patentów, praw do znaków fabrycznych, handlowych, oddania do używania wspólnego znaku towarowego albo wspólnego znaku towarowego gwarancyjnego, albo innych pokrewnych praw;2. reklamy;3. prawniczych, rachunkowo- księgowych, badania rynków i opinii publicznej, doradztwa w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania (PKWiU 74.1), przetwarzania danych i dostarczania informacji, architektonicznych i inzynierskich (PKWiU 74.2) z zastrzeżeniem ust. 2 pkt 1, tłumaczeń,4. bankowych, finansowych i ubezpieczeniowych łącznie z reasekuracją, z wyjątkiem wynajmu sejfów przez banki;5. dostarczania (oddelegowania) personelu;6. wynajmu, dzierżawy lub innych o podobnym charakterze, których przedmiotem są rzeczy ruchome, z wyjątkiem środków transportu;7. telekomunikacyjnych;8. nadawczych radiowych i telewizyjnych;9. elektronicznych;10. polegających na zobowiązaniu się do powstrzymania się od dokonania czynności lub posługiwania się prawem, o których mowa w pkt 1-9 i 11;11. agentów, pośredników działających w imieniu i na rzecz innej osoby, jeżeli uczestniczą w zapewnieniu świadczeniu usług, o których mowa w pkt. 1-10;
W przypadku świadczenia usług polegających na rekrutacji pracowników na rzecz kontrahenta ze Wspólnoty, opodatkowanie w miejscu siedziby, prowadzenia działalności lub zamieszkania usługobiorcy następuje jedynie wówczas, gdy nabywca posiada status podatnika z kraju innego niż usługodawca.
W sytuacji gdy usługi polegające na rekrutacji pracowników są świadczone na rzecz firm angielskich i irlandzkich, a więc kontrahentów z krajów Unii Europejskiej mających status podatnika - miejscem świadczenia usług jest miejsce gdzie ich nabywca posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku tych miejsc, stały adres lub miejsce zamieszkania. W takim przypadku usługi te, zgodnie z zasadą wyrażoną powyżej, nie stanowią czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce.
W przypadku gdy omawiane usługi nie będą podlegały opodatkowaniu w kraju, to fakt ten nie zwalnia usługodawcy (zidentyfikowanego jako podatnik podatku od towarów i usług w Polsce) od obowiązku wystawiania faktur VAT. Stosownie do § 27 ust. 1-4 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25.05.2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 95, poz. 798 ) faktury te wystawia się na zasadach określonych w § 9, § 11-23 i § 26 rozporządzenia z tym że: nie zawierają one danych określonych w § 9 w zakresie stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem, natomiast powinny zawierać numer pod którym nabywca usługi jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego, innym niż terytorium kraju oraz informację, że zobowiązanym do rozliczenia tego podatku jest nabywca usług.
Tutejszy organ podatkowy informuje, iż zgodnie z treścią art. 8 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług, usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej identyfikowane są za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych. Zasadą jest, że zainteresowany podmiot sam klasyfikuje prowadzoną działalność, swoje produkty, towary, środki trwałe i obiekty budowlane według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach wprowadzonych rozporządzeniami Rady Ministrów. W przypadku trudności w ustaleniu właściwego grupowania zainteresowany podmiot może zwrócić się o wskazanie zaklasyfikowania rodzaju prowadzonej działalności, wyrobu lub usługi, towaru, środka trwałego lub obiektu budowlanego i wydanie opinii interpretacyjnej do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi, ul. Suwalska 29, 93-176 Łódź. Organy podatkowe uprawnione są jedynie do wskazania, na podstawie przedłożonej przez podatnika klasyfikacji statystycznej, właściwej stawki podatku od towarów i usług, ewentualnie udzielania informacji o zwolnieniu od opodatkowania usług lub towarów. Wyłączną odpowiedzialność za prawidłową pod względem statystycznym jak i podatkowym identyfikację świadczonych usług ponosi podatnik.
Odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę i stan prawny obowiązujący na dzień złożenia wniosku (29.12.2005 r.)
Zgodnie z art. 14 b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże ona natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla wnioskodawcy. W przypadku uwzględnienia przez podatnika tej interpretacji ma zastosowanie art. 14 c ustawy Ordynacja podatkowa.